Premiery lutego: 10 gorących książek na mroźną zimę

Luty zapowiada się interesująco! Będzie coś do poczytania i o czytaniu 😉 Będą góry, będzie morze, Europa i świat, reportaże i powieść napisana przez reportera. Kilka znanych nazwisk i parę interesujących nowości. Słowem – sprawdźcie, jakie premiery pojawią się w lutym w księgarniach.

Styczeń przyniósł mi czytelniczą satysfakcję. Nadrobiłam książki, które miałam na liście od miesięcy i przeczytałam dwie ciekawe nowości. Dobranoc, Auschwitz i Brunatna kołysanka to wciągające, wstrząsające reportaże, polecam je wam gorąco. Styczeń jednak dobiega końca, czas spojrzeć do przodu. A w lutym na rynku wydawniczym będzie się działo całkiem sporo. Niecierpliwie czekam na 5 książek. Są skrojone całkowicie pod moje gusta i jestem przekonana, że będę czytała je z zadowoleniem 😉 Ale oprócz nich ukaże się kilka innych rzeczy, z którymi warto się zapoznać. Na jakie tytuły powinniście zwrócić uwagę w księgarniach?

Plaża za szafą1 lutego: Marcin Kącki, Plaża za szafą. Polska kryminalna

To jedna z książek, których jestem bardzo ciekawa. Marcin Kącki tym razem opowiada o najgłośniejszych przestępstwach ostatnich lat. Znajdziemy w niej rzecz jasna głośny reportaż o kradzieży obrazu Plaża w Pourville Moneta. Ale przeczytamy także inne, równie zdumiewające historie, między innymi o przyjaciołach z Wdzydzowa, którzy postanowili dokonać ataku terrorystycznego na międzynarodowy koncern oraz o kobiecie, która rządziła gangiem w Sanoku. Będzie co czytać!
Wydawnictwo AgoraHardkorowi bibliotekarze z Timbuktu

15 lutego: Joshua Hammer, Hardkorowi bibliotekarze z Timbuktu

Historia niesamowitych bibliotekarzy, którzy wykradli 377 tysięcy bezcennych manuskryptów z miasta opanowanego przez terrorystów z Al-Kaidy. Dzięki ich odwadze udało się ocalić niemal cały dorobek tej wschodniej cywilizacji. Ta historia brzmi jak z Indiany Jonesa, a jednak jest prawdziwa, w co ciężko uwierzyć. Ciekawa jestem, jak udało im się tego dokonać 🙂
Wydawnictwo Agora

Upał15 lutego: Michał Olszewski, Upał

Powieść Michała Olszewskiego, laureata Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Upał opowiada o pułapce w jakiej się znaleźliśmy, przerzucając swoje życie do wirtualnego świata. Atakowani przez setki newsów dziennie, otoczeni elektroniką, notującą każdy nasz ruch, zaczynamy tracić kontrolę nad własnym życiem. Michał Olszewski twierdzi, że w wirtualną zasadzkę może wpaść każdy z nas. Chyba że już wpadł.
Wydawnictwo Znak

Dziewięć twarzy Nowego Orleanu15 lutego: Dan Baum, Dziewięć twarzy Nowego Orleanu

Nowość z amerykańskiej serii wydawniczej Wydawnictwa Czarne. Nowy Orlean kojarzy nam się przede wszystkim z huraganem Katrina. Walka z żywiołem to jednak tylko część historii tego miasta. Opowieści dziewięciu bohaterów tworzą barwny portret Nowego Orleanu, ukazując nam jego inne, barwne oblicze. Samotna matka, która szuka miłości, milioner, emeryt, który zajmował się naprawą torowisk, król karnawału to tylko niektórzy bohaterowie tej książki. Są całkowicie różni, ale spaja ich miejsce, w którym żyją.
Wydawnictwo Czarne

Adam Bielecki, Spod zamarzniętych powiek22 lutego: Adam Bielecki, Dominik Szczepański, Spod zamarzniętych powiek

Ładny tytuł, prawda? Uwielbiamy książki o himalaistach, dlatego w naszej biblioteczce nie może zabraknąć tej pozycji. Adam Bielecki to obecnie jeden z najbardziej znanych polskich himalaistów. Ten świetnie zapowiadający się wspinacz jest autorem ponad 100 wejść w Tatrach i Alpach, zdobywcą K2 oraz Makalu. W 2012 roku razem z Januszem Gołębiem wspiął się na Gaszerbrum I. Było to pierwsze zimowe wejście w historii, w dodatku bez wspomagania tlenem. W 2013 roku, również zimą, zdobył Broad Peak. Wszyscy wiemy, jak się skończyła ta wyprawa – Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka pozostali w górach na zawsze. W DF. Magazynie reporterów znajduje się długi wywiad z Bieleckim. Po lekturze tego tekstu  mój apetyt na książkę jest jeszcze większy. Zainteresowanym polecam książki o himalaistach, które warto przeczytać.
Wydawnictwo Agora

W cieniu Europy22 lutego: Robert D. Kaplan, W cieniu Europy. Dwie zimne wojny i trzydziestoletnia podróż przez Rumunię, a nawet dalej

To może być ciekawa pozycja. Robert D. Kaplan to Amerykanin, który trzydzieści lat spędził w Rumunii. Szybko zrozumiał, że to w tym kraju tkwi klucz do zrozumienia całych Bałkanów. Szybko również pojął, że to ostatnie istniejące pogranicze geograficzne i historyczne. W książce opowiada, na czym polega wyjątkowość Rumunii i co go tak ujęło, że spędził tam trzydzieści lat. Wskazuje na połączenie Zachodu ze Wschodem, podkreśla, jaki wpływ na powstanie Rumunii miało islamskie imperium.
Wydawnictwo Czarne

Szczęśliwe wyspy Oceanii22 lutego: Paul Theroux, Szczęśliwe wyspy Oceanii. Wiosłując przez Pacyfik

Książki Therouxa można lubić albo ich nie znosić. Ja jestem w tej pierwszej grupie. Therouxowi nie można odmówić talentu literackiego, wie, jak zainteresować czytelnika. Szczęśliwe wyspy Oceanii to rzecz dla wszystkich marzycieli, których największych pragnieniem jest wyprawa w nieznane. Theroux postanowił odwiedzić Oceanię. Wsiadł więc w… kajak i ruszył przed siebie. Podróż rozpoczął w Nowej Zelandii (zazdroszczę!!!), by później zobaczyć Triobrandy, Wyspy Salomona, Tahiti czy Wyspy Cooka… Jedno jest pewne. Po tej książce dostaniemy depresji 😉
Wydawnictwo Czarne

Trzysta lat milczenia24 lutego: John Dougill, Trzysta lat milczenia. Prawdziwa historia japońskich chrześcijan

Reportaż opowiadający nieznaną w Europie historię japońskich chrześcijan, którzy przez stulecia ukrywali swoją wiarę. Gdyby tego nie robili, byliby torturowani. Za otwarte wyznawanie wiary groziłaby im nawet śmierć. O tej historii opowiada również najnowszy film Martina Scorsese, Milczenie.
Wydawnictwo Agora

Martwa dolina24 lutego: Frank Westerman, Martwa dolina

Dowody na Istnienie powracają! Muszę przyznać, że bardzo czekałam na nowości, bo uwielbiam ich książki. Martwa dolina to książka opowiadająca o tragedii, do jakiej doszło w Kamerunie. 21 sierpnia 1986 roku w dolinie w północno-wschodnim krańcu tego kraju zmarło nagle dwa tysiące kobiet, mężczyzn i dzieci. Nie wiadomo, co było przyczyną masowej śmierci. Chaty stały nietknięte. Autor opowiada o tych wydarzeniach z trzech odmiennych perspektyw. Zapowiada się interesująco!
Wydawnictwo Dowody na Istnienie

Książka27 lutego: Keith Houston, Książka. Najpotężniejszy przedmiot naszych czasów zbadany od deski do deski

Fascynująca opowieść zwłaszcza dla nas, maniaków książkowych. Keith Houston opowiada o dziejach książki na przestrzeni pięciu tysięcy lat: o wynalezieniu papirusu, pisma, druku, ilustracji. Robi to w sposób zabawny, zdradzając przy tym wiele ciekawostek. Czy papirus został wynaleziony przez intrygantów na chińskim dworze? Jak karano skrybów, którzy nie wywiązywali się ze swoich obowiązków? Ciekawa rzecz!
Wydawnictwo Karakter

Na którą książkę szczególnie czekacie? 🙂

Czytaj także wywiady: