Na rynku książkowym mamy jakiś urodzaj. Z coraz większym niepokojem patrzę na rosnące na półce stosy rzeczy, czekających wytrwale na swoją kolej. A patrząc na nowości wydawnicze, w marcu raczej się tego niepokoju nie pozbędę. No cóż, dobrze że to działa w tę stronę 😀
Na marcowej liście jest tylko jeden reportaż, który traktowałby o Polsce. Trochę mnie to smuci. Na szczęście książki, które wkrótce się ukażą i które być może zawędrują do waszych domów, są różnorodne – mimo że upodobały sobie temat biedy i problemów Południa 😉 Różnorakość w literaturze jest dobra, ponieważ pozwala uniknąć rutyny i sprawia, że w każdą kolejną pozycję wsiąka się bez reszty. Ciekawa jestem, czy też tak macie, że po lekturze trudnej i wyczerpującej emocjonalnie książki z przyjemnością sięgacie po coś, traktującego na zgoła inny temat? Niekoniecznie po coś odmóżdżającego, czasem wystarczy zwykła zmiana problematyki. Ale przejdźmy do marcowych premier. Cóż nam naszykowali wydawcy?
2 marca: Justyna Kopińska, Polska odwraca oczy
Nowa książka autorki głośnej książki Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie to zbiór reportaży dotyczących działania polskiego wymiaru sprawiedliwości. Dziennikarka ujawnia m.in. jak w szpitalu psychiatrycznym w Starogardzie Gdańskim dręczono pacjentów. Część materiałów była publikowana wcześniej, część powstała specjalnie na potrzeby Polska odwraca oczy. Warto dodać, że publikacja jej tekstów zmieniła rzeczywistość – wprowadzono m.in. zmiany dotyczące bezpieczeństwa w szpitalach psychiatrycznych i innych instytucjach zamkniętych.
Świat Książki, 32,90 zł
2 marca: Elizabeth Pisani, Indonezja itd. Studium nieprawdopodobnego narodu
To może być naprawdę wciągająca pozycja. Autorka pisze o tym, co doskonale zna – przez 25 lat prowadziła w Indonezji badania dotyczące HIV. W tym czasie zdążyła przeprowadzić setki rozmów i zgromadzić ogrom materiału. Wystarczy powiedzieć, że w trakcie swoich badań przebyła 26 tysięcy kilometrów… Rozmawiała z ludźmi z wyższych sfer i z mieszkańcami ulic, z przedstawicielami władzy i z tymi, których spotkać można tylko w ciemnych zaułkach. W Stanach Zjednoczonych książka została uznana za jedną z lepszych tytułów non-fiction 2014 roku. Ciekawa jestem, jak zostanie przyjęta u nas?
Wydawnictwo Czarne, 37,72 zł
2 marca: Humphrey Carpenter, Tolkien. Biografia
To gratka dla fanów Tolkiena. Postanowiłam ją tu umieścić, bo to dobrze oceniana książka. O Tolkienie wiele mówić nie trzeba – był profesorem literatury staroangielskiej na Oksfordzie i twórcą jednej z najbardziej fantastycznych sag w historii literatury. Resztę znacie 😉
Wydawnictwo W.A.B., 42,49 zł
9 marca: Beata Szady, Ulica mnie woła. Życiorysy z Limy
O, tego nazwiska bardzo jestem ciekawa! Beata Szady to doktorantka Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego, zajmująca się… reportażem w Ameryce Łacińskiej w XXI wieku. Przyznajcie sami, TO JEST temat badań! W Ulica mnie woła opowiada nam o Limie, takiej, jaką jest i jakiej wielu znać nie miało szansy poznać. Z jednej strony możemy się domyślać, o czym będzie traktowała ta książka (bieda, przemoc, narkotyki), z drugiej, intryguje mnie, jakie historie przedstawi autorka. Myślę, że to może być jedna z bardziej interesujących pozycji marca!
Wydawnictwo Czarne, 33,52 zł
16 marca: Artur Domosławski, Wykluczeni
Nie da się ukryć, że postać Artura Domosławskiego wzbudza kontrowersje. Po biografii Ryszarda Kapuścińskiego część czytelników uznała go za nierzetelnego i niewartego zaufania reportera. Nie ma sensu jednak uprzedzać się do człowieka, nie znając jego innych rzeczy. Wykluczeni to reportaż o problemach, trapiących kraje Południa (Brazylię, Kolumbię, Meksyk, Kenię, Tajlandię i wiele innych). O skrajnym ubóstwie, wszechobecnej przemocy, braku perspektyw. Zastanawiam się, jak autor podszedł do tematu, bo wziął na tapetę potężny obszar. Zapoznacie się z tą książką?
Wydawnictwo Wielka Litera, 44,90 zł
16 marca: Rana Dasgupta, Delhi. Stolica ze złota i snu
Ta książka doskonale wpasowuje się w klimat innych marcowych premier. Delhi to opowieść o mieszkańcach jednego z największych molochów: o milionerach i pucybutach, małych przedsiębiorcach, próbujących przeżyć z miesiąca na miesiąc i pracownikach międzynarodowych korporacji. To historia nigdy nie zasypiającego miasta, próbującego nadążyć za zmieniającym się światem.
Wydawnictwo Czarne, 41,92 zł
30 marca: Andrzej Brzezicki, Małgorzata Nocuń, Armenia. Karawany śmierci
Wiedzieliście, że Armenia jako pierwsze państwo świata przyjęła chrześcijaństwo? Co wiecie o Armenii? Przyznaję się bez bicia, że moja wiedza o tym kraju nie jest rozbudowana. Natomiast z racji tego, że jest to jedna z byłych republik radzieckich, chętnie ją poszerzę. Autorzy, specjaliści od tematyki wschodniej, zabierają nas w podróż na Kaukaz, by zapoznać nas z Ormianami i ich historią. Opowiadają o pięknej tradycji, ale dotykają również tematów trudnych: wojen, czystek etnicznych, emigracji zarobkowej. Obecnie, mimo względnie stabilnej sytuacji politycznej i zwiększających się wpływów z turystyki, mieszkańcy Armenii nadal nie mają lekko. Bardzo jestem ciekawa tej książki!
Wydawnictwo Czarne, 33,52 zł
Mam też dobrą wiadomość dla tych, którym nie udało się kupić Wojna umarła, niech żyje wojna Eda Vuillamy’ego. W marcu Wydawnictwo Czarne przewidziało dodruk 🙂