Październik to miesiąc bogaty literacko. Nie dość, że czekają nas dwa ciekawe wydarzenia (Festiwal Conrada i Targi Książki w Krakowie), to na półkach w księgarniach pojawią się tytuły, od których włos się jeży (na rękach – z przejęcia!). Kołodziejczyk, Motyka, Torańska. Mocne nazwiska, prawda?
Październik nadszedł w tym roku wyjątkowo szybko. Wrzesień był dla mnie trudnym miesiącem i właściwie minął niezauważony. Nie zdążyłam nacieszyć się piękną pogodą, spacerami i ostatnimi ciepłymi promieniami słońca. Może październik będzie inny 🙂 A jesień przecież też potrafi być piękna. No i wreszcie rozpoczyna się sezon na cynamonową i piernikową kawę! 😀 Proponuję wam dzisiaj wybrać się na zakupy, kupić dobrą książkę, a później udać się z nią do parku, ogrodu czy ulubionej kawiarni. I przy kawie, i ciachu nacieszyć się lekturą.
Zanim przejdę do październikowych premier, wspomnę o informacji, która zelektryzowała mojego męża. W listopadzie nakładem Wydawnictwa Agora ukaże się album z fotografiami Krzysztofa Millera. Można było spodziewać się, że tak będzie 🙂 To bardzo cieszy, zwłaszcza że fotoreporter wiele razy mówił, że chciałby wydać taki album, bo do 13 wojen i jedna zostało załączonych mało zdjęć. Czekamy więc na to, co będzie w listopadzie, a na razie sprawdźmy, co już teraz możemy kupić w księgarniach.
5 października: Maciej Czarnecki, Dzieci Norwegii. O Państwie (Nad)opiekuńczym
Maciej Czarnecki przedstawia nam ciemną stronę kraju, który wielu z nam jawi się jako raj. Opowiada o norweskiej organizacji Barnevernet, która rozdziela rodziny, zabiera dzieci, nakłania je do zeznawania przeciwko swoim rodzicom. Na forach internetowych wrze. Imigranci z Europy Wschodniej ostrzegają, co robić, by ta organizacja nie zainteresowała się ich rodzinami. Ciekawy temat, warto się z nim zapoznać.
Wydawnictwo Czarne
6 października: Grzegorz Motyka, Wołyń ’43
Z pewnością to najlepszy moment na publikację tej książki. O Wołyniu jest głośno za sprawą filmu Wojciecha Smarzowskiego i książki Witolda Szabłowskiego. W mediach wrze, dyskusja szybko nie ucichnie. I bardzo dobrze, że książka prof. Grzegorza Motyki ukazuje się teraz, bo jego publikacje zasługują na większą uwagę. Wiem, co mówię, bo posiadamy w swoich zbiorach wszystkie tytuły tego autora 🙂 Temat walk z UPA jest nam bliski. W Wołyniu ’43 Grzegorz Motyka przybliża wszystkie najważniejsze fakty dotyczące rzezi wołyńskiej i udowadnia, że była ona zaplanowanym ludobójstwem. Odnosi się również do współczesnych stosunków polsko-ukraińskich. Trzeba czytać!
Wydawnictwo Literackie
10 października: Anna Herbich, Dziewczyny z Solidarności
To kolejna książka Anny Herbich, przybliżająca losy dzielnych i walecznych kobiet, gotowych poświęcić się za sprawę, w którą wierzą. Tym razem opowiada o tych, które należały do Solidarności. Chodziły na demonstracje, kolportowały „bibułę”, były aresztowane, straszone odebraniem dzieci. Walczyły ramię w ramię z mężczyznami, dlatego warto poznać ich losy i zastanowić się, czy w razie potrzeby znalazłybyśmy w sobie odwagę, by robić to, co one?
Wydawnictwo Znak
12 października: Krzysztof Varga, Langosz w jurcie
Krzysztof Varga po raz kolejny rusza na Węgry. Tym razem wędruje po prowincjach ulokowanych wzdłuż granicy. Patrzy, słucha, ogląda. Chłonie, aby później opowiedzieć czytelnikom o tym, co widział. A odwiedził między innymi grób Sulejmana Wspaniałego, dotarł do wioski Gilvánfa zamieszkanej przez Cyganów, szukał (czy znalazł?) śladów powojennej polskiej tułaczki. Varga twierdzi, że to jego ostatnia książka, domykająca węgierską trylogię.
Wydawnictwo Czarne
14 października: Igor Strojecki, Utracony świat. Podróże Leona Barszczewskiego po XIX-wiecznej Azji Środkowej
Mamy w domu już jedną książkę o tym niesamowitym podróżniku. Leon Barszczewski przez dziewiętnaście lat przemierzał Azję, zapisując w kadrze obiektywu to, co widział. Dzięki niemu możemy dziś zobaczyć, jak pod koniec XIX wieku wyglądały azjatyckie miasta i prowincje. Barszczewski spenetrował dorzecze Amu-darii, przemierzył Tien-szan, Góry Hisarskie i lodowce Pamiru. Badał zwyczaje i wierzenia rdzennej ludności, nawiązał wiele serdecznych przyjaźni i obalił panujące ówcześnie przekonanie, że tereny te zamieszkują „dzicy”.
Wydawnictwo Bezdroża
14 października: Rafał Tomański, Piekło – niebo. Zrozumieć Koreę
Koreę Południową postrzegamy jako wzór kraju stabilnego i dynamicznie się rozwijającego. Na Koreę Północną i komunistyczne rządy Kim Dzong Una patrzymy z niepokojem. A jak naprawdę wygląda życie na północy i południu? Rafał Tomański odkrywa blaski i cienie tego, co po obu stronach granicy. Pokazuje, jaką cenę za rozwój płacą mieszkańcy Korei Południowej, wyjaśnia, czym jest generacja sampo i dlaczego tak wielu młodych ludzi ma tam depresję.
Wydawnictwo Bezdroża
26 października: Marcin Kołodziejczyk, Marcin Podolec, Morze po kolana
Rzecz jest podwójnie ciekawa. Po pierwsze, interesująca gatunkowo – autorzy przygotowali bowiem komiks reportażowy. Ciekawa jestem, jak sprawdzi się ta nowatorska forma! Po drugie, za rysunki odpowiada Marcin Podolec, absolwent łódzkiej filmówki, obsypywany nagrodami. Teksty oczywiście przygotował Marcin Kołodziejczyk, klimatem przypominające Dysforię i Bardzo martwy sezon. Tym razem opowiada historię Mariana, który przerwał studia na polonistyce i wrócił do swojej rodzinnej wsi. Mimo że studiów nie ukończył, rozwinął horyzonty i patrzy na świat inaczej niż wcześniej. Może dlatego ponowne wtopienie się w małą społeczność nie jest dla niego takie proste.
Wielka Litera
26 października: Michał Potocki, Zbigniew Parafianowicz, Kryształowy fortepian. Zdrady i zwycięstwa Petra Poroszenki
Nowa książka duetu nominowanego w tym roku do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego (Wilki żyją poza prawem. Jak Janukowycz przegrał Ukrainę). Małgorzata Nocuń (współautorka świetnej Armenii – przeczytaj wywiad) napisała, że na podstawie tego tytułu można by nakręcić ukraińską wersję House of Cards. I to chyba najlepsza zachęta do tego, by po niego sięgnąć 😉 Potocki i Parafianowicz przybliżają rządy Poroszenki, próbującego uchodzić za reformatora, ale jednocześnie tkwiącego w dawnych układach. Pokazują, jaką siłę wciąż ma system i jak może zniszczyć każdą dobrą intencję. Warto przeczytać.
Wydawnictwo Czarne
26 października: Teresa Torańska, Dalej
Zbiór wywiadów Teresy Torańskiej z ludźmi, którzy budowali Polskę – tak reklamuje tę książkę wydawnictwo. To trochę dziwne, ale nie znalazłam informacji, z kim dokładnie rozmawiała przed śmiercią Teresa Torańska. Wydawca zapowiada jednak, że w książce często padają słowa”patriotyzm”, „obowiązek”, „służba”. No cóż, przekonamy się wkrótce. Dla miłośników tej wielkiej reporterki z pewnością będzie to pozycja obowiązkowa.
Wielka Litera
Warto również wspomnieć, że Dowody na Istnienie wznawiają Schodów się nie pali Wojciecha Tochmana, a W.A.B Duchy. Korespondencje z Kambodży Tiziano Terzani.
Która z tych pozycji zainteresowała was najbardziej?