
Pięć Stawów: ciepła opowieść o miejscu magicznym
„Pięć Stawów. Dom bez adresu” Beaty Sabały-Zielińskiej to opowieść o tym, jak powstało kultowe schronisko w Tatrach. Najwyżej położone w polskiej części Tatr, oblegane…
Czytaj więcej„Pięć Stawów. Dom bez adresu” Beaty Sabały-Zielińskiej to opowieść o tym, jak powstało kultowe schronisko w Tatrach. Najwyżej położone w polskiej części Tatr, oblegane…
Czytaj więcejZestawienie 7 książek o szpiegach (oczywiście, są to pozycje non-fiction), to lista, którą warto uważnie przeczytać. Są na niej tytuły, z którymi można zakopać…
Czytaj więcej„Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku” to książka, którą się pochłania. Poruszająca, wartko napisana historia życia jednego z najlepszych polskich wspinaczy, jest też opowieścią…
Czytaj więcejPrzygotowałam dla Was zestawienie 10 książek o Syberii – fascynującej i niezmierzonej krainy, liczącej miliony kilometrów kwadratowych, którą wypełniają bagna i trzęsawiska, niezliczone zbiorniki…
Czytaj więcej„Dania: mały kraj-wielka literatura” to cudowna akcja, której celem jest promocja literatury duńskiej. Uświadomiła mi ona, jak wielu wybitnych autorów wyszło z Danii. To…
Czytaj więcejJeśli jeszcze nie skompletowaliście wszystkich prezentów albo sami chcielibyście kupić sobie dobrą lekturę na święta, zapraszam do wpisu. W zestawieniu znajdziecie 7 książek, w…
Czytaj więcejLotnictwo nie jest nieekologicznym przeżytkiem. Trwają prace nad lotniczym napędem elektrycznym, słonecznym. Nie pozbawiajmy się jako kraj pokolenia przyszłych lotniczek i lotników, konstruktorek i inżynierów tylko dlatego, że aerokluby nie przynoszą zysku i lepiej postawić w ich miejsce nowe osiedle – mówi Anna Rudnicka-Litwinek, autorka świetnej książki „Dziewczyny na skrzydłach”.
Czytaj więcej„Rodziny himalaistów” to książka stawiająca wiele pytań. Czy himalaiści, którzy każdego dnia w górach wysokich ryzykują życiem, powinni mieć rodziny?
Czytaj więcej„Nadwyczajni” Marcina Wyrwała i Małgorzaty Żmudka to pierwszy na polskim rynku zbiór reportaży o epidemii koronawirusa. Książka obrazuje chaos, bezradność i zaskoczenie pracowników służby…
Czytaj więcejKto otrzymał egzemplarz książki „Kolekcjoner porzuconych dusz. Reportaże z Brazylii” Eliane Brum wydanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego? Dawno nie czytałam tak płynnie napisanego, a…
Czytaj więcejDawno nie było tak wielu dobrych premier! W tym miesiącu w księgarniach pojawią się nowe książki Wojciecha Jagielskiego, Anny Pamuły, Zadie Smith i wielu…
Czytaj więcej– W pierwszych latach PRL obywatele uczyli się wielu czynności, dla nas oczywistych, od podstaw. Biedota, robotnicy nie wiedzieli jak i zwyczajnie nie umieli…
Czytaj więcejMimo że na Ziemi mało jest już białych plam (a może własnie dlatego) dalekie wyprawy w nieznane wciąż oddziałują na masową wyobraźnię. Uwielbiam czytać…
Czytaj więcej„Nadzieja” to książka-cegiełka, która ma wspomóc ośrodki dla seniorów w trakcie pandemii. Reportaże i opowiadania do książki przekazały największe sławy polskiego pióra, m.in.: Olga Tokarczuk, Hanna…
Czytaj więcejUwielbiam oglądać albumy o starej Warszawie. Przemierzać ulice, podziwiać nieistniejące już dziś budynki, przyglądać się zmęczonym twarzom przechodniów i zastanawiać, jakie wiedli życie. Przygotowałam dla Was…
Czytaj więcejBałkany to region niezwykle zróżnicowany, a przez to bardzo ciekawy. Kocioł, w którym mieszają się różne narody, języki i wyznania. Kocioł, który nieustannie bulgocze i…
Czytaj więcejWspólnie z wydawnictwem Insignis Media przygotowaliśmy dla Was konkurs, w którym mogliście wygrać książki „Lekarz wojenny”. Sprawdźcie, kto je otrzyma! „Lekarz wojenny” to pasjonująca…
Czytaj więcejDziś przygotowałam zestawienie 10 najlepszych albumów i książek fotograficznych, które pochłaniają odbiorcę bez reszty. Wybitne prace tworzą kronikę najważniejszych wydarzeń z XX wieku. Są też zapisem…
Czytaj więcejJest wiosna, ale taka, jakiej nikt się nie spodziewał. Nie możemy cieszyć się nią w pełni, musimy pogodzić się z tym, że w tym…
Czytaj więcej„Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat” Elisabeth Revol to poruszająca opowieść o tragicznej wyprawie na Nagą Górę. W styczniu 2018 roku Francuzka po raz…
Czytaj więcejKsiążki o górach zajmują szczególne miejsce w naszym domu. Tę część zbiorów powiększamy z miesiąca na miesiąc 😉 Lubimy chodzić po górach i lubimy…
Czytaj więcejZostały dwa tygodnie do świąt 🙂 Jeśli jeszcze nie wybraliście świątecznych prezentów, polecam Wam 7 książek, na które warto zwrócić uwagę w księgarniach. Może…
Czytaj więcej„Nie zdążę” Olgi Gitkiewicz to najbardziej wyczekiwana przeze mnie książka tej jesieni. Wykluczenie komunikacyjne to problem, z którym na co dzień boryka się 14…
Czytaj więcejZestawienia książek cieszą się na Wokółfaktu.pl dużą popularnością. Czytacie je chętnie, postanowiłam więc zebrać je w jednym miejscu 🙂 Poniżej znajdziecie listy tytułów non-fiction, które…
Czytaj więcej– Kobiety mają – moim zdaniem – więcej zdrowego rozsądku niż mężczyźni, a co za tym idzie większą świadomość koszmaru, jaki niesie ze sobą…
Czytaj więcejSprawdźcie, kto wygrał książkę „Czarnobyl. Spowiedź reportera” legendarnego Igora Kostina, ukraińskiego fotografa, który 26 kwietnia 1986 roku przeleciał helikopterem nad reaktorem w Czarnobylu. Igor…
Czytaj więcejJak wygląda życie korespondenta wojennego? To nieustanne balansowanie na krawędzi, bazowanie na wiedzy swojej i zaufanie do partnerów. To też łut szczęścia, czy uda…
Czytaj więcej„Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy” to książka, od której nie można się oderwać. Magda Łucyan spisała swoje rozmowy z Powstańcami Warszawskimi i utrwaliła przekaz,…
Czytaj więcejPowstanie Warszawskie. Ocenianie historii. Rzecz, w której się lubujemy. Im więcej o powstaniu wiemy, tym trudniej je oceniać. Pytanie, czy w ogóle można? Czy…
Czytaj więcejWokółfaktu.pl jest patronem medialnym książki „Ganges. Święci i grzesznicy znad boskiej rzeki”. W związku z tym wspólnie z Wydawnictwem Uniwersytetu Jagiellońskiego przygotowaliśmy dla Was…
Czytaj więcej„Bułgarzy są przesądni. W kraju działa dużo gledaczek, czyli jasnowidzek. Jedna z czytelniczek podzieliła się ze mną po lekturze historią o tym, jak dziadkowie wystawili…
Czytaj więcejKsiążki o Japonii to pasjonująca opowieść o świecie całkiem odmiennym od naszego. Jakie reportaże o Japonii warto przeczytać, by poznać codzienność mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni? Przygotowałam…
Czytaj więcejUciekinierzy z Czarnobyla i Prypeci wspominają katastrofę, jakby to była wojna. Bo była. Człowieka z naturą. W wyniku wybuchu reaktora w elektrowni atomowej dziesiątki tysięcy…
Czytaj więcej„Ameryka.pl. Opowieści o Polakach” w USA Doroty Malesy to genialna książka, od której nie można się oderwać. Czytając ją, cały czas zastanawiałam się, dlaczego…
Czytaj więcej„Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą” to bardzo ciekawa propozycja Katarzyny Tubylewicz. Autorka od lat mieszka w Szwecji i choć zaznacza, że nie jest pewna, czy…
Czytaj więcejPod koniec maja powinniśmy raczej szukać miejsc, w których możemy odpocząć z książką na świeżym powietrzu. Tymczasem pogoda w tym roku sprawia, że z…
Czytaj więcejW dobie pogoni za codziennością książki o życiu slow cieszą się coraz większym powodzeniem. Slow life brzmi pięknie – kto z nas nie marzy o…
Czytaj więcej„Tylko przeżyć. Prawdziwe historie rodzin polskich żołnierzy” Sylwii Winnik to bardzo ciekawa książka. Mam wrażenie, że w ostatnim czasie coraz więcej autorów oddaje głos…
Czytaj więcej„Likwidatorzy Czarnobyla” to zapis relacji ludzi, którzy pracowali w czarnobylskiej zonie w latach 1986-1988, bezpośrednio po wybuchu reaktora. Autor książki oddał głos bohaterom, którzy…
Czytaj więcej„Podwórko bez trzepaka” to kawał dobrych reportaży, zamkniętych w zbiorze, który czyta się jednym tchem. Wstrząsające, wciągające, niezwykłe – o tych historiach szybko się…
Czytaj więcej„A co wyście myślały? Spotkania z kobietami z mazowieckich wsi” to bardzo potrzebna książka, jakiej brakowało na rynku non-fiction. To oddanie głosu tym, których…
Czytaj więcejLuty obfituje w dobre lektury. Kończę właśnie czytać ciekawą książkę „A co wyście myślały”, a w kolejce już czekają następne. Na jakie tytuły warto…
Czytaj więcej– Wszyscy narzekamy, ale nie doceniamy stabilizacji i tego, jak bardzo życie w Europie jest lepsze od życia w jakimkolwiek innym miejscu na świecie….
Czytaj więcejNowy Rok to nowy początek! Wolny czas zamierzam wykorzystać na sto procent. Choć nie mam go za dużo, to chcę go spożytkować na to,…
Czytaj więcejJak rozpoczął się dla Was Nowy Rok? Dla mnie mocą wrażeń, ale mam nadzieję, że jak już minie styczeń, to będzie z górki 😉…
Czytaj więcej„Siła Marzeń, czyli jak zdobyłam Koronę Ziemi” to opowieść o pasji i o tym, jak bardzo może ona zmienić całe życie. Miłka to zwykła…
Czytaj więcejZa nami pełen emocji rok 2018. Wiele się w nim działo, za co jestem dozgonnie wdzięczna. Każde doświadczenie w jakiś sposób mnie ukształtowało. A…
Czytaj więcejBardzo mnie cieszy, że na rynku ukazuje się coraz więcej książek poświęconych dokonaniom himalaistek. Nasze panie w górach osiągnęły (i osiągają!) rzeczy niebywałe, dlatego…
Czytaj więcej„Laponia. Wszystkie imiona śniegu” Marty Biernat to zadziwiająca lektura. Opowieść o przedziwnej, pokrytej śniegiem i skutej lodem krainie, w której wiara w calineczki, opiekuńcze…
Czytaj więcejPrzed nami najbardziej magiczny czas w roku! Pachnący goździkami i cynamonem, spędzany w grubych skarpetach pod kocem z kubkiem parującej herbaty w dłoni. To…
Czytaj więcejListopad zapowiada się spokojnie. Na rynku pojawi się 5 premier non-fiction, które mogą wzbudzić Wasze zainteresowanie. Wygląda więc na to, że długie wieczory będzie…
Czytaj więcej„Witajcie w Polsce. Powroty Polaków z Kazachstanu” to książka, która powinna wywołać ogólnopolską dyskusję. Polacy wywiezieni w 1936 roku na wschód z terenów dzisiejszej…
Czytaj więcejKtórych młodych reporterów warto czytać? Sprawdźcie, jakie nazwiska powinniście obserwować ze szczególną uwagę, bo mocno mieszają na polskim rynku non-fiction. Rynek książki non-fiction w Polsce…
Czytaj więcej„Lepsi od Pana Boga. Reportaże z Polski Ludowej” Janusza Rolickiego to propozycja dla wszystkich miłośników książek o PRL. Razem z Wydawnictwem Poznański przygotowaliśmy dla…
Czytaj więcejCzekałam na ten miesiąc, bo październik będzie obfitował w dobre lektury. Jakie premiery przygotowały dla nas wydawnictwa? Sprawdźcie! Reportaże z PRL-u (tak!), pasjonująca książka…
Czytaj więcej„Szlaki. Opowieści o wędrówkach” Roberta Macfarlane’a to piękna, erudcyjna opowieść o zapomnianych trasach i duktach, które przez tysiąclecia przemierzali wędrowcy. To także zapis zmian, jakie…
Czytaj więcejKsiążki o naturze przeżywają swój renesans. Zmęczeni życiem w ciągłym biegu z coraz większą przyjemnością sięgamy po lektury pozwalające nam choć na chwilę zmniejszyć tempo….
Czytaj więcej„Cisza i spokój” to książka o pasjonatach, którzy mieli odwagę zrobić to, o czym marzy wielu z nas. Porzucili wygodne życie w miastach, by…
Czytaj więcejWrzesień zapowiada się wspaniale dla wszystkich miłośników non-fiction! Wydawcy przygotowali 9 książek, po które zdecydowanie trzeba sięgnąć. Sprawdźcie, jakie perełki znajdziecie w księgarniach! Czytaj:…
Czytaj więcejPrzygotowałam dla Was zestawienie 10 książek o PRL-u, które trzeba przeczytać. Obszar tematyczny jest bardzo szeroki, dobrych lektur jest dużo więcej. Żeby jednak się…
Czytaj więcejLato kosztowało nas wiele emocji. Wreszcie udało nam się spełnić jedno z większych marzeń i kupić własne M. To oznacza, że wkrótce czeka nas…
Czytaj więcejNie wiem, kiedy to zleciało, ale zaraz sierpień się skończy i rozpocznie się gorący sezon czytelniczy. To było piękne lato! Zanim jednak we wrześniu…
Czytaj więcej– W dzisiejszych czasach, kiedy dziecko traci rodziców, państwo zapewnia im wsparcie ze strony sztabu psychologów. Sieroty z Wołynia nie miały takiej pomocy. Były…
Czytaj więcejHelena Kowalik w zbiorze reportaży „PeeReL zza krat” przypomina sprawy sądowe, które kilkadziesiąt lat temu budziły ogromne emocje u Polaków. Rozpalały wyobraźnię bądź przeciwnie…
Czytaj więcej– W Polsce uważa się, że jeśli ktoś sobie nie radzi na rynku pracy, to znaczy, że brakuje mu przedsiębiorczości i że jest sam…
Czytaj więcejLato rozpieszcza nas dobrymi lekturami! W świecie non-fiction sporo się dzieje, dlatego nie warto zwalniać tempa. Sprawdźcie, jakie premiery wydawcy przygotowali na wakacje. Jestem…
Czytaj więcejWszystkie dzieci Louisa to znakomity debiut Kamila Bałuka. Opowieść o dawcy nasienia, który spłodził ponad 200 dzieci to książka, która stawia szereg pytań o…
Czytaj więcejCzerwiec mnie zaskoczył. Gdzie się podział mój ulubiony miesiąc i dlaczego minął tak szybko? Nie zdążyłam przeczytać wszystkich majowych nowości, a tu już w…
Czytaj więcejTrzeci numer Non/fiction został poświęcony pracy. Byłam ciekawa, jak autorzy poradzą sobie z tym tematem. Na rynku ukazuje się coraz więcej pozycji poświęconych rynkowi…
Czytaj więcejMam mieszane wrażenia po lekturze tej książki. Z kilku powodów nie chwyciła mnie za serce, choć znajduje się w niej jeden świetny reportaż. Dlaczego…
Czytaj więcejZaginione Miasto Boga Małp to książka, którą czytałam z takimi wypiekami na twarzy, z jakimi w dzieciństwie pochłaniałam przygody Tomka Wilmowskiego. Niezwykła opowieść o…
Czytaj więcejNie mogliśmy wymarzyć sobie piękniejszej wiosny! Pogoda jest idealna, niebo błękitne, trawa zielona. Aż żal się nie skusić i nie wypocząć pod chmurką z…
Czytaj więcejZbrodnie prawie doskonałe Izy Michalewicz to przerażająca książka. Nie byłam w stanie jej czytać. Nie mam pojęcia, jak autorka przebrnęła zbieranie materiału do tych…
Czytaj więcejMój egzemplarz drugiego numeru Non/fiction. Nieregularnika reporterskiego jest mocno sczytany, a rogi zagięte. Wracałam do niego kilka razy. Dlaczego nie mogłam go przeczytać i…
Czytaj więcejCzas wrócić do siebie po świętach 😉 Ostatni czas był dla nas bardzo intensywny, ale trzeba wreszcie wynurzyć się na chwilę z codziennej gonitwy…
Czytaj więcejZ nienawiści do kobiet Justyny Kopińskiej to książka, którą pochłania się w jedno popołudnie. Ale teksty żyją w nas dużo dłużej. I nie da…
Czytaj więcejKsiężyc. Od nowiu do nowiu Martina Caparrosa to krótka książeczka o wielkiej sile przekazu. Zapiski z hiperpodróży autora po krajach Trzeciego Świata przeplatają się…
Czytaj więcejKto wygrał książki Nowi londyńczycy Bena Judaha od Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego? 15 marca na rynku ukaże się książka Nowi londyńczycy Bena Judaha. Wokółfaktu.pl objęło…
Czytaj więcejW królestwie lodu Hamptona Sidesa to wspaniała książka, która wciąga czytelnika od pierwszego momentu. To przykład literatury podróżniczo-historycznej dokładnie takiej, jaką powinna być. Żałuję…
Czytaj więcejW marcu w księgarniach pojawi się kilka interesujących książek! Wygląda na to, że wczesna wiosna w tym roku nas rozpieści. Na jakie lektury warto…
Czytaj więcejKrótka historia o długiej miłości Angeliki Kuźniak i Eweliny Karpacz-Oboładze to przepiękna opowieść o uczuciu, które połączyło dwoje ludzi w warunkach skrajnie ku temu…
Czytaj więcejCzy warto prowadzić bloga w czasach YouTube’a? Zwłaszcza bloga o książkach? Informacje o nowościach możemy w sekundę znaleźć na Instagramie czy Facebooku. Zobaczymy ładne…
Czytaj więcejJakie nowości wydawnicze trafią na półki w lutym? Drugi miesiąc 2018 roku zapowiada się ciekawie, ale… spokojnie. W lutym nie pojawi się wiele premier,…
Czytaj więcejUchodźcy zniknęli z masowego dyskursu. Powrócą zapewne wiosną i latem, gdy media zaczną znów zarzucać nas (nie)wiele mówiącymi liczbami. 300 osób uratowanych, 200 zaginionych,…
Czytaj więcejCzłowiek w przystępnej cenie Urszuli Jabłońskiej to książka, która ściąga maski z miejsca uznawanego za raj na ziemi. Tajlandia postrzegana jest w Europie jak…
Czytaj więcejHimalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonują każdą górę Mariusza Sepioło to przekrojowe spojrzenie na historię polskiego kobiecego himalaizmu. Portrety najsłynniejszych alpinistek przeplatają pytania dotyczące…
Czytaj więcejNa wschód od zachodu Wojciecha Jagielskiego to opowieść o odrzuceniu zachodniego modelu życia i poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, czy istnieje na świecie kraina wiecznej…
Czytaj więcejNowy rok to nowe plany czytelnicze. Jakie premiery przygotowały wydawnictwa w styczniu? Sprawdźcie, dla jakich reportaży warto zrobić miejsce na swojej półce. Bardzo czekałam…
Czytaj więcejTuż przed świętami wspólnie z Wydawnictwem Zysk i S-ka przygotowaliśmy dla was konkurs. Sprawdźcie, kto otrzymał książki Przedziwna śmierć Europy Douglasa Murraya. Tuż przed…
Czytaj więcejKsiążka na prezent to… prezent najlepszy 😀 Jakie książki warto podarować bliskim na Boże Narodzenie? Przygotowałam dla was zestawienie 5 najciekawszych książek roku, które…
Czytaj więcejZastanawiałam się, czy sięgnąć po tę książkę. Był sobie chłopczyk Ewy Winnickiej to reportaż o Szymonie z Będzina, którego śmierć rodzice ukrywali przez dwa…
Czytaj więcejNie hańbi Olgi Gitkiewicz to zgrabna refleksja na temat rynku pracy w Polsce. Bałam się, że temat przytłoczy autorkę. Że się w nim zagubi,…
Czytaj więcejPremiery listopada zmuszają do refleksji. Są wśród nich książki opowiadające o odradzającym się świecie, zastanawiające się nad ideą demokracji i analizujące życie w państwach…
Czytaj więcejNon/fiction nieregularnik reporterski to magazyn, który ma szansę zrobić wiele dobrego wokół reportażu. Bo reportaż trochę się pogubił. Stał się modny, zaczął błyszczeć, gonić…
Czytaj więcejFestiwal „Natura – Kultura – Media” im. Ryszarda Kapuścińskiego rozpoczyna się 25 października. Wśród gości festiwalu znajdą się reporterzy Paweł P. Reszka, Katarzyna Tubylewicz,…
Czytaj więcejKsiężyc z Peweksu. O luksusie w PRL Aleksandry Boćkowskiej to książka, która powstała w wyniku fascynacji epoką. Czuć to na każdej stronie. Autorka do…
Czytaj więcejCelibat Marcina Wójcika to mocna książka, której mniej więcej znamy zawartość jeszcze przed lekturą. Mimo to, Celibat szokuje. To reportaż kontrowersyjny, opowiadający o degeneracji księży…
Czytaj więcejPaździernik przyniesie nam mnóstwo ciekawych reportaży, na które warto zwrócić uwagę. Jeśli nie dla siebie, to dla bliskich. Można już powoli notować sobie ciekawe…
Czytaj więcejKaprysik. Damskie historie Mariusza Szczygła to książka intrygująca. Siedem historii pokazujących różne odcienie kobiecości. Bohaterki Szczygła to przykładne panie domu albo szalone estradowe diwy;…
Czytaj więcejAnglicy. Przewodnik poglądacza Matta Ruda to lekka i ciekawa książka, opisująca zwyczaje, nawyki i sposoby spędzania czasu Brytyjczyków. Autor jest Brytyjczykiem, więc łatwo mógł…
Czytaj więcejZapiski z Rakki. Ucieczka z Państwa Islamskiego to przerażający dziennik Samira, który zdecydował się zaryzykować życie, by opowiedzieć światu o tym, z czym muszą…
Czytaj więcejFotografie, które nie zmieniły świata Krzysztofa Millera to hołd złożony wielkiemu polskiemu fotoreporterowi wojennemu. To jego największe marzenie, którego za życia nie udało mu…
Czytaj więcejWrzesień zapowiada się wydawniczo bardzo ciekawie. Przyznam szczerze, że po wakacyjnym przestoju jestem spragniona jesiennych nowości. Sprawdźcie, jakie premiery przygotowały dla nas wydawnictwa. Jest…
Czytaj więcejMoja kochana, dumna prowincja Kornela Filipowicza to uczta dla zmysłów. Filipowicz to znakomity obserwator, wielbiciel szczegółu, geniusz, który opisując błahe zdarzenia, potrafi opowiedzieć o…
Czytaj więcejFestiwal Non-fiction Kraków to trzydniowe święto wszystkich miłośników reportażu. Do Krakowa przyjadą najbardziej znani autorzy (Justyna Kopińska, Paweł Smoleński, Artur Domosławski, Paweł Piotr Reszka),…
Czytaj więcejDziesięć kawałków o wojnie. Rosjanin w Czeczenii Arkadija Babczenko to książka o takim ładunku emocji, że przeżywa się ją jeszcze długo po zamknięciu ostatniej…
Czytaj więcejPremiery sierpnia zapowiadają się gorąco! Wydawcy powoli przygotowują się do sezonu, na rynku pojawią się więc ciekawe nowości. Na półkach w księgarniach znajdziemy dwie…
Czytaj więcejJakoś to będzie. Szczęście po polsku to miła książeczka o tym, jacy jesteśmy i co nas definiuje jako Polaków. Jakie wartości się dla nas…
Czytaj więcejSerie reporterskie to balsam na moje serce. Ułatwiają znacznie kontrolowanie tego, co dzieje się w światku non-fiction. W seriach reporterskich wiodących wydawnictw wychodzą nowe…
Czytaj więcejJest ciepły letni wieczór. Siedzę boso na tarasie i jem prostą sałatkę z sezonowych warzyw. Oddycham. Zapachem skoszonej trawy, rosy moszczącej się na łące….
Czytaj więcejW wakacje lubię sięgać po lektury, na które nie mam czasu w ciągu roku. Często nadrabiam zaległą klasykę reportażu albo odświeżam stare teksty. Trzymam…
Czytaj więcejPrzetrwałam. Doświadczenia kobiet więzionych w czasach nazizmu i stalinizmu to książka, którą trzeba przeczytać od wstępu po posłowie. Ale najpierw pozwolić sobie na emocje. I przygotować…
Czytaj więcejMiędzymorze Ziemowita Szczerka to zapis podróży autora po budzącej się ze spokojnego snu Europie Środkowo-Wschodniej. Pretekstem do przemierzania kolejnych krajów są wypełzające na powierzchnię nastroje nacjonalistyczne. Szczerek…
Czytaj więcejOd pewnego czasu na rynku można zaobserwować wysyp książek na temat Szwecji, Danii, skandynawskiego stylu życia, urządzania wnętrz, designu. Wśród nich znajduje się wiele ważnych reportaży…
Czytaj więcejTu mówi Polska. Reportaże z Pomorza Cezarego Łazarewicz to zbiór reportaży, którym Łazarewicz potwierdza swoją pozycję wśród reporterów. Mimo że teksty powstały w latach…
Czytaj więcejPrzed nami wspaniałe miesiące spędzone na świeżym powietrzu. Po zimowo-wiosennej krzątaninie zwalniamy obroty i pozwalamy sobie na słodkie lenistwo. Lato to doskonały czas na…
Czytaj więcejWspólnie z Wydawnictwem Agora przygotowaliśmy dla was konkurs, w którym mogliście wygrać Międzymorze Ziemowita Szczerka oraz Dybuk Krzysztofa Kopczyńskiego i Anny Sajewicz. Sprawdźcie, co…
Czytaj więcejPolska prowincja to wdzięczny temat. Wciąż pełna tajemnic, obrządków, konwenansów. Nierzadko też tło dla tragicznych bądź na pierwszy rzut oka dziwnych wydarzeń. Przygotowałam dla…
Czytaj więcejTerremoto Jarosława Mikołajewskiego to piękny, wielowarstwowy, liryczny reportaż, dokładnie taki, do jakich nas przyzwyczaił autor. Na pierwszym planie znajdują się obrócone w gruzy włoskie prowincje, które…
Czytaj więcejSarajewo. Rany są nadal zbyt głębokie Hervé Ghesquière to przerażająca książka. Francuski dziennikarz przemierzył Bośnię, by sprawdzić, czy 20 lat po wojnie kraj podniósł…
Czytaj więcejW maju ukaże się 10 książek, z którymi warto się bliżej zapoznać. Są wśród nich świetne reportaże z Polski i błyskotliwe teksty, przybliżające nam…
Czytaj więcejLudzie z placu Słońca Aleksandry Lipczak to zgrabnie napisany reportaż. Stypendystka Fundacji Herodot im. Ryszarda Kapuścińskiego opowiada o bolączkach trapiących Hiszpanię: bezrobociu, bandyckich kredytach,…
Czytaj więcejTu byłem. Tony Halik Mirosława Wlekłego to biografia, którą czyta się jak najlepsze książki przygodowe. Ciężko się od niej oderwać, tak jak ciężko uwierzyć,…
Czytaj więcejMartwa dolina to nietypowa książka. Z pewnością nie jest to klasyczny reportaż. Nie jest to też książka o tragedii w Kamerunie z 21 sierpnia…
Czytaj więcejWładimir Putin. Wywiad, którego nie było Arlety Bojke to nie jest rzecz dla miłośników literackości i wyrafinowanej formy. Książka jest napisana w sposób jasny i czytelny,…
Czytaj więcejBałtyckie dusze to propozycja od Noir sur Blanc, przybliżająca nam sylwetki niezwykłych postaci pochodzących z krajów bałtyckich (Litwy, Łotwy, Estonii, Obwodu Kaliningradzkiego). W piętnastu…
Czytaj więcejMarzec obfitował w dobre lektury. Jeszcze nie przeczytałam wszystkich nowości, a już za moment do księgarń trafią kolejne dobre książki. Od nadmiaru podobno głowa…
Czytaj więcejJak oni pracują Agaty Napiórskiej to książka, która spodoba się wielu czytelnikom. Zaspokaja tę samą potrzebę, która co jakiś czas każe nam zajrzeć do…
Czytaj więcejSpod zamarzniętych powiek Adama Bieleckiego i Dominika Szczepańskiego to książka, na którą czekałam od dawna. Szczera, uczciwa, pełna pasji i energii opowieść o chłopcu,…
Czytaj więcejPlaża za szafą. Polska kryminalna Marcina Kąckiego to zbiór reportaży, które czyta się z szeroko otwartymi oczami. Książkę wypełniają wartko i sprawnie napisane teksty…
Czytaj więcejDepesze Michaela Herra nazywane są arcydziełem reportażu wojennego. Jest to faktycznie książka jedyna w swoim rodzaju, mocno pokazująca, że właściwie nikt z nas nie…
Czytaj więcejFilmy o książkach, o pisaniu książek, filmy o pisarzach – uwielbiam je wszystkie! 😀 Nic nie wywołuje we mnie takiego podekscytowania jak możliwość podglądania…
Czytaj więcejUpał Michała Olszewskiego to ponura opowieść o kondycji współczesnych mediów. Tych, którzy nie wiedzą, jak wygląda praca w redakcjach polskich serwisów internetowych, wprawi w…
Czytaj więcejPoznaliśmy nominowanych do Nagrody Kapuścińskiego za reportaż literacki 2016. Nie mogłam sobie wymarzyć lepszej dziesiątki! Jury doceniło Justynę Kopińską, Witolda Szabłowskiego i Katarzynę Boni…
Czytaj więcejLubię zimę, ale tylko na chwilę, a ta była wyjątkowo długa i nieznośna. Jakoś lżej na sercu, gdy za oknem pokazało się życie. Od…
Czytaj więcejZaraza Jerzego Ambroziewicza to genialna książka i chwała Wydawnictwu Dowody na Istnienie za to, że zdecydowało się ją przypomnieć czytelnikom. Reportaż czyta się z…
Czytaj więcejHardcorowi bibliotekarze z Timbuktu to niesamowita historia bibliotekarzy, którym udało się przechytrzyć terrorystów z Al-Kaidy i ocalić 377 tysięcy bezcennych manuskryptów. Jak tego dokonali?…
Czytaj więcejMisja helikopter Simone Moro to książka, którą czytałam z szeroko otwartymi oczami. Pełna zarzutów wobec środowiska alpinistycznego i ratownictwa górskiego, podejrzeń i pretensji, ataków…
Czytaj więcejWielki przypływ Jarosława Mikołajewskiego to niewielkich rozmiarów książeczka, w której tkwi ogromna moc. Na 133 stronach autorowi udało się opowiedzieć o największej migracji XXI…
Czytaj więcejLuty zapowiada się interesująco! Będzie coś do poczytania i o czytaniu 😉 Będą góry, będzie morze, Europa i świat, reportaże i powieść napisana przez reportera….
Czytaj więcejDziś mam coś specjalnego dla wszystkich miłośników reportażu. Jakie książki trzeba przeczytać, by dowiedzieć się, jak wygląda praca reportera? W jakich pozycjach będziecie zaznaczać…
Czytaj więcejBrunatna kołysanka Anny Malinowskiej to wstrząsająca książka. Na temat działalności ośrodków Lebensborn, w których Niemki wydawały na świat czyste rasowo dzieci, wiadomo sporo. Ale…
Czytaj więcejDobranoc, Auschwitz Aleksandry Wójcik i Macieja Zdziarskiego to dające do myślenia świadectwo prawdy. Byli więźniowie hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau żyją dziś w samotności. Z…
Czytaj więcejŚnieg, wiatr, mróz, temperatury, które przyprawiają nas o zawroty głowy. To codzienność dla polskich himalaistów, bohaterów, którzy w skrajnie ekstremalnych warunkach odbywali kolejne pionierskie…
Czytaj więcejBudzę się wcześnie, wskazówki ledwo minęły szóstą. Za oknem ciemno, w domu cicho. Ostrożnie wstaję i na palcach wychodzę z sypialni. Uważam, żeby nie…
Czytaj więcejSobotnie popołudnie. Z dużą filiżanką brzoskwiniowej herbaty z miodem (o matko, jakie to dobre!!!) zwijam się na kanapie. Mogłabym wziąć koc i książkę, ale…
Czytaj więcejWydawcy nie mają litości dla naszych portfeli. Jeszcze nie zdążyliśmy otrząsnąć się po świątecznym szaleństwie, a już kuszą nas kolejnymi tytułami, które tak pięknie…
Czytaj więcejTo był bardzo dobry rok dla reportażu. Cieszyć się mogą czytelnicy, cieszyć się mogą wydawcy. Boom nie przemija, literatura faktu cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem….
Czytaj więcej– Mamy taką wizję historii, że jesteśmy wieczną ofiarą. Niestety, zaraziliśmy tą wizją Ukraińców. Debata wokół Wołynia po ukraińskiej stronie przypomina sposób w jaki…
Czytaj więcej14 grudnia będę miała zaszczyt i przyjemność poprowadzić spotkanie z Wojciechem Jagielskim. Odbędzie się ono w pięknych okolicznościach przyrody, w Europejskim Centrum Solidarności w…
Czytaj więcejPunkty zapalne. Dwanaście rozmów o Polsce i świecie to książka, od której nie można się oderwać. Jerzy Borowczyk i Michałek Larek postanowili zapytać 12…
Czytaj więcejInternet wrze od czasu publikacji materiału, w którym Jacek Hugo-Bader 11 listopada przemalował się na czarno i ruszył ulicami Warszawy, by sprawdzić, jak uczestnicy…
Czytaj więcejTrwa ofensywa w Mosulu. Wojska koalicji (irackie, kurdyjskie, amerykańskie) próbują przejąć miasto z rąk dżihadystów z Państwa Islamskiego. Mosul nie schodzi z czołówek stacji…
Czytaj więcejMiasto Archipelag Filipa Springera to długo wyczekiwana książka. Jest ona zwieńczeniem multimedialnego projektu, właściwie po raz pierwszy na taką skalę realizowanego w Polsce. Reporter…
Czytaj więcejŚwiat patrzy na Stany Zjednoczone. Temat wyborów prezydenckich nie schodzi z czołówek gazet i serwisów informacyjnych. Jaką drogę obierze 45. prezydent USA? Jaką będzie…
Czytaj więcej2844 strony. Ta liczba robi wrażenie i… przytłacza. Trzy księgi stoją u mnie na półce i codziennie kłują mnie w oczy, jak ciągły wyrzut…
Czytaj więcejZa oknem szaro, buro i ponuro, a w księgarniach maj 😉 Listopad to wspaniały miesiąc dla wszystkich moli książkowych. Pozwala zaszyć się pod kocem…
Czytaj więcejWokółfaktu.pl zostało patronem medialnym spektaklu Cesarz w Teatrze Zagłębia i z tej okazji mam dla was bilety na tę sztukę! Sprawdźcie, co trzeba zrobić,…
Czytaj więcejBiałystok. Biała siła, czarna pamięć Marcina Kąckiego to książka, w której wszystkiego jest za dużo. Za dużo tematów, za dużo przemocy, rasizmu, ksenofobii, nietolerancji….
Czytaj więcejSyria jest krajem, w którym dziś ścierają się interesy największych mocarstw. USA, Rosja, Turcja, Iran – wszyscy mają tam swoje cele, nikt nie zamierza…
Czytaj więcejPaździernik to miesiąc bogaty literacko. Nie dość, że czekają nas dwa ciekawe wydarzenia (Festiwal Conrada i Targi Książki w Krakowie), to na półkach w…
Czytaj więcejSprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia Witolda Szabłowskiego to jedna z tych książek, na które się czeka latami. Znakomita. Doskonale udokumentowana, dopracowana w każdym szczególe….
Czytaj więcejLubię sięgać po Lapidaria Ryszarda Kapuścińskiego. Czytać je od deski do deski albo wyrywkowo, szukając potrzebnych mi notatek o teorii reportażu, przemyśleń na temat…
Czytaj więcejLove. Inne historie miłosne Elżbiety Turlej to krótkie reportaże o miłości. Ktoś powie: banalny temat – i będzie miał rację. Ktoś inny stwierdzi: temat-rzeka…
Czytaj więcejNieraz miewałam wrażenie, że temat Afganistanu atakuje mnie z każdej strony. Filmy, seriale, kolejne książki – na rynku jest mnóstwo dzieł, opowiadających o wojnie…
Czytaj więcejCiężko uwierzyć, że lato już się kończy. Ale pod względem książkowym to lepiej, bo wreszcie coś się zadzieje 😉 Po jakie reportaże warto sięgnąć…
Czytaj więcejModlitwa o deszcz Wojciecha Jagielskiego to 500-stronicowa podróż w czasie i przestrzeni, którą mógł napisać tylko geniusz. To książka fascynująca, totalna, serwująca czytelnikowi olbrzymią…
Czytaj więcejLiteracki Sopot to fantastyczny letni festiwal. Nad samym morzem, przy dźwiękach rozbijających się fal, można uczestniczyć w spotkaniach autorskich z ulubionymi pisarzami, wziąć udział…
Czytaj więcejPolski reportaż to dziwny gatunek. Z pewnością można o nim powiedzieć, że jest jedyny w swoim rodzaju, bardziej literacki niż dziennikarski, bliżej mu do…
Czytaj więcejNiemiec. Wszystkie ucieczki Zygfryda Włodzimierza Nowaka to książka, z którą mam problem. Przeczytałam ją w trzy dni, a już miesiąc myślę, jak ją ugryźć….
Czytaj więcejLato w pełni, na rynku wydawniczym przestój. Wydawnictwa przygotowują jesienne premiery, ale nie oznacza to, że w sierpniu nie pojawią się w księgarniach żadne…
Czytaj więcejSura Rafała Grzeni i Macieja Moskwy to bardzo udany eksperyment Wydawnictwa Prześwit. Połączenie czarno-białych fotografii z rewolucji i wojny z Syrii z miniaturami reportażowymi….
Czytaj więcej– Europa zagubiła własną tożsamość. Nie dziwmy się, że imigranci w naszym świecie są zagubieni – mówi Wojciech Jagielski, pisarz i reporter. Autor Wszystkich wojen…
Czytaj więcejPolska odwraca oczy Justyny Kopińskiej to wyróżniający się na rynku zbiór reportaży. Nie tylko dlatego że jego autorka zdobyła European Press Prize, nazywaną europejską…
Czytaj więcejDiabeł i tabliczka czekolady to zbiór reportaży Pawła Piotra Reszki, za który otrzymał w tym roku Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego. Książka przedziwna. „Reportaże czystej…
Czytaj więcejBrytyjski pisarz, dziennikarz, korespondent „The Guardian” i „The Observer”. Pracował w Bośni, Iraku, USA. Mówi o sobie, że jest korespondentem antywojennym. W 1992 roku…
Czytaj więcejFestiwal Non-Fiction w Krakowie to pierwszy festiwal w całości poświęcony literaturze faktu. To jedyne takie wydarzenie w Polsce. W czasie czterech festiwalowych dni miłośnicy…
Czytaj więcejO tym, jak radzą sobie mieszkańcy po potrójnej katastrofie, która dotknęła Japonię w 2011 roku, na czym polegają warsztaty umierania i dlaczego zdecydowała się…
Czytaj więcejGanbare! Warsztaty umierania Katarzyny Boni to książka, o której będzie bardzo głośno w najbliższych miesiącach. I słusznie, bo to literatura pełną gębą. Opowieść o…
Czytaj więcejWkrótce rozpocznie się sezon urlopowy. Dla wielu z nas to jedyny czas w roku, kiedy można nadrobić zaległości i bezkarnie poświęcić się lekturze. Jakie…
Czytaj więcejObrażenia. Pobici z Polską to zbiór reportaży, pokazujący Polskę jako mozaikę, składającą się z elementów nie zawsze do siebie pasujących. Niezupełnie pięknych, a już…
Czytaj więcejObwód głowy Włodzimierza Nowaka to wyjątkowa książka. W reportażach napisanych na granicy Odry i Nysy reporter otwiera przed nami pokrywę kotła, w którym kipią…
Czytaj więcej– Diabeł i tabliczka czekolady to teksty o Polakach, którzy mają poczucie przegranej. Nie chcę, żeby ta książka została potraktowana jako zbiór oskarżeń czy…
Czytaj więcejTegoroczna gala wręczenia Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego była wisienką na torcie dla wszystkich miłośników non-fiction. Do Teatru Dramatycznego w Warszawie zawitali najlepsi reporterzy 2015…
Czytaj więcejTrwają Warszawskie Targi Książki. Jak co roku, sobota będzie Dniem Reportażu 🙂 Kogo spotkamy na Stadionie Narodowym w Warszawie i w jakich panelach dyskusyjnych…
Czytaj więcejAnother Day of Life to niesamowite dzieło, którego nie mogę się już doczekać. Animacja, przeplatana materiałami dokumentalnymi, opowiada o wojnie domowej w Angoli i…
Czytaj więcejI Festiwal „Natura – Kultura – Media” rozpocznie się 15 maja w podwarszawskim Izabelinie i potrwa tydzień. W programie przewidziane są m.in. spotkania z…
Czytaj więcej20 maja poznamy laureata Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Czy w tym roku wyróżnienie powędruje do polskiego autora? Szanse są bardzo duże – w finale…
Czytaj więcejŚwiatowy Dzień Książki to wielkie święto. W tym roku czcimy go wyjątkowo ze względu na to, że Wrocław zyskał status Światowej Stolicy Książki UNESCO. Z…
Czytaj więcejW polskim reportażu dominują mężczyźni. Tak było od początku: Melchior Wańkowicz, Ksawery Pruszyński, Krzysztof Kąkolewski, Marian Brandys, Ryszard Kapuściński… I późniejsza szkoła, skupiona wokół…
Czytaj więcejNiecałe dwa tygodnie temu na granicy armeńsko-azerskiej rozgorzały walki. Nie po raz pierwszy – konflikt trwa od 22 lat. Ormianie po raz kolejny w…
Czytaj więcejBardzo martwy sezon Marcina Kołodziejczyka to reportaże z Polski B, a może nawet C, D i E. Z Polski, pogrążonej w marazmie i stagnacji,…
Czytaj więcejPolak sprzeda zmysły to książka Konrada Oprzędka, o której ostatnio sporo się mówi. Promowana jako portret młodego pokolenia, nie do końca nim jest. Bo…
Czytaj więcejDziś za pisanie reportaży o odległych, egzotycznych miejscach nierzadko biorą się ludzie, którzy spędzili tam zaledwie kilka dni. Jednym z powodów, dla których napisałem…
Czytaj więcejWszystko za Everest Jona Krakauera to książka o tragicznej wyprawie na Mount Everest, w czasie której zginęło ośmiu wspinaczy. Autor bardzo drobiazgowo przygląda się…
Czytaj więcejNa rynku książkowym mamy jakiś urodzaj. Z coraz większym niepokojem patrzę na rosnące na półce stosy rzeczy, czekających wytrwale na swoją kolej. A patrząc…
Czytaj więcejKilka dni temu przeprowadziłam burzliwą dyskusję z kolegą, który stwierdził, że reportaże pisane przez kobiety są gorsze od tych, których autorami są mężczyźni. SERIO….
Czytaj więcejPatrząc na Wschód: przestrzeń, człowiek, mistycyzm to książka dla tych, którzy czują nostalgię i tęsknotę w sercu już na wschodzie Polski. Według wielu rozmówców…
Czytaj więcejPoczątek roku przyniósł wiele ciekawych tytułów. Ukazało się kilka dobrych i kilka naprawdę mocnych tekstów. Na półkach w księgarniach zagościły kolejne pozycje nagradzanych reporterów,…
Czytaj więcejPewnego wieczoru przysiadłam nad Co się komu śni Andrzeja Mularczyka. Pogrążyłam się w lekturze, nic nie widząc i nic nie słysząc. Następnego dnia sytuacja…
Czytaj więcej– Polski reportaż jest wspaniały, ale ściśle określony, ramy gatunku są dość wąskie. Te rozmowy mi pokazały, że na reportaż można patrzeć szerzej. I…
Czytaj więcejTo był wyjątkowy rok dla reportażu. Nie tylko z powodu przyznania Nagrody Nobla reporterce Swietłanie Aleksijewicz oraz wyróżnienia Wojciecha Jagielskiego na festiwalu New Literature…
Czytaj więcejDo Bożego Narodzenia pozostało już niewiele czasu. W gruncie rzeczy to ostatni moment, by w miarę spokojnych warunkach wybrać świąteczne prezenty. Jeśli szukacie inspiracji…
Czytaj więcejWszystkie lektury nadobowiązkowe Wisławy Szymborskiej to znakomita lektura na ciemne, jesienne wieczory. Zabawna, ironiczna, pełna ciepłego humoru. Wspaniale poprawia nastrój po ciężkim dniu! Podchodziłam…
Czytaj więcejW grudniu nowości wydawniczych zawsze jest mniej niż w innych miesiącach. Przed świętami Bożego Narodzenia oficyny i księgarnie przeżywają złoty miesiąc, wszystkie siły wkładają…
Czytaj więcejGdy wbiegam do kawiarenki na warszawskim Powiślu, już na mnie czeka. Widzę wesołe, sympatyczne oczy i już wiem, że to będzie przyjemne i ciekawe…
Czytaj więcejW ostatnich dniach w różnych tekstach kilka razy natknęłam się na słowo „reportażysta”. Pojawiło się ono również w waszych komentarzach. Słyszałam je wcześniej wiele…
Czytaj więcejJak wygląda wojna z perspektywy żony i matki? Czym różni się jej opowieść od narracji weterana czy reportera? Historia, którą możemy przeczytać na kartach…
Czytaj więcejNie planowałam tego wpisu. W ostatnich dniach dostałam jednak dwie prośby o wskazanie książek o islamie, które warto przeczytać. Pochyliłam się nad tymi wiadomościami…
Czytaj więcejRosja i Wschód intrygują mnie coraz bardziej. Czytam kolejne książki i oglądam filmy, mimo że pewne grupy znajomych postawiły sobie za cel przekonanie mnie,…
Czytaj więcejJeżeli ktoś wątpi, że polski reportaż to literatura najwyższych lotów, a dyskusję gatunkową uważa za wydumaną i sztuczną, niech sięgnie po najnowszą książkę Wojciecha…
Czytaj więcejCo dzisiaj dzieje się na Krymie? Jak żyje się mieszkańcom? Dlaczego Tatarzy opuścili swoje domy i przeprowadzili się do zachodnich regionów Ukrainy? O tym…
Czytaj więcej– Poprzez losy Bronisława Grąbczewskiego odnajduję jakąś zagubioną, nawet wyśmianą część tożsamości Polaków – tę azjatycką, a nie europejską. Myślę, że odbieramy sobie ważną…
Czytaj więcejSiedzę sobie spokojnie, przeglądam premiery listopada i zastanawiam się, gdzie ja je wszystkie pomieszczę 😉 Listopad znów będzie ciężki dla mych finansów i… lekki…
Czytaj więcejPochłonęłam tę książkę w jeden wieczór. I jestem zazdrosna, bo Król kebabów Marty Mazuś to kawał dobrego reportażu. Młoda dziennikarka „Polityki” opowiada o tych,…
Czytaj więcejReportaże wojenne to tak szeroka kategoria, że można by stworzyć zestawienia kilkudziesięciu świetnych książek na ten temat. Wybrałam 10 tytułów, o których często myślę…
Czytaj więcejFestival Conrada to siedmiodniowe święto wszystkich miłośników kultury. Międzynarodowy festiwal literacki odbędzie się w dniach 19-26 października i jest wydarzeniem, na którym powinien się…
Czytaj więcejDziś z radością dzielę się z wami świetną wiadomością. Serwis Wokół faktu przeszedł proces weryfikacyjny Google’a i został dodany do aplikacji Kiosk Google Play!…
Czytaj więcejMaleńkie księgarnie wciśnięte w zaułki wileńskich uliczek. Witryny, jakby żywcem przeniesione ze starych filmów. Antykwariaty pełne starych ksiąg i druków. Zapraszam was w podróż…
Czytaj więcejDziś święto wszystkich miłośników reportażu! Ta informacja rozpaliła mnie bardziej niż przeziębienie – Swietłana Aleksijewicz została laureatką Literackiej Nagrody Nobla! To bezprecedensowe wydarzenie –…
Czytaj więcejW Polsce reportaż multimedialny praktycznie nie istnieje. Eksperymentalne formy dokumentalne dopiero raczkują, ponieważ zwyczajnie brakuje na nie pieniędzy. Redakcje nie mają środków finansowych na…
Czytaj więcej– Integracja Europejczyków i muzułmanów jest możliwa pod warunkiem, że muzułmanie zaakceptują, a co więcej, zaczną współtworzyć cywilizację europejską, opartą na wolności, równości i…
Czytaj więcejPremiery października zachwycają. Patrzę na nie i łapię się za głowę. Już dawno wydawnictwa nie oferowały miłośnikom literatury faktu tak wielu ciekawych książek! Jestem…
Czytaj więcejTanie księgarnie internetowe to miód na moje serce. Bo mogę w nich zakupić swoje ulubione lub długo wyczekiwane książki po cenach niższych niż w…
Czytaj więcejKu Klux Klan Katarzyny Surmiak-Domańskiej to złowróżbna książka. Zwłaszcza, gdy czytając ją, włączamy telewizor i dowiadujemy się o kolejnych imigrantach, którzy szturmują mury powstające…
Czytaj więcejReportaże Ryszarda Kapuścińskiego to klasyka. I choć w mediach co jakiś czas pojawiają się rewelacje na temat reportera (że mataczył, przeinaczał prawdę, koloryzował), nie…
Czytaj więcejJak się żyje na co dzień na terenie postkonfliktowym? O życiu w Belfaście, o tym, jak różne znaczenie może mieć słowo „kłopoty” i dlaczego…
Czytaj więcejDługo nie mogłam się zebrać do napisania recenzji tej książki. A to dlatego że ona jest taka niby. Niby to śmieszne, ale nie do…
Czytaj więcejPracownia Ryszarda Kapuścińskiego to prawdziwy gabinet osobliwości. Kilka tysięcy książek, pamiątki z podróży, obrazki, plakaty, zapiski i cytaty, które inspirowały mistrza reportażu do pracy….
Czytaj więcejReportaż zajmuje całkiem sporo miejsca na rodzimym rynku. Dużo książek się wydaje, a jeszcze więcej już zostało wydanych, czasem więc trudno się zorientować, co…
Czytaj więcejPo sierpniowym premierowym szale, we wrześniu będziemy mogli trochę odpocząć. Co nie znaczy, że nie będzie co czytać 😉 Premiery września budzą apetyt. Wydawnictwa…
Czytaj więcej13 pięter Filipa Springera to jeden z najważniejszych reportaży tego roku. Opisuje bowiem problem dotyczący milionów Polaków. Stanowi lustro, w którym może przejrzeć się…
Czytaj więcej– Nie mam misji zmieniania świata i teraz również nie apeluję do nikogo, żeby się obudził i zagłosował w wyborach na tę partię, która…
Czytaj więcej– Kiedyś próbowaliśmy znaleźć reportaż dobry literacko i jednocześnie pozytywny. Nie udało się. Ludzie są już tak skonstruowani, że porusza ich cierpienie. Najmocniej działają…
Czytaj więcej– Polskie społeczeństwo przechodzi fascynującą, choć dwuznaczną przemianę. Powoli zapominamy o największej traumie w swojej nowoczesnej historii. Wojna przechodzi w sferę pop, ze wszelkimi…
Czytaj więcejPremiery sierpnia wzbudzają we mnie dreszcze. Wydawałoby się, że latem trwa sezon ogórkowy, a wydawnictwa publikują wyłącznie lekkie i przyjemne książki, w sam raz…
Czytaj więcejMimo że literatura faktu rozwija się w szalonym tempie, reportaży o Polsce na rynku nie jest zbyt wiele. Do niedawna prawie w ogóle ich…
Czytaj więcejPublikując polemikę tekstu „Byle było literacko” Adriana Stachowskiego na temat Cyklonu Muszyńskiego zastanawiałam się, czy autor mi odpowie. Bardzo na to liczyłam. I faktycznie,…
Czytaj więcejDziennikarz Adrian Stachowski w serwisie Kulturaliberalna.pl opublikował recenzję Cyklonu Andrzeja Muszyńskiego, w której równo obsmarował wszystkich. Dostało się i reporterom (ogólnie) za brak pokory,…
Czytaj więcejWybierając się na wakacyjny wyjazd, warto najpierw dowiedzieć się więcej o miejscu, do którego się udajemy. A w tym celu dobrze jest sięgnąć po…
Czytaj więcejSzarobeżowy piasek, ciągnący się kilometrami i dziesiątki tysięcy kamieni. Do pustynnej scenerii nie pasują rzędy chrobotliwych, blaszanych baraków, nienaturalnie wciśniętych w krajobraz. Nie pasują…
Czytaj więcej– Niegdyś Amu-daria sunęła spokojnie przez piękne tereny – oazę Azji Środkowej. Tu rosły lasy, sady, kwitło rolnictwo; tu żyły tygrysy, gepardy, flamingi. Teraz…
Czytaj więcej– O Birmie postanowiłem napisać podczas pierwszego pobytu, gdy zobaczyłem cywilizację na skraju zapaści – mówi Andrzej Muszyński, pierwszy stypendysta Fundacji „Herodot” im. Ryszarda…
Czytaj więcej1945 Magdaleny Grzebałkowskiej to nie jest książka o końcu wojny. To książka o powojennej rzeczywistości, dla wielu trudniejszej od tej, z którą mierzyli się…
Czytaj więcejCudowna Piotra Nesterowicza to książka o objawieniu w małym polskim miasteczku, do którego doszło w 1965 roku. Autor wnikliwie przedstawia polską prowincję – zacofaną,…
Czytaj więcejBig Book Festival to święto wszystkich miłośników książek – i reportaży. W czasie trzech festiwalowych dni będzie można porozmawiać z wielkimi z wielkich, m.in….
Czytaj więcejDziki kontynent Keith Lowe to książka trudna. Nie jest to lektura, którą z przyjemnością czyta się przed snem. Otwiera oczy na wiele spraw i…
Czytaj więcejNagroda Nike budzi zainteresowanie głównie wśród osób, związanych ze środowiskiem literackim. Dla laureata oznacza sławę i splendor, a dla wydawcy zwycięzcy – dodatkowy zastrzyk…
Czytaj więcejNagroda Kapuścińskiego po raz pierwszy została przyznana ex aequo. W tym roku laureatami zostali białoruska dziennikarka Swietłana Aleksijewicz za książkę Czasy secondhand. Koniec czerwonego…
Czytaj więcejWarszawskie Targi Książki to wspaniała impreza. Mimo tłoku i ścisku, kolejek do wejścia i do stoisk, na których czekali ulubieni pisarze, warto się na…
Czytaj więcejSzwecja przydarzyła nam się przypadkiem. I jak to zwykle z takimi wypadami bywa, ten również potoczył się zupełnie inaczej niż zakładaliśmy 😉 Udało mi…
Czytaj więcejByło piekło, teraz będzie niebo Ireny Morawskiej to kolejna znakomita pozycja Dowodów na Istnienie. Gdyby nie zadebiutowali w tak mocny sposób, jakim była publikacja…
Czytaj więcejOd pewnego czasu w mediach dużo się mówi o Polskim Związku Alpinizmu. Że polskie wyprawy pchają się w Himalaje bez przygotowania, a starsza kadra…
Czytaj więcejZacznę bez ceregieli – na Śnieżną panterę Petera Matthiessena ostrzyłam sobie zęby od dawna. Naczytałam się, że to książka znamienita, w wyjątkowości swej na…
Czytaj więcejPrzeczytałam książkę Wiesława Łuki i jestem przerażona. Do tej pory trudno mi uwierzyć, że w cywilizowanym kraju można zamordować trzy osoby i pozostać bezkarnym….
Czytaj więcejByć w Pradze i nie podejrzeć praskich księgarni? Niemożliwe. Zajrzałam więc, sprawdziłam, jak wyglądają ich świątynie książek i zerknęłam, co skrywają po kątach. I…
Czytaj więcejA u mnie pierwszy Mikołaj już był 🙂 Trafił w dziesiątkę! Nie oświadczam się Wiesława Łuki nęciło mnie już od dawna, odkąd zobaczyłam, że…
Czytaj więcejBoże Narodzenie coraz bliżej, a wraz z nim dylemat wyboru prezentów świątecznych. Dla fanów non-fiction jest on szczególnie trudny, bo w masie (!) tegorocznych…
Czytaj więcejNajnowsze badania Instytutu Monitorowania Mediów nie powinny nikogo zaskoczyć, a jednak zaskoczyły 😉 Wynika z nich, że o książkach najchętniej dyskutujemy na Facebooku. Co…
Czytaj więcejWciśnięte w kołnierz ramiona, ściśle zapięte płaszcze, mokre chodniki i przyjemność, jaką daje kubek gorącej herbaty. Tak, to jesień, nielubiana, utrudniająca poranne pobudki, marudna,…
Czytaj więcejŚwiat się kurczy. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nikt o zdrowych zmysłach nie pomyślałby, żeby w wakacje wskoczyć na motocykl i wybrać się… do Chin….
Czytaj więcejNie mając jachtu ani pieniędzy, wymyślili sobie wyprawę na Horn. Pragnęli przepłynąć przez Atlantyk, a później Pacyfik, zatoczyć pętlę wokół Ameryki Południowej i zapukać do…
Czytaj więcejPo doskonałym „Południu” Andrzej Muszyński wraca w znakomitej formie. „Miedza” to książka o poszukiwaniu i utracie. Autor szuka własnej tożsamości, błądzi po omacku po…
Czytaj więcejW wydawnictwach wyraźnie widać zbliżający się koniec roku. Premier mniej, nowości mniej, zbliża się mały przedstyczniowy przestój. Udało mi się jednak wyłowić kilka ciekawych…
Czytaj więcejSlumsy, grobowce, w których na kilku metrach gnieżdżą się 20-osobowe rodziny, burdele, prochy, skupy złomu, w których dzieci, jedyni żywiciele rodziny, zarabiają na ryż,…
Czytaj więcejNazywana Czechowem w spódnicy, dziś uhonorowana Literacką Nagrodą Nobla. Munro oficjalnie dołącza do grona wybitnych, a u mnie – do ulubionych. Zaczęłam przygotowywać ten…
Czytaj więcejW ostatnich dniach zastanawiać się zaczęłam, czy w porządku w głowie mam wszystko, że bez czterech książek jednocześnie równowagi złapać nie mogę. Nigdy nie…
Czytaj więcejOstatnio coraz częściej się zastanawiam, czy reportaże, które czytam, są jeszcze literaturą faktu. Czy mogę ufać autorowi, skoro subiektywnie opisuje dane wydarzenia? Skoro nie…
Czytaj więcej27 kwietnia 2008 roku. Nad Zatoką Bengalską zaczyna formować się cyklon. Zjawisko nie jest typowe – cyklony tropikalne nawiedzają ten region najczęściej między styczniem…
Czytaj więcejW październiku zbankrutuję albo będę nieszczęśliwym człowiekiem. Patrzę na to, jakie kąski za kilka dni wydawnictwa rzucą na rynek i oczom nie wierzę. Te…
Czytaj więcejWracam. Przerwa była długa, zbyt długa, to oczywiste. Latem przeczytałam sporo książek, ale nie było czasu/motywacji/chęci, żeby siedzieć przed komputerem dłużej niż trzeba. Teraz…
Czytaj więcejBuszowałam trochę na stronach antykwariatów. I jestem zaskoczona, bo nie spodziewałam się, że znajdę tam tyle perełek! Antykwariatów jest mnóstwo i można się w…
Czytaj więcejW ciągu kilku najbliższych miesięcy ukaże się sporo ciekawych tytułów i to nazwisk pierwszoligowych. Których książek żaden miłośnik literatury faktu (albo po prostu dobrej…
Czytaj więcejGdzie leży Morze Aralskie? A może raczej gdzie leżało? Przyznaję bez bicia: nie odpowiedziałabym na to pytanie z marszu. Nie wiem, czy w ogóle…
Czytaj więcejJuż jutro książki wyjdą z podziemia! Stolica przeżyje oblężenie, a miłośnicy zapisanych stron będą mogli wreszcie się nasycić. Już tylko godziny nas dzielą od…
Czytaj więcejPitcairn – tajemnicza, rajska wyspa, położona 15 tysięcy kilometrów od Londynu, izolujący się od świata mieszkańcy i mroczny sekret. Brzmi jak scenariusz thrillera? Tak,…
Czytaj więcejDawno mnie tu nie było. Ale ponieważ miałam powód (nie napiszę, że dobry, bo to złe słowo), nie czuję, żebym zaniedbała swoje poletko. Przez…
Czytaj więcejDo Wrzenia świata przyszłam kwadrans przed 19. I całe szczęście, bo przed wejściem już było tłoczno. W środku pełno – nie było gdzie szpilki…
Czytaj więcej13 wojen i jedna to książka, której nie da się nie porównywać z innym świadectwem – z wydanym nie tak dawno Kruchym lodem Anny…
Czytaj więcejSieć już wrze od nowych informacji. Do finału Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego weszło pięć tytułów: wysoko oceniane Dziewięć żywotów. Na tropie świętości we współczesnych…
Czytaj więcejOstatnio z zaciekawieniem obserwuję, jak wydawnictwa próbują wypromować różne książki i pozyskać nabywców. Wbrew pozorom to pasjonujące zajęcie. Niewielu by się domyśliło, ileż fantazji…
Czytaj więcejPrószyński i S-ka wydał kryminał „Trujący ogród”. Wydawca postanowił się zainspirować reklamami ubezpieczeń samochodowych w stylu „jeśli znajdziesz tańsze, zwrócimy Ci wszystko/różnicę itp.”. Pomysł…
Czytaj więcejSięgnęłam po tę książkę, bo opis skojarzył mi się z Zaginionym miastem Z, w którym się zakochałam. Rzeczywiście, analogii jest wiele, przede wszystkim ta…
Czytaj więcejNa fali nominacji do Nagród Kapuścińskiego oraz oczekiwania na nową pozycję Aleksijewicz, przeczytałam książkę Wojna nie ma w sobie nic z kobiety. Przeczytałam i…
Czytaj więcejWiele razy miałam ochotę rzucić wszystko w diabły i uciec gdzieś daleko. Wyłączyć się z tej szalonej gonitwy, w której wszyscy uczestniczymy, przyznać się…
Czytaj więcejMałgorzata Szejnert otrzymała Nagrodę Honorową Krajowego Klubu Reportażu za rok 2012. Doceniono ją za całokształt twórczości, ze szczególnych uwzględnieniem trzech książek: Śród żywych duchów,…
Czytaj więcejAż 7 z 10 pozycji, nominowanych do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki 2012 roku, wydało Wydawnictwo Czarne. To było do przewidzenia, że…
Czytaj więcejNo i bum, ta wiadomość zachwiała mną co najmniej tak mocno jak silny podmuch wiatru. Księgarnie Świata Książki kupiła spółka Dressler – to informacja…
Czytaj więcejO młodych zdolnych, którzy marzą, aby zawodowo zająć się reportażem. O tym, jak pisać i kogo warto podpatrywać. I wreszcie o korzyściach, jakie może…
Czytaj więcejWłaśnie pojawiła się wiadomość, że firma Dressler 33 księgarnie Świata Książki kupiła. Za ile – nie wiadomo. kto by pomyślał, że jednak z wydawnictwem…
Czytaj więcejKoniec czegokolwiek zawsze budzi we mnie smutek. Ubolewam zatem nad końcem Świata Książki, jednak szczerze mówiąc, nie z powodu Świata samego, ale raczej Świata…
Czytaj więcejWreszcie nadeszła TA sobota. Planów miałam co niemiara, bo przecież czekałam na ten dzień 21 dni, jakby nie patrzeć trzy tygodnie, więc nawet zaspana…
Czytaj więcej