Premiery listopada: 8 książek, z którymi trzeba zawrzeć znajomość

Siedzę sobie spokojnie, przeglądam premiery listopada i zastanawiam się, gdzie ja je wszystkie pomieszczę 😉 Listopad znów będzie ciężki dla mych finansów i… lekki dla serca. Szykujcie portfele i róbcie miejsce na półkach, bo będzie się działo! Jakie premiery wydawnicze na listopad przygotowały wydawnictwa?

O, litości. Myślałam, że listopad pozwoli odetchnąć moim finansom. Nic z tego, katalog premier wydawniczych znów jest imponujący.Rzecz jasna, nie marudzę! Choć z małym przerażeniem przyglądam się zalegającym przy łóżku stosom książek 😉 Wolę się nawet nie zastanawiać, co się będzie działo w grudniu ^^

Czy dziwi was, że w listopadzie Wydawnictwo Czarne wznowi Swietłanę Aleksijewicz? 😉 To dobra wiadomość! Ukaże się bowiem moim zdaniem najlepsza książka noblistki, Wojna nie ma w sobie nic z kobiety. Jeśli jeszcze jej nie macie, koniecznie musicie kupić! A na jakie premiery warto zwrócić uwagę?

Eseje wybrane9 listopada: Virginia Woolf. Eseje wybrane

Bardzo cenię Wydawnictwo Karakter. Nie imponują oni liczbą wydawanych co miesiąc nowości, ale jeśli już coś wydają, to zawsze jest to wydanie piękne. I dobre. W listopadzie ukażą się eseje Virginii Woolf. Angielską pisarkę będzie można w nich poznać z nieco innej niż zwykle strony. Woolf jest w nich spragniona życia: podróżuje, działa społecznie i intensywnie analizuje rzeczywistość. Karakter zachwyca się, że eseje są olśniewające, precyzyjne i genialne. Nie wiem jak wy, ale ja im ufam. I choć nie pałam miłością do Virginii Woolf, myślę, że część z was może zainteresować ta książka.

12 listopada: Teresa Torańska, Aneksaneks

Aneks zawiera rozmowy z sześcioma działaczami partyjnymi oraz osobami, znajdującymi się blisko kręgów władzy w PRL-u. Torańska, rozmawiając m.in. z Jerzym Morawskim, Jerzym Pomianowskim, Arturem Starewiczem i Walentym Titkowem, szukała odpowiedzi na pytanie, czym jest komunizm. Trzy z tych rozmów ukazały się za życia autorki, trzy w wersjach skróconych były publikowane na łamach „Gazety Wyborczej”. Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Świat Książki.

czarne12 listopada: Johan Persson, Martin Schibbye, 438 dni. Nafta z Ogadenu i wojna przeciw dziennikarzom

Myślę, że to będzie trudna książka. Dwóch szwedzkich dziennikarzy postanowiło sprawdzić, jak w rzeczywistości wygląda sytuacja miejscowej ludności w Ogadenie. Dlaczego akurat tam? Bo zachodnie przedsiębiorstwa, m.in. szwedzkie, wydobywały tam ropę naftową. Reporterzy nielegalnie przekroczyli granicę Somalii z Etiopią, chcąc zebrać materiały do reportażu o ropie. Nie udało się. Bardzo szybko zostali aresztowani i oskarżeni o… terroryzm. Skazano ich na jedenaście lat więzienia. Właściwie za co? Razem z innymi dziennikarzami i politykami, piszącymi prawdę o Ogadenie, znaleźli się w więzieniu w Addis Abebie. Napisali w końcu reportaż, ale nie o ropie, lecz o 438 dniach walki o wolność. Wolność własną i wolność słowa. Warta lektury! Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Czarne.marines

18 listopada: Michael Golembesky, John R. Bruning, Marines. Bohaterowie operacji specjalnych

Książka z serii „Linie frontu”, która opowiada o walkach o wyzwolenie Bala Murghab. Żołnierze 8222 Jednostki Piechoty Morskiej walczyli o tę wioskę przez sześć miesięcy. Byli wystawieni na najwyższą próbę i niejako pozostawieni samym sobie. O tym, jak zacięte były to walki jak ciężko było utrzymać morale i się nie poddać, opowiadają autorzy, którzy byli Ziemowit Szczerekświadkami tych wydarzeń. Książka dla miłośników amerykańskiej armii. Ukaże się nakładem Wydawnictwa Czarne.

18 listopada: Ziemowit Szczerek, Tatuaż z tryzubem

Ziemowit Szczerek ponownie bierze na tapetę Ukrainę. Tatuaż z tryzubem to książka o ukraińskiej mentalności. Stereotypów i opinii na temat Ukrainy jest u nas dostatek. Wielu z nas ma wyrobione zdanie na temat mieszkańców tego kraju, mimo że nigdy w nim nie było. Mam wrażenie, że Ziemowit Szczerek chce dać im prztyczka w nos. Jak sam pisze, podróżując przez Ukrainę, poznając kraj i lokalsów, mierzy się również ze swoimi Van Gogh. Życiewyobrażeniami na ten temat. Książkę wydaje Czarne. Myślę, że sięgnę!

18 listopada: Gregory White Smith, Steven Naifeh, Van Gogh. Życie

Biografia Van Gogha, w której pojawia się wiele nowych faktów na temat życia malarza. Autorom udało się dotrzeć do nowych materiałów, których do tej pory nikt nie wykorzystał, m.in. listów członków rodziny geniusza. Książka opisywana jest jako żywa i pełna pasjonujących szczegółów opowieść na temat ataków choroby psychicznej malarza, burzliwego życia miłosnego czy niejasnych okoliczności śmierci. Warto wspomnieć, że autorzy otrzymali Nagrodę Pulitzera za inną biografię, Jackson Pollock: An American Saga. Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Świat Książki.

Agnieszka Wójcińska25 listopada: Agnieszka Wójcińska, Perspektywa mrówki. Rozmowy z reporterami świata

Książka, którą absolutnie muszę mieć i której nie mogę się doczekać! Poprzedni zbiór Agnieszki Wójcińskiej, Rozmowy z polskimi reporterami, kupiłam trzy lata temu na Festiwalu Literacki Sopot. Jest całkowicie zaczytany, a wewnątrz znajdują się chyba trzy opakowania małych karteczek, którymi pozaznaczałam interesujące mnie fragmenty. Bardzo się cieszę, że autorka wydała kolejną rzecz i że tym razem poszerzyła wachlarz rozmówców. W tym tomie znajdziecie rozmowy z dwunastoma wybitnymi reportami, m.in. ze Swietłaną Aleksijewicz (dużo jej ostatnio, ale nie można się temu dziwić ;-), Jeanem Hatzfeldem, Martinem Pollackiem, Edem Vulliamy czy Liao Yiwu. Z tym ostatnim nazwiskiem mam bardzo mocne wspomnienia, ponieważ jego Prowadzący umarłych to książka-mordęga 😉 Dostałam ją w prezencie, a później męczyłam się Ziarnoprzeokrutnie, próbując doczytać ją do końca. Tak jak pierwszą książkę Agnieszki Wójcińskiej, tak i tę, również wydało Wydawnictwo Czarne.

25 listopada, Dariusz Rosiak, Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan

Dariusz Rosiak wyruszył szlakiem wschodnich chrześcijan, uciekających przed mordującymi ich islamistami. Odnalazł ich w Turcji, Iraku, Szwecji, Libanie. Słuchał ich historii o wysiedleniach, zastraszaniu, o tym, jak oglądali śmierć bliskich. I zastanawiał się, czy na naszych oczach nie następuje właśnie kres cywilizacji chrześcijańskiej. We wstępie reporter pisze, że chciał uniknąć moralizowania, a jedynie oddać szacunek tym ludziom. Czy tak się stało? Chętnie sprawdzę. Książkę również wydaje Czarne.

Coś wam się szczególnie spodobało?