Premiery sierpnia: 4 mocne reportaże, które musisz mieć

Premiery sierpnia

Premiery sierpnia wzbudzają we mnie dreszcze. Wydawałoby się, że latem trwa sezon ogórkowy, a wydawnictwa publikują wyłącznie lekkie i przyjemne książki, w sam raz na plażę. A tu tak dobrego dla literatury faktu miesiąca dawno nie było! Poniżej 4 premiery sierpnia, które po prostu trzeba mieć w swojej biblioteczce.

Zapowiedzi wydawnicze sierpnia mnie zachwycają. I choć spowodują całkowitą rujnację portfela i zapewne sprawią, że pod koniec miesiąca będę błogosławić mój ogródek i zieleninę, jaka w nim wyrosła, już teraz wiem, że nie przejdę obok nich obojętnie. Zwłaszcza że wreszcie ukaże się książka, na którą czekałam miesiącami! 😀

Idźmy jednak po kolei, tonujmy emocje, jak to na merytorycznych blogach być powinno. A zatem grzecznie, alfabetycznie, przykładnie, rozsiądźmy się wygodnie i smakujmy kolejne nazwiska jak czekoladki.

  • Swietłana Aleksijewicz, Cynkowi chłopcy

Swietłana Aleksijewicz, Cynkowi chłopcyKilkadziesiąt tysięcy radzieckich chłopców skazanych na śmierć. Niektórzy mieli szczęście i ginęli szybko i bezboleśnie, nie męcząc się zbyt długo. Inni miesiącami konali w bólach albo wracali okrutnie okaleczeni, bez rąk i nóg, bez szans na normalne życie i bez żadnej nadziei na przyszłość. Tym razem Swietłana Aleksijewicz bierze na warsztat opowieści żołnierzy radzieckich, którzy w latach 1979-1989 walczyli w Afganistanie. Po raz kolejny daje głos tym, których nikt nie chce słuchać. Bo przecież żołnierz nie może przyznawać się do słabości, bólu czy kalectwa. Po publikacji autorka została pozwana o znieważenie honoru wojskowych walczących w Afganstanie.

  • Wojciech Jagielski, Wszystkie wojny Lary

Co się dzieje, gdy wojna nie puka do drzwi, ale obcesowo wchodzi do domu? Jak rodzi się fundamentalizm i skądWojciech Jagielski, Wszystkie wojny Lary się biorą skrajne poglądy? Czy my, Europejczycy, wychowani w przekonaniu, że kultura białego człowieka jest lepsza i wyższa, nie odpowiadamy czasem po części za to, co się obecnie dzieje na Bliskim Wschodzie? Wojciech Jagielski bierze na tapetę coś, co jest teraz nam wszystkim bardzo bliskie – lęk przed innością. Opowiada historie Czeczenów, którzy spełnili swoje marzenia i osiedlili się w Europie, na kontynencie dobrobytu, który miał być bramą do krainy wiecznej szczęśliwości. Po latach zrozumieli jednak, że żyją w wydmuszce bez żadnych wartości, że otacza ich pustka. Wyruszyli więc walczyć o wyższe wartości i tak trafili do Syrii… A co tam się działo, możemy się domyślić. Wszyscy boimy się Państwa Islamskiego i tego, co się dzieje teraz w Europie. Pomysł Jagielskiego, by przedstawić to od drugiej strony, jest bardzo odważny. Trochę boję się tej książki.

  • Filip Springer, 13 pięter

Filip Springer, 13 pięterZrobiło się przygnębiająco, zmieńmy więc temat również na przygnębiający, ale mniej straszny, bardziej swojski. Zastanówmy się nad sytuacją finansową młodych Polaków, mili Państwo! Jest ona przecież znakomita, do wyboru, do koloru: wynajem od 1100 złotych za 25 metrów plus opłaty, kredyt na 30 lat na klitkę 15 metrów większą lub też mieszkanie kątem u rodziców tudzież teściów. Nic, tylko zakasywać rękawy, odpisywać na tony maili lub wybierać kolejne rekordy w komputerze, witać na koncie przelewy w wysokości 2 tysięcy złotych i zastanawiać się co 3 miesiące, czy pracodawca przedłuży niezwykle pewną, a jakże wartościową umowę o dzieło. Filip Springer od kilku miesięcy pracował nad książką poświęconą temu, jak żyją Polacy. Bardzo, bardzo czekam, aż będę miała na półce!

  • Mariusz Szczygieł, Wojciech Tochman, Krall

Szczygieł/Tochman KrallNiezwykła opowieść o królowej polskiego reportażu, w którą jest zaangażowana… sama bohaterka. Jej wybitni uczniowie, najwięksi z reporterów, opowiadają o Hannie Krall, gdzieniegdzie oddając głos reporterce. Nie jest to wywiad, ale rozmowa, przeplatana wspomnieniami i wtrąceniami autorki. Tochman ją wypytuje, a w międzyczasie Szczygieł sprawdza, co bohaterka trzyma w szufladach i wyciąga na światło dziennie pożółkłe koperty, listy i zdjęcia. Szuka dowodów na istnienie. Zapowiada się niezwykle interesująco, również czekam!