Premiery stycznia: 12 gorących tytułów i 3 wznowienia. Szykujcie portfele!

Premiery stycznia

Wydawcy nie mają litości dla naszych portfeli. Jeszcze nie zdążyliśmy otrząsnąć się po świątecznym szaleństwie, a już kuszą nas kolejnymi tytułami, które tak pięknie wyglądałyby na półce Wokół Faktu… 😉 Sprawdźcie, jakie reportaże w styczniu będziecie mogli kupić w księgarniach!

Za nami świąteczno-sylwestrowe lenistwo, obżarstwo i nieróbstwo. Nieróbstwo właściwie w teorii, bo trzeba było przygotować te tony jedzenia, które później pochłanialiśmy na siłę („no przecież nie będę wyrzucać”). Przed nami Nowy Rok i czyste karty kalendarza do zapisania 😀 To jednak jest ekscytujące. Siadam do planowania i pełna zapału uzupełniam kolejne rubryki. Notuję swoje pomysły, tytuły, sugestie męża. Mam nadzieję, że jak najwięcej uda nam się wcielić w życie!

Zaklepuję również nowe wyzwanie na Goodreads. Zobowiązuję się do przeczytania 52 książek. Uda się czy nie, będzie mniej, a może więcej – przekonam się za 12 miesięcy. Stawianie sobie wyzwań jednak jest motywujące 😉

W moim kalendarzu nie mogło zabraknąć miejsca na premiery stycznia. Jest ich całkiem sporo. Jeśli jeszcze nie pozbyliście się ostatniego grosza (my po świętach jesteśmy na granicy bankructwa ;), sprawdźcie, jakie tytuły wkrótce będziecie mogli nabyć w księgarniach.

Wojciech Ganczarek, Upały, mango i ropa naftowa

9 stycznia: Wojciech Ganczarek, Upały, mango i ropa naftowa

Książka jest efektem wielomiesięcznej podróży autora po Wenezueli w dobie kryzysu. Ganczarek pokazuje, jak zwykli mieszkańcy próbują radzić sobie w tym trudnym okresie. W sklepach brakuje żywności, na granicy tworzą się kilometrowe kolejki, a jednym z najbardziej pożądanych towarów staje się papier toaletowy. Przestępczość rośnie i wydaje się, że nikt i nic nie powstrzyma spirali przemocy. Warto sięgnąć, by poszerzyć swoją wiedzę o tym zakątku świata i dowiedzieć się, jak dziś wygląda tam życie ludzi.
Wydawnictwo Helion

Marek Łuszczyna, Mała zbrodnia. Polskie obozy koncentracyjne11 stycznia: Marek Łuszczyna, Mała zbrodnia. Polskie obozy koncentracyjne

W tej książce już tytuł jest kontrowersyjny. Marek Łuszczyna opowiada, co działo się w poniemieckich obozach koncentracyjnych po tym, gdy wyzwoliła je Armia Czerwona. Jak je wykorzystała nowa władza? Jak się okazuje, w ciężkich warunkach pracowali w nich ludzie niewygodni dla polityków, Ślązacy, Żołnierze Wyklęci, Niemcy. Umierali, o czym niewiele się mówi. Warto zapoznać się z tymi mrocznymi kartami historii.
Wydawnictwo Znak

Aleksandra Wójcik, Maciej Zdziarski, Dobranoc Auschwitz11 stycznia: Aleksandra Wójcik, Maciej Zdziarski, Dobranoc, Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach

Boję się tej książki. Po lekturze reportaży o Holokauście nie mogę spokojnie spać. Ciężko mi zapomnieć o tym, co przeczytałam i wrócić do swoich codziennych obowiązków. Znając swoje reakcje, uparcie jednak sięgam po kolejne tytuły. Nie wiem właściwie czemu to robię, może powinien się tutaj wypowiedzieć psycholog 😉 Dobranoc, Auschwitz to książka o byłych więźniach obozu, którym udało się przeżyć. Autorzy rozmawiają m.in. z Józefem Paczyńskim, fryzjerem komendanta Rudolfa Hossa i Karolem Tenderą, zakażonym tyfusem w ramach eksperymentu medycznego. To ostatni moment, by posłuchać ich historii. Warto to zrobić.
Wydawnictwo Znak

Liao Yiwu, Za jeden wiersz11 stycznia: Liao Yiwu, Za jeden wiersz. Cztery lata w chińskim więzieniu

Liao Yiwu, młody poeta, za wygłoszenie poematu Masakra trafia do więzienia. Spędza tam kolejne cztery lata, nie poddając się apatii i zobojętnieniu. Pokłosiem tych doświadczeń jest książka Za jeden wiersz. Cztery lata w chińskim więzieniu. Liao Yiwu opisuje w niej swoje doświadczenia z więzienia, opowiada o brutalności strażników i przerażającej monotonii codziennego życia. Czytałam poprzednią książkę tego autora, Prowadzący umarłych. Realia, o których opowiadał były przerażające. Podejrzewam, że w tym przypadku będzie podobnie.
Wydawnictwo Czarne

Hanna Rydlewska, Po prostu przyjaźń11 stycznia: Hanna Rydlewska, Po prostu przyjaźń

Ten tytuł reklamowany jest jako pierwsza książka non-fiction o relacjach przyjacielskich, które są równie ważne jak relacje rodzinne. Znajduje się w niej dziesięć historii o głębokich i poruszających przyjaźniach oraz dziesięć rozmów ze znanymi psychologami i socjologami. Czy wirtualna przyjaźń rzeczywiście istnieje? Czy przyjaciel może kłamać? W dobie krótkich i powierzchownych znajomości taka książka może okazać się całkiem przydatna.

Jacek Matecki, Dramat Numer TrzyWydawnictwo Agora

16 stycznia: Jacek Matecki, Dramat Numer Trzy

Jacek Matecki to autor książki Co Wy,…, wiecie o Rosji? Autor powrócił do tego kraju i zaszył się w małym budynku na Uralu. Uznał, że jak soczewka skupia w sobie obraz Rosji. Tym budynkiem był teatr, a Matecki wsiąknął w jego życie, podglądając zza kulis, jak opowiada się historie w świecie cenzury.
Wydawnictwo Trzecia Strona

Anna Malinowska, Brunatna kołysanka18 stycznia: Anna Malinowska, Brunatna kołysanka. Historie uprowadzonych dzieci

Anna Malinowska opowiada historie polskich dzieci uprowadzonych przez nazistów, którzy zniemczali je w ośrodkach Lebensbornu. I pyta, jak pokiereszowane dzieciństwo wpłynęło na ich późniejsze życie. Co czuje dziecko, które odrywają od matki i ojca, i siłą wcielają je do obcej rodziny, rozkazując nagle nazywać mamą obcą kobietę? Anna Malinowska przypomina również postać Romana Hrabara, który odkrył przed światem działalność Lebensbornu, ośrodków hodowli białej rasy, założonych przez Himmlera. Przeczytam, na pewno.
Wydawnictwo Agora

Edmund de Waal, Biały szlak18 stycznia: Edmund de Waal, Biały szlak. Podróż przez świat porcelany

Ciekawa książka, opowiadająca historię poszukiwania piękna. Autor jest znanym ceramikiem i pisarzem. Wyrusza w podróż po świecie, by poznać tajemnice białego złota. Zamierza odwiedzić Chiny, Wielką Brytanię i Niemcy, ale ostatecznie zagląda do warsztatów i fabryk, na które natrafia po drodze. Efektem jest hipnotyzująca opowieść o historii porcelany i ludzkim poszukiwaniu doskonałości oraz piękna.
Wydawnictwo Czarne

Anna Badkhen, Cztery pory roku w afgańskiej wiosce20 stycznia: Anna Badkhen, Cztery pory roku w afgańskiej wiosce

Anna Badkhen w 2011 roku przyjechała do Afganistanu jako korespondentka wojenna. Pokochała ten targany konfliktami kraj i zamieszkujących w nim ludzi. By poznać i poczuć surową codzienność, postanowiła spędzić cztery roku na zupełnym odludziu. Opowiadając o kobietach i dzieciach, tkających, jak co roku, kolejny dywan, opisuje blaski i cienie codziennej egzystencji.
Wydawnictwo PWN

Andrzej Nowak-Arczewski, Zmiłuj się nad nami

24 stycznia: Andrzej Nowak-Arczewski, Zmiłuj się nad nami

Historia miasteczka, w którym popełniono masowy mord na żydowskich mieszkańcach. Wydawnictwo zapowiada jednak, że nie jest to kolejna książka o pogromach, ale o mechanizmach, które rządzą zbiorową społecznością. Jak mieszkańcy wrócili do dawnego życia po tym, co się wydarzyło? Przez lata strzegli swojej tajemnicy, nie zdradzając jej nikomu obcemu. Co się działo w ich duszach i sercach?
Wydawnictwo Prószyński Media

Simone Moro, Misja helikopter25 stycznia: Simone Moro, Misja helikopter

Książki o himalaistach zajmują specjalne miejsce w naszym domu. Nie możemy więc przejść obojętnie obok Misji helikopter, która już wkrótce pojawi się w księgarniach. Simone Moro, jeden z najlepszych i najbardziej popularnych światowych wspinaczy, postanowił zdobyć licencję pilota helikoptera po to, by założyć himalajskie pogotowie. Chciał nieść pomoc kolegom, którzy ze względu na warunki, w jakich przebywają, zwykle nie mogą tej pomocy otrzymać. Czy mu się udało? Przekonamy się po lekturze.
Wydawnictwo Agora

Martin Pollack, Topografia pamięci

25 stycznia: Martin Pollack, Topografia pamięci

Jestem bardzo ciekawa tej książki. Martin Pollack powraca do wydarzeń, które trwale naznaczyły Europę Wschodnią. I zastanawia się, co kieruje społeczeństwem, które wypiera pamięć o zbrodniach. Strach przed prawdą? Przed mordercami albo ich potomkami? Opowiada również o historii uchodźstwa w naszej części Europy, próbując przypomnieć, że jest ona bogata. Lubię narrację Pollacka, z pewnością sięgnę po tę książkę.
Wydawnictwo Czarne

Ciekawe wznowienia:

  • Lidia Pańków, Bloki w słońcu. Mała historia Ursynowa Północnego
  • Martin Pollack, Cesarz Ameryki. Wielka ucieczka z Galicji (polecam!)
  • Mariusz Szczygieł, Niedziela, która zdarzyła się w środę