Początek roku przyniósł wiele ciekawych tytułów. Ukazało się kilka dobrych i kilka naprawdę mocnych tekstów. Na półkach w księgarniach zagościły kolejne pozycje nagradzanych reporterów, których książki zwyczajnie trzeba znać. Na co warto zwrócić uwagę dzisiaj i w najbliższych tygodniach?
Styczeń dał mi w kość, nie ma co ukrywać 😉 Nie wiem, czy dla was również początek roku był ciężki, ale liczę, że jesteście gotowi do odkrywania kolejnych fascynujących lektur! Czas wreszcie pozbierać się do kupy i zabrać porządnie do pracy. Bo wydawnictwa nie próżnują, a każdy tydzień przynosi nowe czytelnicze odkrycia. Co wam polecam w styczniu i lutym?
6 stycznia: Tiziano Terzani, Duchy. Korespondencje z Kambodży
Historia Czerwonych Khmerów, którzy w latach 1975-1977 wymordowali dwa miliony mieszkańców Kambodży nie została teraz odkryta przed światem. Duchy to jednak nie tylko historia wstrząsającego ludobójstwa, ale i wielkiej polityki, nieprzejmującej się jednostkami i bezlitośnie niszczącej cywili. I reportera o lewicowych przekonaniach, stopniowo tracącego złudzenia w czasie odkrywania prawdy.
Wydawnictwo W.A.B., 26,23 zł
13 stycznia: Piotr Lipiński, Bicia nie trzeba było ich uczyć
Niecałe dwa tygodnie temu nakładem Wydawnictwa Czarne ukazało się wznowienie książki Piotra Lipińskiego, pierwotnie noszącej tytuł Humer i inni. Bicia nie trzeba było ich uczyć to rozszerzona relacja z procesu komunistycznego zbrodniarza, Adama Humera. Ten oficer śledczy Urzędu Bezpieczeństwa przez wiele lat tropił, przesłuchiwał, torturował i pastwił się nad działaczami podziemia. Po pięćdziesięciu latach wreszcie stanął przed sądem i trafił do tego samego więzienia, w którym znęcał się nad swoimi ofiarami. Obrzydzająca, ale i konieczna książka, obnażająca przed nami psychikę katów. Bo reportaż Piotra Lipińskiego zawiera nie tylko relację z procesu, ale również opowieść Humera.
Wydawnictwo Czarne, 33,52 zł
13 stycznia: Ed Villiamy, Wojna umarła, niech żyje wojna
Wreszcie ukazała się tak długo oczekiwana książka Eda Villiamy’ego o wojnie w Bośni. Reporter relacjonował ją na żywo i jako jedyny z dziennikarzy zeznawał w Hadze przeciwko zbrodniarzom wojennym. Niektórzy koledzy ze środowiska go za to potępili, uznając, że zawód wymaga zachowania neutralności… W Wojna umarła, niech żyje wojna Villiamy opowiada o dalszych losach więźniów i ofiar. I pokazuje, że w sercach mieszkańców Jugosławii wojna się nie zakończyła. Jestem bardzo ciekawa tego reportażu!
Wydawnictwo Czarne, 41,92 zł
13 stycznia: Steven Sem-Sandberg, Wybrańcy
To książka, której lepiej nie czytać przed snem ani nie kupować jej zbyt wrażliwym osobom. Wybrańcy to historia dzieci, zamieszkujących w czasie II wojny światowej zakład opiekuńczo-wychowawczy Spiegelgrund. Dodajmy, dzieci chorych i kalekich, sprawiających dodatkowo problemy wychowawcze. W ośrodku przeprowadzana jest akcja T4, oznaczająca „eliminację życia niewartego życia”. I to właściwie wystarczy za opis, możemy się domyślać, co będzie dalej i o czym będzie ta książka.
Wydawnictwo Literackie, 42,42 zł
13 stycznia: Rabij Marek, Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo
Kto z nas nie ma ubrań z metką „Made in Bangladesz”? W 2013 roku pod gruzami budynku Rana Plaza, mieszczącego szwalnie i fabryki odzieżowe, zginęło 1200 osób. Być może wiele z nich udałoby się uratować, gdyby nie odcięto im drogi ucieczki, zamykając ich na górnych kondygnacjach. Dlaczego pozostawiono ludzi na śmierć? Aby w pierwszej kolejności opróżnić magazyn i uratować przygotowane do sprzedaży towary. Rabij Marek to dziennikarz „Newsweeka”, który po zawaleniu się budynku pojechał do Dhaki zobaczyć w jakich warunkach pracują odzieżowi niewolnicy. Rok później wrócił na miejsce, by przekonać się, czy katastrofa cokolwiek zmieniła w tej kwestii. Obawiam się, że możemy domyślać się odpowiedzi.
Wydawnictwo W.A.B., 31,99 zł
13 stycznia: Moynahan Brian, Leningrad. Oblężenie i symfonia
Tej książki również jestem ciekawa. Leningrad to historia oblężonego przez 2,5 roku i umierającego z głodu miasta. W 1942 roku nikt nie spodziewał się, że Leningrad wytrzyma tak długo. Ale wytrzymał, choć pociągnął za sobą niewyobrażalną liczbę ofiar – 1,5 miliona mieszkańców miasta. Książka opowiada o trudnej codzienności oblężonych cywilów. W tym jednego nietuzinkowego – genialnego kompozytora, Dmitrija Szostakowicza, który w czasie oblężenia napisał swoją najpiękniejszą, VII Symfonię.
Wydawnictwo W.A.B., 49,99 zł
3 lutego: Paweł Smoleński, Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie
Co wiecie o Kurdach? Większość z nas posiada garstkę informacji, wyniesionych z serwisów informacyjnych, lektur czy może jeszcze z czasów szkolnych. Warto dowiedzieć się czegoś więcej i zrozumieć, dlaczego Kurdowie tak skutecznie opierają się fundamentalizmowi islamskiego i o co właściwie walczą. Paweł Smoleński w ciągu minionych 10 lat wiele razy podróżował do Iraku i Kurdystanu. Spotykał się ze zwykłymi mieszkańcami, wysłuchiwał ich historii i odwiedzał miejsca dla nich ważne. Książka jest efektem 10 lat podróży do tego regionu. Warto przeczytać!
Wydawnictwo Czarne, 33,52 zł
10 lutego: Wolfgang Bauer, Przez morze. Z Syryjczykami do Europy
To książka o temacie bardzo aktualnym, od którego nikt z nas nie ucieknie. Wolfgang Bauer to niemiecki reporter, który postanowił przebyć taką samą drogę, jaką każdego dnia przebywają tysiące uchodźców z Syrii, Libii, Erytrei, Jemenu. Towarzyszył mu czeski fotograf Stanislav Krupař. Nie udało im się przedostać do Europy, bardzo szybko zostali deportowani. Nawiązali jednak wiele ciekawych znajomości i usłyszeli masę ciekawych historii. Macie ochotę się z nimi zapoznać?
Wydawnictwo Czarne, 29,32 zł
17 lutego: Cezary Łazarewicz, Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka
To może być bardzo interesująca książka. Wszyscy znamy historię jednej z najgłośniejszych zbrodni lat osiemdziesiątych – maturzysty zatrzymanego w 1983 roku w Warszawie i śmiertelnie skatowanego przez milicję. Władze w czasie śledztwa zacierały ślady zbrodni, usiłując przerzucić odpowiedzialność za śmierć Grzegorza Przemyka na sanitariuszy i odwrócić uwagę od udziału milicjantów. W Żeby nie było śladów Cezary Łazarewicz opowiada nie tylko o samej zbrodni, ale również o tym, w jak bezlitosny sposób działały władze PRL-u. To ważna książka, po którą powinniśmy sięgnąć wszyscy.
Wydawnictwo Czarne, 37,72 zł
17 lutego: Jon Krakauer, Pod sztandarem nieba
To kolejna na polskim rynku książka amerykańskiego dziennikarza. Całkiem niedawno nakładem Wydawnictwa Czarne ukazała się relacja z tragicznej wyprawy na najwyższy szczyt świata, Wszystko za Everest (nawiasem mówiąc, nominowana do Nagrody Pulitzera). Pod sztandarem nieba to całkiem odmienna książka, opowiadająca o historii mormonów, czyli Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. I o okrutnej zbrodni, dokonanej w 1984 roku „z woli nieba” na młodej kobiecie i jej piętnastomiesięcznej córeczce. Książka została uznana za kontrowersyjną i potępiona przez Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Krakauer ma talent do opowiadania historii uznawanych za kontrowersyjne.
Wydawnictwo Czarne, 41,92 zł
Coś wam przypadło do gustu?