Prezentownik last minute: 13 gorących książek pod choinkę

Fot. Łukasz Stańczyk

Jakie książki podarować bliskim pod choinkę? Jeśli jeszcze szukacie jakiś propozycji, zerknijcie do prezentownika. Znajdziecie w nim 13 bardzo dobrych tytułów, które idealnie nadają się na gwiazdkę.

Należycie do świątecznych freaków, którzy kompletują prezenty już w lipcu czy zostawiacie zakupy na ostatnią chwilę? My jesteśmy gdzieś pośrodku, bo pierwsze zakupy zaczynamy zawsze w październiku, a ostatnie gdzieś trzy dni przed świętami 😉

Jeśli ciągle szukacie świątecznych inspiracji, to zapraszam Was do prezentownika. Znajdziecie w nim absolutnie wyjątkowe pozycje, które doskonale nadadzą się dla bliskich pod choinkę. Są to świetne tytuły, nieprzypadkowe, dlatego z czystym sumieniem mogę je Wam polecić 🙂 Zaczynamy!

Witold Szabłowski, Rosja od kuchni

Dla miłośnika historii: Witold Szabłowski to nazwisko, które jest rekomendacją samą w sobie. Każdą książkę tego autora warto mieć w swojej biblioteczce i każdą mogę z czystym sumieniem polecić jako prezent. „Rosja od kuchni” to najnowsza propozycja reportera, w której sprawdza, jak jedzenie może stać się elementem propagandy. Reporter porusza wiele wątków z historii ZSRR i Rosji, zaglądając do kuchni w Gruzji i we Władywostoku, Afganistanie i Kaliningradzie. 18 rozdziałów książki czyta się wyjątkowo przyjemnie i szybko, a sama lektura (jak zawsze u Szabłowskiego) budzi w czytelniku wiele emocji. Polecam! Wydawnictwo W.A.B. Sprawdź cenę.

Legendarni fotografowie w Polsce

Dla miłośnika fotografii, PRL-u i historii: Cudowna i pięknie wydana pozycja! Ten album to perełka, którą naprawdę warto mieć w swojej biblioteczce. Znajdziemy w nim fotografie wykonane przez najlepszych zachodnich fotografów w latach 1948-1981 w szarej i peerelowskiej Polsce. Nad każdym zdjęciem można pochylić się z zadumą i w każdym odnaleźć coś znajomego. W albumie zobaczymy zdjęcia m.in. Roberta Capy, Henriego Cartiera-Bressona, Ericha Lessinga i wielu, wielu innych. Bardzo polecam! Dom Spotkań z Historią. Sprawdź cenę.

Amor Towles, Dobre wychowanie

Dla miłośników dobrej literatury: To książka inna od wszystkich, która sprawdzi się jako prezent dla przyjaciółki, mamy, siostry czy brata. Będzie idealna dla osób, które po prostu lubią dobra literaturę. Amor Towles zabiera czytelnika w podróż do Nowego Jorku w czasie kryzysu w 1937 roku. Główną bohaterką tym razem jest kobieta (w poprzedniej, świetnej zresztą, książce „Dżentelmen w Moskwie” był to mężczyzna), która trafia do nowojorskich elit i pod wpływem nagłych i niespodziewanych wydarzeń wybiera się w roczną podróż po świecie. Książka zbiera bardzo dobre recenzje, warto o niej pamiętać! Wydawnictwo Znak. Sprawdź cenę.

Marcin Zaremba, Wielka trwoga. Polska 1944-1947

Dla miłośnika historii: Znakomita rzecz, znakomita! Książka Marcina Zaremby jest publikacją naukową, a jednak napisaną tak przystępnie, że czyta się ją z przyjemnością. Autor zastanawia się nad historią społeczną okresu powojennego. Jakie emocje targały Polakami w zrujnowanym kraju, w którym wszystko leżało w gruzach? Co czuli ludzie, którzy nie mieli mieszkania, pracy, perspektyw? Zaremba udowadnia, że bez historii społecznej historia polityczna jest niepełna i do mnie ta teoria bardzo przemawia. Lubię książki, które są blisko ludzi i które o ludziach traktują. Ta pozycja ucieszy też wszystkich miłośników reportażu. Wydawnictwo Znak. Sprawdź cenę.

Włodzimierz Borodziej, Maciej Górny, Nasza wojna

Dla miłośnika historii: Wyjątkowa pozycja o I wojnie światowej. Książka zawiera II tomy analizujące przyczyny, przebieg, a także skutki I wojny światowej. I tom poświęcony jest działaniom militarnym, drugi – ludziom, polityce, kulturze, walce o niepodległość ludzi zamieszkujących Europę Środkowo-Wschodnią. Mało takich tytułów na rynku, bo i o I wojnie światowej mało się pisze i mówi. Warto zwrócić uwagę na tę książkę! Wydawnictwo W.A.B. Sprawdź cenę.

Prof. Błażej Brzostek, Wstecz. Historia Warszawy do początku

Dla warszawiaków, miłośników historii: Monumentalna pozycja, którą docenią wszyscy miłośnicy historii Warszawy. Znajdziemy w niej całą historię miasta, wiele zdjęć, dokumentów, reportaży, notatek prasowych, cytatów. Profesor Błażej Brzostek snuje wielowątkową, pełną dygresji opowieść, a z historii zwykłych jednostek tka i wielowymiarowy obraz miasta. Piękna rzecz! Muzeum Historii Warszawy. Sprawdź cenę.

Nie jesteś drugi. Jesteś wielki. Włoski portret Jerzego Kukuczki

Dla miłośnika książek o górach: Kolejna świetna propozycja od Muzeum Jerzego Kukuczki. Idealny upominek dla wszystkich pasjonatów gór, himalaizmu i literatury górskiej. „Nie jesteś drugi” to opowieść o Jerzym Kukuczce z perspektywy jego zachodnich przyjaciół. Książka jest przekładem z serii „I grandi alpinisti” traktującej o wielkich osobowościach himalaizmu.

Czy coś jeszcze mogłabym polecić pod choinkę? Warto zwrócić uwagę na:

  • serię skandynawską od Wydawnictwa Poznańskiego – to między innymi książki Roya Jacobsena, Jonasa T. Bengtssona, Stiga Dagermana. Nie dość, że to dobra literatura, to jeszcze pięknie wydana. Okładki są balsamem dla oczu! Na uwagę na pewno zasługuje Roy Jacobsen, np. „Niewidzialni”. To opowieść o zamkniętym mikroświecie, maleńkiej wyspie, na której mieszkańcy (jedna rodzina!) wiodą surowe i proste życie. Mimo trudnych warunków nigdy nie zdecydowali się opuścić wyspy. W pewnym momencie jednak wydarza się coś, co burzy ich spokój. Jacobsen znalazł się w finale Międzynarodowej Nagrody Bookera, a jego książka została okrzyknięta jednym z większych dzieł traktujących o antyutopii. Sprawdź cenę.
  • seria książek Vincenta V. Severskiego – no cóż, przepadliśmy w nich na wiele jesiennych wieczorów, a cała seria wędruje teraz po naszej rodzinie 😉 Jeśli lubicie dobre powieści o szpiegach, polityce i o historii, to zdecydowanie warto po nie sięgnąć. Są bardzo grube (jeden z tomów ma 840 stron!), wielowątkowe i wymagają czytania z uwagą, ale to naprawdę przyjemna rozrywka na zimowe wieczory. Taka seria książek („Nielegalni”, „Niewierni”, „Nieśmiertelni”, „Niepokorni”) to dobry prezent pod choinkę 🙂 Sprawdź cenę.
  • ciekawą pozycją wśród nowości są także „Latarnicy” Emmy Stonex. To kolejny tytuł, który może stanowić dobrą rozrywkę na chłodne dni. W 1972 roku trzech mężczyzn zniknęło z latarni morskiej. Latarnicy zniknęli, zegary się zatrzymały, a sama latarnia była zamknięta od środka. Co się z nimi stało? Dobry tytuł dla miłośników kryminałów. Sprawdź cenę.

Mam nadzieję, że wybierzecie z tych tytułów coś dla siebie. Pięknych, spokojnych i ciepłych świąt! 🙂

Fot. Katarzyna Stańczyk