Premiery września: po jakie książki warto sięgnąć jesienią? [6 mocnych tytułów]

Premiery września

Ciężko uwierzyć, że lato już się kończy. Ale pod względem książkowym to lepiej, bo wreszcie coś się zadzieje 😉 Po jakie reportaże warto sięgnąć we wrześniu? Sprawdźcie, co przygotowały dla was wydawnictwa. Będzie się działo!

To lato było dla mnie wyjątkowe. Jeszcze nigdy nie miałam tyle czasu dla siebie i już nigdy nie będę miała 😉 Cieszy mnie jednak perspektywa nadchodzącej jesieni, bo na rynku książkowym sporo się wydarzy. Dziś polecam wam 6 książek, na które warto zwrócić uwagę w księgarniach we wrześniu. Są wśród nich 2 tytuły, które wywołują u mnie motylki w brzuchu 😀 Z pewnością zgadniecie, które mam na myśli!

  • 5 września: Witold Szabłowski, Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z WołyniaSprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia

Bardzo czekam na tę książkę. Witold Szabłowski wyruszył na Ukrainę, by dotrzeć do ostatnich żyjących świadków rzezi wołyńskiej. I opowiada nam nie tylko o ukraińskich nacjonalistach, którzy w 1943 roku zaczęli mordować Polaków, ale również przypomina nam o Ukraińcach sprawiedliwych, którzy ryzykowali własne życie, by ocalić polskich sąsiadów. Chowali ich w stodołach, schowkach, na strychach, wystawiając swoje rodziny na śmiertelne niebezpieczeństwo. Warto poznać te historie, zwłaszcza że niedługo w mediach znów będzie głośno o rzezi wołyńskiej. Jesienią na ekrany kin wejdzie film Wołyń Wojciecha Smarzowskiego.
Wydawnictwo Znak

Cyrankiewicz. Wieczny premier

  • 14 września: Piotr Lipiński, Cyrankiewicz. Wieczny premier

Piotr Lipiński postanowił rozwikłać mity, jakie przez lata narosły wokół osoby Józefa Cyrankiewicza. W biografii opowiada nie tylko o jego nietypowej drodze do kariery (w latach 30. był socjalistą, w czasie wojny trafił do Auschwitz, po wojnie został komunistą), ale również o życiu prywatnym. A te miał bujne – Cyrankiewicz lubował się drogich autach i trunkach, a także w towarzystwie płci pięknej.
Wydawnictwo Czarne

  • 15 września: Filip Springer, Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast

Miasto Archipelag. Polska mniejszych miastProjekt, który już na etapie realizacji, stał się kultowy. Rozmawiałam o nim z Filipem Springerem, wywiad przeczytacie TUTAJ. Reporter przemierzył Polskę wzdłuż i wszerz, by sprawdzić, jak dziś się żyje w byłych miastach wojewódzkich. A lekko tam nie jest – małych miast nikt nie chce dotować, bo powszechnie uważa się, że to i tak nie ma sensu. W małym mieście nie da się zrobić kariery – bo przecież drzwi do niej czekają otworem tylko w największych polskich aglomeracjach. Springer nie godzi się na rzeczywistość wykluczenia mniejszych miast z procesu modernizacji kraju. Śledziłam profil Miasta Archipelagu w mediach społecznościowych i jestem bardzo ciekawa końcowego efektu tego projektu. To Springer, więc na pewno nie będzie nudno.
Wydawnictwo Karakter

  • 21 września: Anna Prymaka-Oniszk, Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcyBieżeństwo 1915

Ta książka zapowiada się szczególnie intrygująco. Anna Prymaka-Oniszk przybliża nam zapomniane dziś karty historii. Mało kto z nas zdaje sobie sprawę, że w 1915 roku ze wschodnich terenów byłej Rzeczpospolitej uciekły w głąb Rosji dwa miliony ludzi. Wędrowali miesiącami, bez jedzenia i bez wody, byle dalej, byle opuścić zagrożone przez napierającą armię niemiecką tereny. A gdy już dotarli nad Don, na Syberię i do innych dalekich prowincji, w Rosji wybuchła rewolucja. Ponownie trzeba było uciekać – tym razem w stronę przeciwną, do odradzającego się państwa polskiego. Anna Prymaka-Oniszk dotarła do potomków bieżeńców. Warto wysłuchać ich historii.
Wydawnictwo Czarne

  • 22 września: Nilufer Gole, Muzułmanie w Europie. Dzisiejsze kontrowersje wokół islamu

Muzułmanie w EuropieAutorką Muzułmanów w Europie jest socjolożka, wykładająca na uczelni w Paryżu, autorka wielu publikacji poświęconych pozycji kobiet w świecie muzułmańskim. Najnowsza książka poświęcona jest kontrowersjom dotyczącym obecności muzułmanów na Starym Kontynencie. Autorka oddaje głos zainteresowanym (nierzadko jej rozmówców po raz pierwszy ktoś publicznie dopuścił do głosu), a także analizuje badania socjologiczne dotyczące noszenia burek, budowania meczetów, sklepów i barów halal w Europie. Z pewnością jest to książka na czasie.
Wydawnictwo Karakter

  • 28 września: Mariusz Szczygieł, GottlandGottland

Trzecie, zmienione wydanie kultowej już książki Mariusza Szczygła. Jak twierdzi autor, uwierało go w Gottlandzie kilka słów, musiał więc nanieść niezbędne poprawki. W zbiorze reportaży poświęconym Czechom Szczygieł poprzez historie jednostek opowiada o trudnych czasach, w jakich przyszło im żyć. Czytamy więc opowieść o piosenkarce Marcie Kubiszovej, które komunistyczne władzy na 20 lat zabroniły śpiewać, o Otakarze Szvecu, rzeźbiarzu, twórcy największego na Ziemi pomnika Stalina czy o producencie obuwia (mówi wam coś nazwisko Bata?), który zbudował całkowicie kontrolowane przez siebie miasto. Dużo ciekawostek, dużo historii i dużo humoru (szczygłowego i czeskiego ;-). Kto nie czytał, niech sięga!
Wydawnictwo Czarne