Zapowiedzi książkowe. Reportaże, których nie wolno przegapić: Tochman, Muszyński, Thubron

Spustoszenie. Nieopowiedziana historia o katastrofie i dyktaturze wojskowej w Birmie

W ciągu kilku najbliższych miesięcy ukaże się sporo ciekawych tytułów i to nazwisk pierwszoligowych. Których książek żaden miłośnik literatury faktu (albo po prostu dobrej literatury) nie może przegapić?

Reportaże, których nie wolno przegapićPrzejrzałam ostatnio strony internetowe dużych i małych wydawnictw – tych, które   wydają reportaże 🙂 Ostatnio mam jakiś problem z nadążeniem za rynkiem. A to myślę, że dana książka dopiero wyjdzie, a tu się okazuje, że ona już JEST, a ja jej NIE MAM. A to, że zaraz będzie, po czym czekam i czekam,  a w międzyczasie uchylonymi drzwiami przemyka się siedem innych tytułów.  Albo w ogóle nic nie wiem i nagle zwala mnie z kolan informacja prasowa o premierze albo gorzej, widok danej książki w księgarni.

Postanowiłam, że dalej tak być nie może i że muszę wprowadzić trochę porządku.  Z tego powodu pohulałam sobie po różnych stronach i przygotowałam listę pozycji, które właśnie się ukazały na rynku albo ukażą w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Te z kolei podzieliłam na trzy kategorie: „umrę-jeśli-nie-kupię”, „chcę-ale-szału-nie-ma” oraz „o-matko-przegapiłam”. Jak zapewne się domyślacie, zamierzam je teraz wszystkie wymienić 😀 Co gorsza, zrobię to z czystą przyjemnością 😉

[h2]Umrę-Jeśli-Nie-Kupię[/h2]

1. Wojciech Tochman, Eli, Elipunkt pierwszy, najważniejszy i oczywisty. Komentarz zbędny. Książka ukaże się dopiero w październiku, ale jak patrzę na nią na tej liście, to mam wrażenie, że szybciej mija czas 😉 Wydaje Czarne, oczywiście.

2. Andrzej Muszyński, Miedza – czytam teraz Południe i jestem w szoku. To reporterski majstersztyk z takim wyczuciem klimatu i stylu, że nie pozostaje nic innego, jak winszowanie autorowi i oczekiwanie na kolejną książkę. Ma nią być właśnie Miedza. Również – Czarne.

3. Małgorzata Rejmer, Bukareszt. Kurz i krewdebiutanckiej Toksymii nie czytałam, ale wiem, że zebrała same fantastyczne recenzje. Po tę książkę sięgnę, dlatego, że zapomniane i biedne zakątki Europy od pewnego czasu interesują mnie coraz bardziej. A podróż po bezdrożach Rumunii jest jednym z moich marzeń. Także – Czarne.

4. Colin Thubron, Cień jedwabnego szlaku – Thubron to genialny erudyta. On nie pisze, on muska kartki słowami. A ja je chłonę, zachwycam się delikatną konstrukcję i wstydzę się, że tyle, co on, nie będę wiedziała nigdy. Jw. – Czarne.

5. Raimond Gaita, Mój ojciec Romulusto opowieść autora o dorastaniu z ojcem imigrantem w powojennej rolniczej Wictorii. Podobno napisana przepięknym językiem, burzliwa i poruszająca. Czy tak jest – nie wiem, ale chcę to sprawdzić. Czarne.

6. Emma Larkin, Spustoszenie. Nieopowiedziana historia o katastrofie i dyktaturze wojskowej w Birmie – autorka pod pseudonimem wjechała do Birmy już kilka dni po tragicznym uderzeniu cyklonu, który w maju 2008 roku spustoszył Birmę. Ujawnia rozmiary tragedii i pokazuje to, co władze próbowały zamaskować. Muszę to mieć! Czarne.

[h2]Chcę-Ale-Szału-Nie-Ma[/h2]

1. Dionisios Sturis, Gorzkie pomarańcze – autor w wieku 2 lat opuścił z rodzicami Grecję i zamieszkał w Polsce. Jako dziennikarz radia TOK FM relacjonował zamieszki w Grecji i w międzyczasie szukał swoich korzeni.  Co mu z tego wyszło? Sprawdzę. Uwaga, W.A.B.

2. Stefano Liberti, Na południe od Lapmedusy. Podróże rozpaczy – o tej książce nie wiem praktycznie nic, ale interesuje mnie tematyka. Zajrzę, ale czy kupię? Czarne.

3. Christian Ingrad, Wierzyć i niszczyć. Intelektualiści w machinie wojennej SS – autor Czarnych myśliwych, badacz historii nazizmu. Przejrzę. Czarne.

4. Peter Robb, Sycylijski mrok – opowieść o ciemnej stronie turystycznego raju. Może zerknę. Czarne.

[h2]O-Matko-Przegapiłam[/h2]

1. Ryszard Kapuściński, To nie jest zawód dla cynikówpłakać będę, jeśli tego nie kupię. Dwa tygodnie temu ukazały się niepublikowane dotąd w Polsce wykłady mistrza reportażu. Być może nowatorskich tez tam nie ma, ale podejrzewam, że to świetne kompendium najważniejszych prawd o zawodzie reportera. No i piękne uzupełnienie biblioteczki 😉 Agora.

2. Robert Maciąg, Tysiąc szklanek herbaty – opowieść o ludziach, którzy żyją Jedwabnym Szlakiem. Skojarzenia mam baśniowe, rzeczywistość pewnie taka nie będzie, ale sprawdzę! Wydawnictwo Bezdroża.

3. Kane Joe, Z nurtem Amazonki. Pionierska wyprawa Piotra Chmielińskiego – podróżniczy klasyk, którego nie znam. Wydawnictwo Bezdroża.