Festiwal Ryszarda Kapuścińskiego w Izabelinie. Rozpoczynamy spór o non-fiction. Dołączycie?

I Festiwal „Natura – Kultura – Media” rozpocznie się 15 maja w podwarszawskim Izabelinie i potrwa tydzień. W programie przewidziane są m.in. spotkania z Alicją Kapuścińską, Wiesławem Łuką, Krzysztofem Zanussi, ciekawe panele dyskusyjne, projekcje filmów. 18 maja odbędzie się debata na temat twórczości Ryszarda Kapuścińskiego i to na nią szczególnie chciałabym was zaprosić 🙂

Wiosna to wspaniały czas dla non-fiction. Niemal co tydzień możemy gościć na jakimś festiwalu, brać udział w dyskusjach, spotykać się z ulubionymi reporterami i kupować nowe książki. Poza dużymi wydarzeniami, doskonale nam już znanymi (jak Warszawskie Targi Książki czy Big Book Festival), każdego roku powstaje wiele nowych. Między innymi I Festiwal „Natura – Kultura – Media”, o którym wam dziś opowiem.

Zobacz: Gdzie mieszkał i pracował Ryszard Kapuściński? Z wizytą w pracowni mistrza [WYWIAD z Alicją Kapuścińską]

Festiwal rozpocznie się w niedzielę, 15 maja, w podwarszawskim Izabelinie. Otworzą go Alicja Kapuścińska i Rene Maisner, warto więc pojawić się na miejscu 🙂 Od niedzieli, przez kolejne siedem dni, będziemy mogli uczestniczyć w wielu ciekawych wydarzeniach. Na uwagę zasługują przede wszystkim spotkania z reporterami (16 maja z Wiesławem Łuką, 17 maja z Izą Michalewicz, 18 maja z Krzysztofem Mroziewiczem, 19 maja z Barbarą Włodarczyk, 20 maja z Martą Szarejko i Grzegorzem Szymanikiem).

Każdego dnia będą odbywały się również projekcje filmowe. Na szczególną uwagę zasługuje pokaz filmu „Afryka oczami Kapuścińskiego”, który odbędzie się 15 maja. Poza nim będziemy mogli m.in. zobaczyć filmy „Abu Haraz” w reżyserii Macieja Drygasa czy „Nadejdą lepsze czasy” w reż. Hanny Polak.

Zobacz: Nie czytasz Kapuścińskiego? Błąd. 7 rzeczy, które możesz wynieść z lektury jego reportaży

Oprócz tego będzie można wysłuchać ciekawych paneli dyskusyjnych i właśnie na taki panel chciałabym was zaprosić. W środę 18 maja o godz. 12 odbędzie się Spór o Kapuścińskiego. W dyskusji wezmą udział Marek Miller, Mirosław Ikonowicz, Adrian Stachowski i ja 😉 Panel poprowadzi prof. Kazimierz Wolny-Zmorzyński. Jeśli tylko macie czas i ochotę, by pospierać się o to, czy Kapuściński był czy nie był reporterem, kłamał czy nie w swoich książkach, to gorąco zapraszam!

Cały program festiwalu znajdziecie tutaj.