5 książek na Dzień Mamy idealnych na prezent. Te nowości wywołają uśmiech na twarzy mamy

Książki na Dzień Mamy. Fot. Katarzyna Stańczyk

Jaką książkę na Dzień Mamy warto kupić w prezencie dla ukochanej osoby? Wśród moich podpowiedzi znajdziecie 5 tytułów, które bawią i wzruszają, wywołują emocje i przyprawiają o drżenie serca. Sprawdź, jakie piękne książki na Dzień Mamy warto wybrać w tym roku.

Przed nami wyjątkowo radosne święto 🙂 Dzień Mamy to czas, w którym warto podziękować mamie za miłość i czułość, silne ramiona, które pocieszą nas w smutku i wyściskają z radości, uśmiech na twarzy i podnoszące na duchu słowo. Można to zrobić na wiele sposobów, spędzając z mamą czas, a także wręczając drobny upominek. Tradycyjnie polecam książkę, przedmiot, który jak żaden inny potrafi wywołać lawinę emocji, otworzyć nas na nowe doznania, zmienić perspektywę patrzenia na świat lub ukazać jego nowe oblicze.

Jakie książki na Dzień Mamy warto wybrać w 2023 roku? Takie, które nie pozostawiają czytelnika obojętnym, które poruszają wewnętrzne struny i opowiadają o pogmatwanych losach ludzkich. Wśród moich 5 propozycji znajdziecie tytuły, które doskonale sprawdzą się w roli prezentu dla mamy.

Polecane książki na Dzień Mamy

W zalewie nowości w księgarniach na szczególną uwagę zasługują poniższe tytuły z literatury faktu i literatury pięknej:

Anne Marie O’Connor, Złota dama. Gustav Klimt i tajemnica wiedeńskiej Mona Lisy

To idealna propozycja dla miłośniczek sztuki i historii XX wieku. W „Złotej damie” znajdziemy Wiedeń z początku dwudziestego stulecia, miasto artystów, malarzy i bohemy; ludzkie namiętności, a także smutne i burzliwe dzieje czasów z okresu II wojny światowej. Kiedy Gustav Klimt, olśniony urodą Adele Bloch-Bauer, postanowił namalować jej portret, nie miał świadomości, że tworzy obraz, który w przyszłości stanie się jednym z najsłynniejszych na świecie. „Złota dama” wywołała ogromne poruszenie, olśniła nie tylko Austriaków, ale i samego Adolfa Hitlera. Jakie były koleje losu obrazu i czy obraz Adele przyniósł rodzinie Bauerów nieszczęście? Jeśli lubicie oglądać z mamą filmy zanurzone w historii, „Złota dama” będzie idealnym prezentem. Losy Adeli Bloch-Bauer i obrazu Klimta porusza również film o tym samym tytule ze wspaniałą kreacją Helen Mirren. Bardzo warto sięgnąć po tę książkę! Wydawnictwo Znak – sprawdź cenę.

Małgorzata Nocuń, Miłość to cała moja wina. O kobietach z byłego Związku Radzieckiego

„Armenia” Małgorzaty Nocuń i Łukasza Brzezieckiego zrobiła na mnie duże wrażenie, dlatego pokładam wielkie nadzieje w nowej pozycji autorki. „Miłość to cała moja wina” to portret kobiet, które doświadczyły utraty i potrafiły przetrwać wbrew wszystkiemu. Małgorzata Nocuń rozmawiała z kobietami, które przeżyły oblężenie Leningradu w 1941 roku, z więźniarkami łagrów, kobietami, które straciły synów na froncie, a także tymi, które do końca wierzyły w silny Związek Radziecki. Lektura przypadnie do gustu kobietom, które doceniają wartość dobrej literatury faktu. Wydawnictwo Czarne – sprawdź cenę.

Elizabeth Becker, Korespondentki. Chodź, pokażę ci wojnę

Książka dla wszystkich miłośniczek literatury faktu, które nie boją się trudnych emocji. Elizabeth Becker przybliża historie trzech korespondentek wojennych, które przeżyły wojnę w Wietnamie: Catherine Leroy (fotoreporterki wojennej), Frances FitzGerald (publicystki, która opisała wojnę oczami Wietnamczyków) i Kate Webb (australijskiej reporterki wojennej, która pisała o wietnamskim społeczeństwie). Widziały, do czego zdolny jest człowiek, poznały granice upodlenia i zajrzały złu w oczy. Dały świadectwo niewyobrażalnego okrucieństwa, zmieniając oblicze reportażu wojennego. Wydawnictwo Znak – sprawdź cenę.

Janet Skeslien Charles, Bibliotekarka z Paryża

Kolejna propozycja to powieść historyczna, książka zupełnie innego kalibru niż pozostałe. Choć jej akcja toczy się częściowo w okupowanej Francji i przedstawia realia życia w czasie II wojny światowej, jest ona znacznie lżejsza i ma mniejszy bagaż emocjonalny niż opisane wyżej reportaże. Będzie doskonałym prezentem dla kobiet, które w lekturze szukają ucieczki od codzienności i które lubią spędzić wieczór z dobrą powieścią. Sprawnie napisana i wciągająca, sprawdzi się jako książka na weekendowy wypad czy wypoczynek na świeżym powietrzu. Ja kocham wszystko, co związane z książkami i z Paryżem, więc musiałam po nią sięgnąć 😉 Wydawnictwo WAM – sprawdź cenę.

Jenny Lecoat, Miłość na wojennej wyspie

Zestawienie zamyka kolejna powieść, której akcja toczy się w czasie II wojny światowej i której tytuł jest bardzo mylny. Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami książka Lecoat zebrała znakomite recenzje w prasie i wcale nie opowiada o miłości. Bohaterką powieści jest młoda Żydówka z Wiednia, która schroniła się na Wyspach Normandzkich po anchlussie Austrii. Gdy III Rzesza zajmuje ten teren, rozpoczyna ona desperacką walkę o przeżycie, starając się za wszelką cenę uniknąć wywózki do obozu. Znajduje pracę u Niemców, angażuje się w działalność podziemną. Jej losy jednak mocno się komplikują, gdy poznaje porucznika armii okupacyjnej. Wciągająca i poruszająca, ale nie infantylna, idealna dla mamy na prezent. Wydawnictwo Prószyński i S-ka – sprawdź cenę.

Czytaj:

7 książek o slow life. Co zrobić, by cieszyć się życiem w niespiesznym rytmie?

10 reportaży o PRL-u dla miłośników non-fiction. Czy znasz je wszystkie?