Podaruj sobie święta z dobrze napisaną historią. 7 wyjątkowych książek pod choinkę

Fot. Łukasz Stańczyk

Święta to czas, w którym z przyjemnością zanurzamy się w świecie dobrej opowieści. Przygotowałam dla Was propozycje 7 niezwykłych albumów i książek, przy których warto zatrzymać się w tym magicznym okresie. Może sprawicie komuś (lub sobie) wyjątkowy prezent?

Boże Narodzenie to czas magii i dobra. To okres wypełniony spotkaniami z bliskimi, w którym chętnie powtarzamy rodzinne anegdoty, śpiewamy kolędy, zajadamy się świątecznymi smakołykami, czujemy ciepło i radość w sercu spowodowane tym, że jesteśmy razem. Po świątecznych obiadach z przyjemnością zawijamy się pod ciepłym kocem z kubkiem gorącej czekolady albo zimowej herbaty i zanurzamy w świat opowieści, które pozwalają nam poczuć i zrozumieć więcej.

W Boże Narodzenie książki odbiera się inaczej, czuje mocniej, dzięki czemu głębiej zapadają w pamięć. Do dziś pamiętam lektury, które czytałam w tym magicznym czasie kilkanaście lat temu — i mam wrażenie, że dokładnie dlatego je zapamiętałam, że sięgnęłam po nie w okresie Bożego Narodzenia.

Dziś mam dla Was propozycję 7 tytułów z dobrze napisaną historią. To wyjątkowe pozycje, przy których warto zatrzymać się w święta. Opowiadają o świecie, który przeminął, ale który odcisnął na nas swoje piętno; o ludziach, którzy utracili bliskich, ale i o tych, którzy ich odzyskali. To historie z powstańczej Warszawy, z dalekich łagrów na lodowatym pustkowiu, wreszcie z Polski okresu PRL-u. Przypominają, jakie mamy szczęście, że możemy świętować i żyć w wolnym kraju, a także uczą, że wierność ideałom, odwaga, chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi to wartości, które nie przemijają.

Może skłonią nas do tego, by zajrzeć do rodzinnych albumów ze zdjęciami i odkurzyć historię dziadków, a może staną się punktem wyjścia do rozmowy ze stryjecznymi dziadkami, którzy jeszcze żyją i wciąż mogą wiele nam powiedzieć? Warto zanurzyć się w te historie, pozwolić sobie je przeżyć, bo niosą one ogromną wartość, a nierzadko mają moc zbudowania naszej tożsamości.

7 wyjątkowych tytułów z historią w tle od Domu Spotkań z Historią

Może szukacie jeszcze świątecznych upominków, a może chcecie sobie zrobić prezent pod choinkę? Te albumy i książki to wspaniałe pozycje, które polecam Wam z całego serca. Wiele z nich zajmuje specjalne miejsce w mojej biblioteczce.

Warszawa zapamiętana. Powroty

Cudowna i niezwykle przejmująca rzecz, którą chłonęłam z wypiekami na twarzy. W tej cienkiej książce znajduje się 60 relacji warszawiaków z życia w powojennym mieście.

Gdy w zimę 1944/1945 roku wrócili do stolicy, zastali gruzy. Dyszące ruiny, w których między grobami i doszczętnie zniszczonymi budynkami, tliły się resztki życia. Ale oni się nie poddali. W tych dramatycznych warunkach zaczęli budować swoją codzienność, próbując zaspokoić codzienne potrzeby, zdobyć wodę i pożywienie. I krok po kroku odbudowywać miasto, otwierać szkoły, sklepy, przywracać miastu godność.

Fot. Łukasz Stańczyk

Warszawa na nowo

Pozostając w tematyce zburzonej i odradzającej się z ruin z Warszawy, polecam Wam również fantastyczny album „Warszawa na nowo”. Uważam, że jest to jeden z ważniejszych i z piękniejszych albumów, który mamy w swoim domu.

Na przejmujących fotografiach widzimy miasto podnoszące się z popiołów, życie, które mimo dramatycznych warunków, nie przestało się tlić. Dzieci bawiące się w ruinach, rodziny jedzące posiłek przy stole zastawionym w kikucie kamienicy, sterty prania suszące się na tle zburzonej dzielnicy. Ale też uliczni sprzedawcy gazet, stragany z bochenkami chleba, prowizoryczne księgarnie, ponownie kursujące tramwaje. Warszawa błyskawicznie podnosiła się z popiołów, a wola mieszkańców, by odbudować miasto, była zadziwiająca. To wyjątkowa pozycja, którą warto mieć w swoich zbiorach i do której można codziennie wracać.

Fot. Łukasz Stańczyk

Przetrwałam. Doświadczenia kobiet więzionych w czasach nazizmu i stalinizmu

To wstrząsające wspomnienia kobiet, które przeszły piekło, a jednak ani przez moment nie zaczęły wątpić w swoje ideały. Wśród piętnastu bohaterek znajdują się damy, którym przed wojną buciki zapinały służące, ale i panie, które wychowały się w biedzie i nie odebrały żadnego wykształcenia. Łączy je to, co zgotował im los — trafiły do obozów w Rzeszy, łagrów na dalekiej Syberii czy w Kazachstanie.

Czasem trafiły tam przez przypadek, innym razem przez działalność konspiracyjną. Mimo że były upokarzane, bite i traktowane w sposób nieludzki nie porzuciły swoich ideałów, nikogo nie wydały i robiły wszystko, by ocalić resztki godności. Ta książka długo do mnie wracała w nocy i zostawiła drzazgę w sercu. Jest trudna, ale przekaz, który niesie, ma ogromną moc. Doceniajmy miejsce i czasy, w jakich przyszło nam żyć i pamiętajmy, że nic nie jest dane raz na zawsze, a o wolność i możliwość wyboru trzeba dbać.

Legendarni fotografowie w Polsce. Capa, Seymour, Barbey i inni

Kolejny piękny album, który można przeglądać godzinami. Zawiera 100 zdjęć zachodnich fotografów „Magnum Photos”, którzy w latach 1948-1981 przez oko obiektywu opowiadali o Polsce w czasie PRL-u. Wspaniała, dwujęzyczna edycja może być wyjątkowym prezentem pod choinkę.

Każde zdjęcie jest jak perełka opowiadająca wiele historii: parterowa ulica Marszałkowska w zrujnowanej Warszawie, dzieci stojące w kolejce na szczepienie finansowane przez Duński Czerwony Krzyż, kobiety przerzucające węgiel na bocznicy kolejowej w Bytomiu, górnicy, robotnicy, bose mieszanki wsi dźwigające wiadra z wodą. Z obrazów układa się obraz Polski w okresie PRL-u: szarej, zrujnowanej i biednej, ale też rozmodlonej, rozśpiewanej, wykorzystującej do cna te granice wolności, które jej dano. Bardzo polecam!

Fot. Łukasz Stańczyk

Niedenthal

Następna pięknie wydana pozycja zawierająca zdjęcia jednego z największych fotografów. Laureat World Press Photo, który publikował m.in. w magazynach „Time”, „Der Spiegel”, dokumentował przełomowe momenty w powojennej historii XX wieku.

W albumie znajdziemy jego najsłynniejsze zdjęcia, ale również i takie mniej znane z jego 50-letniej pracy fotoreporterskiej. Są wśród nich fotografie robotników pracujących w fabrykach, są zdjęcia z pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 roku czy ze stanu wojennego. W albumie znajdziemy także wyjątkowe zdjęcia z Berlina Zachodniego, z wizyty w ZSRR, a także współczesne fotografie z Marszu Niepodległości czy strajków po wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Spędziłam nad nim kilka godzin, a o niektórych fotografiach wciąż nie mogę zapomnieć. Zdjęcie pracownicy fabryki sadzy w Rumunii wżarło się we mnie i ciągle staje mi przed oczami.

Fot. Łukasz Stańczyk

Ostrzej widzieć. Fotoreportaż w „ITD” 1960-1990

Miłośnicy wyjątkowych albumów będą mieli teraz nie lada orzech do zgryzienia 😉 „Ostrzej widzieć” to pozycja, zawierająca 140 zdjęć z archiwum FORUM Polskiej Agencji Fotografów. Album pokazuje życie Polaków w trzech dekadach PRL-u: od 1960 do 1990 roku.

Znajdziemy w nim zdjęcia z budowy zapory na Solinie, fotografie dokumentujące kolejki w sklepach czy pracę szwaczek w fabryce w Toruniu. Są też i inne obrazy: z wesela pod Suwałkami, ze zlotu hippisów czy wreszcie z małego mieszkania w PRL-owskim bloku, gdzie młoda matka dumnie pozuje na tle meblościanki na wysoki połysk. Są to piękne i bardzo prawdziwe fotografie. Ogromnie polecam!

Fot. Łukasz Stańczyk

Zdobyć Księżyc. Reaching the Moon

Na koniec coś wyjątkowego, zupełnie innego od pozostałych tytułów. Ten wspaniały dwujęzyczny album zachwycił mnie od pierwszych stron. Z przyjemnością przeglądałam go razem z dziećmi, opowiadając im niezwykłą historię podboju kosmosu.

Wydany w 50. rocznicę lądowania na Księżycu, zawiera 100 unikatowych zdjęć z archiwów NASA, pokazujących doświadczenia astronautów z lądowania na Srebrnym Globie. Są zachwycające zdjęcia z samego pobytu w kosmosie, z pierwszego spaceru, ale również wspomnienia astronautów z misji. Do albumu dołączona jest dokumentacja podboju kosmosu, a także opis amerykańskich misji kosmicznych. Cudowna rzecz!

Fot. Łukasz Stańczyk

Tym, co wyróżnia powyższe książki i albumy, jest nie tylko ich zawartość merytoryczna, bo wszystkie mają wyjątkową zawartość. Są one również pięknie wydane. Przeglądanie szytych albumów w twardych oprawach to prawdziwa przyjemność. Kto wie, może stanie się to waszą nową świąteczną tradycją? 🙂 Życzę przyjemnej lektury!

* Wpis powstał we współpracy z Domem Spotkań z Historią

Czytaj też:

5 albumów o Warszawie, od których nie można się oderwać

10 książek pod choinkę od 10 różnych wydawnictw. Co warto kupić bliskim?