Premiery marca: 10 gorących książek, które trzeba poznać!

Premiery marca

Lubię zimę, ale tylko na chwilę, a ta była wyjątkowo długa i nieznośna. Jakoś lżej na sercu, gdy za oknem pokazało się życie. Od razu poczułam przypływ pozytywnej energii! Z zaciekawieniem więc zerkam w kalendarze wydawców, by zobaczyć, jakie kąski wkrótce pojawią się w księgarniach. Sprawdźcie sami i napiszcie, które tytuły wzbudziły wasze zainteresowanie!

Marzec będzie obfitował w mocne lektury. Reportaż o wojnie w Syrii, nowe wydanie wszystkich tekstów Hanny Krall, książka o bojownikach islamskich. Uff, właściwie to by już wystarczyło, a tu jeszcze mamy dwie fascynujące biografie, książkę podróżniczą, wywiad-rzekę. Co warto czytać? Sprawdźcie!

Marcin Mamoń, Wojna braci2 marca: Marcin Mamoń, Wojna braci

Książka dziennikarza, który w 2015 roku został porwany w Syrii przez bojowników Al-Kaidy. W Wojnie braci autor opowiada nie tylko o samym porwaniu, ale także o innych wydarzeniach, których był świadkiem w najbardziej zapalnych punktach świata. Przeczytamy o wojnie w Syrii i Czeczenii, zamachach w Egipcie i Turcji. Mamoń próbuje odpowiedzieć na pytanie, kim są ludzie, którzy z powstańców stali się dżihadystami i toczą wojnę na całym świecie.
Wydawnictwo Literackie

Wygnani do raju. Szwedzki azyl

8 marca: Krystyna Naszkowska, Wygnani do raju. Szwedzki azyl

Opowieść o Polakach, którzy w 1968 roku zostali zmuszeni do emigracji. Ściskając w rękach walizki z całym swoim dobytkiem, musieli odnaleźć się w obcym kraju. Nie załamali się jednak, ale zakasali rękawy i postanowili rozpocząć życie na nowo. Udało im się to znakomicie – zapuścili korzenie, rozpoczęli kariery, pomogli budować obcy kraj, który przyjął ich życzliwiej niż własna ojczyzna. Dziś są członkami szwedzkiego establishmentu. To może być ciekawa książka.
Wydawnictwo Agora

Tamtego ranka, kiedy po nas przyszli15 marca: Janine di Giovani, Tamtego ranka, kiedy po nas przyszli. Depesze z Syrii

Nazwisko, które warto poznać i książka, którą zwyczajnie trzeba przeczytać. Janine di Giovani to reporterka wojenna, która relacjonowała konflikty w Bośni, Sierra Leone i Syrii. Jej teksty regularnie pojawiają się w „The New York Times” i „The Guardian”. Nagrała film dokumentalny 7 dni w Syrii, a teraz wydaje książkę, w której chce opowiedzieć o losach zwykłych ludzi skrzywdzonych przez wojnę. Oddając głos cywilom, szkicuje przy tym opowieść o rozpadającej się syryjskiej rzeczywistości.
Wydawnictwo Czarne

Piotr Chmieliński, Rowerem po Amazonce15 marca: Piotr Chmieliński, Rowerem po Amazonce

Historia dwóch braci, którzy postanowili przemierzyć Amazonkę na… rowerach. Przez sześć miesięcy pokonali prawie 8 tysięcy kilometrów, przez góry i dżunglę, przeżywając przygodę życia. Zastanawiacie się pewnie, jak można jechać rowerem po rzece? Bracia skonstruowali własny pojazd, który po drogach jeździł tak jak zwykły rower, ale po odpięciu kół stawał się… katamaranem. Książka jest zapisem ich niezwykłej wyprawy. Na pewno jej lektura wyzwoli w was wiele energii!

Wydawnictwo Agora

Lepiej, byś tam umarł

15 marca: Szczepan Twardoch, Lepiej, byś tam umarł. Wywiad rzeka z Mamedem Khalidovem

Mameda Khalidova nie trzeba nikomu przestawiać. Lepiej, byś tam umarł to nie tylko opowieść o karierze sportowca, ale również o poczuciu tożsamości. Szczepan Twardoch rozmawia z Khalidovem o wszystkich ważnych tematach, budujących jego życie: Polsce, chrześcijaństwie, pradziadkach, wojnie, islamie, lojalności, przyjaźni.
Wydawnictwo W.A.B.Dom Hitlera

15 marca: Despina Stratigakos, Dom Hitlera

Dom Hitlera to bogato ilustrowana książka, pokazująca miejsca, w których przebywał Hitler. Dość kontrowersyjna. Gdzie mieszkał, jak meblował pokoje, w jakiej scenerii toczył rozmowy, które wpłynęły na losy świata? Czy można się zastanawiać nad tym, jakie poczucie estetyki miał największy ludobójca w dziejach?
Wielka Litera

Tu byłem. Tony Halik15 marca: Mirosław Wlekły, Tu byłem. Tony Halik

Bardzo czekam na tę książkę. Biografia Halika jest niesamowita: w czasie II wojny światowej służył w siłach powietrznych i został kilkakrotnie zestrzelony nad Francją; w Afryce pracował jako budowniczy mostów; w Argentynie prowadził szkółkę lotniczą, był fotografem w ekipie Juana Perona, ówczesnego prezydenta Argentyny; za cykl filmów dokumentalnych zrealizowanych dla NBC otrzymał  Nagrodę Pulitzera; był odkrywcą zaginionej stolicy Majów. Mirosław Wlekły podszedł do tematu jak do wyzwania i według Elżbiety Dzikowskiej, żony bohatera, pokazał go w bardzo uczciwy sposób. Będę czytać!
Wydawnictwo Agora

Porwane. Boko Haram22 marca: Wolfgang Bauer, Porwane. Boko Haram i terror w sercu Afryki

Książka Wolfganga Bauera jako pierwsza opisuje Boko Haram, organizację terrorystyczną, która próbuje zaprowadzić kalifat w Nigerii. Świat zachodni dowiedział się o niej w chwili, gdy bojownicy Boko Haram w 2014 roku porwali z internatu dwieście siedemdziesiąt sześć dziewcząt. Nielicznym udało się uciec. To one opowiedziały Wolfgangowi Bauerowi o okrucieństwie fanatyków ślepo kierujących się słowami zapisanymi w Koranie.
Wydawnictwo Czarne

Milionerka29 marca: Ewa Winnicka, Milionerka

Milionerka to biografia Barbary Piaseckiej Johnson, Polki, która wychodząc za potentata branży kosmetycznej z dnia na dzień stała się milionerką. Losy Barbary Piaseckiej Johnson budzą skrajne emocje. Wyjeżdżając za ocean, zapewniała znajomych, że jeśli kiedykolwiek wróci do kraju to tylko rolls-roycem. Zatrudniła się w rezydencji Johnsonów jako kucharka i pokojówka, by wkrótce stać się panią domu. Jej amerykański sen się spełnił i stała się niewyobrażalnie bogata. Pieniądze jednak nie zawsze idą w parze ze szczęściem. Co działo się za murem luksusowej rezydencji Johnsonów? Na podstawie rozmów ze znajomymi, pracownikami i służącymi Ewa Winnicka snuje ciekawą opowieść o losach Barbary Piaseckiej Johnson.
Wydawnictwo Znak

Hanna Karll Fantom bólu

30 marca: Hanna Krall, Fantom bólu. Reportaże wszystkie

Wydawnictwo Literackie przygotowało gratkę dla wszystkich miłośników gatunku – reportaże Hanny Krall będzie można kupić w jednym tomie. Niemal tysiącstronicowa pozycja zawiera wszystkie najbardziej znane teksty Hanny Krall oraz najnowszą część, dopisaną specjalnie do tej edycji – Podwójne życie Władysława Sokoła. W Fantomie bólu znajdziemy m.in. Zdążyć przed Panem  Bogiem, To ty jesteś Daniel, Dowody na istnienie, Sublokatorkę, Hipnozę, Taniec na cudzym weselu. Trzeba mieć!

Które z tych książek podobają wam się najbardziej?