Premiery kwietnia: 10 książek na wiosnę

Marzec obfitował w dobre lektury. Jeszcze nie przeczytałam wszystkich nowości, a już za moment do księgarń trafią kolejne dobre książki. Od nadmiaru podobno głowa nie boli 😉 Zobaczcie 10 książek, z którymi warto zapoznać się bliżej. Jestem ciekawa, czy znajdziecie coś dla siebie. Ja upatrzyłam trzy tytuły, które koniecznie muszę przeczytać!

Będzie się działo, tego możecie być pewni. W kwietniu w księgarniach pojawi się kilka naprawdę nieźle zapowiadających się książek. Czy okażą się tak dobre, jak wynika z zapowiedzi, o tym wszyscy będziemy mogli przekonać się wkrótce. Co nas czeka? Premierę będzie miała długo zapowiadana przez Dowody na Istnienie książka Kamila Bałuka, Wszystkie dzieci Louisa. Opis rzeczywiście mnie zaintrygował. Ukażą się również dwa tytuły na interesujące mnie tematy: jeden dotyczy wojny w byłej Jugosławii, drugi Rosji. Co jeszcze? Nowa książka Bartka Sabeli, wyjątkowa seria Świat bez tabu Artura Domosławskiego. Zresztą, sprawdźcie poniżej!

Sarajewo. Rany nadal są zbyt głębokieHerve Ghesquière, Sarajewo. Rany są nadal zbyt głębokie

Bardzo czekam na tę książkę. Herve Ghesquiere relacjonował wojnę w byłej Jugosławii. Odcisnęła ona na nim ogromne piętno. Po dwudziestu latach zrobił to samo, co Ed Vulliamy – wrócił do Sarajewa, żeby sprawdzić, czy rany się zabliźniły. Okazało się, że nacjonalizmy wciąż są żywe. Nadzieję niesie młode pokolenie, które jest pozytywnie nastawione do siebie nawzajem. Z książki wynika jednak, że przyszłość nie rysuje się w różowych barwach.  „Możliwe, że będzie nowa wojna. Bałkany są beczką prochu, a Muzułmanie czują się tu bardziej tureccy niż Turkowie” – mówi jeden z bohaterów książki. Przeczytam!
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiegoochrzczeni_krzyzami

6 kwietnia: Eduard Koczergin, Ochrzczeni krzyżami

Wspomnienia starszego człowieka, który w wieku ośmiu lat wsiadł do pociągu jadącego w kierunku Leningradu, by odnaleźć matkę. Oddano go do sierocińca po tym, jak jego rodzice zostali uznani za wrogów ludu. Ośmiolatek zaczyna tułaczkę po Rosji, która potrwa sześć lat. Dziecko spotka na swojej drodze mnóstwo ciekawych postaci: od żołnierzy wracających z wojny, przez Kozaków handlujących haszyszem, aż po zbiegłych więźniów.
Wydawnictwo Noir sur Blanc

Artur Domosławski, Wykluczeni11 kwietnia: Artur Domosławski, seria Świat bez tabu

Wydawnictwo Wielka Litera przypomina książki Artura Domosławskiego. W kwietniu w księgarniach pojawią się nowe wydania autorskiej serii Świat bez tabu. W serii ukażą się: Kapuściński non-ficton, Gorączka latynoamerykańska, Śmierć w Amazonii i Wykluczeni. Kapuściński non-fiction  będzie opatrzony esejem Piotra Bratkowskiego podsumowującym dyskusję jaką wywołała publikacja tej książki i proces, jaki autorowi wytoczyła Alicja Kapuścińska, żona zmarłego reportera. Pozostałe książki dotyczą katastrofalnych skutków globalizacji, nierówności społecznych i przepaści, jaka rozciąga się między bogatą Północą a biednym Południem. Domosławski oddaje głos tym, których na co dzień nikt nie chce słuchać: biednych, głodnych, przegranym, bezdomnym. Te książki trzeba znać!
Wydawnictwo Wielka Litera

Bartek Sabela, Afronauci

12 kwietnia: Bartek Sabela, Afronauci. Z Zambii na Księżyc

To może być ciekawa książka. Bartek Sabela opowiada o Edwardzie Mukuce Nkoloso, który rzucił wyzwanie Stanom Zjednoczonym i ZSRR, twierdząc, że to Zambijczyk będzie pierwszym człowiekiem na Księżycu. „Spójrz na to drzewo. Ponieważ je widzę, mogę do niego dojść. Tak samo jest z Księżycem” – mawiał. Sabela opowiada o jego szalonych marzeniach oraz o zambijskiej Narodowej Akademii Nauki, Badań Kosmicznych i Filozofii. Jeśli jest to napisane tak, jak Może morze wróci, to na pewno będzie to zajmująca opowieść!
Wydawnictwo Czarne

Zespół Stalina12 kwietnia: Sheila Fitzpatrick, Zespół Stalina. Niebezpieczne lata radzieckiej polityki

Pozycja przypominająca sylwetki współpracowników jednego z największych zbrodniarzy w historii. Mołotow, Kirow, Kujbyszew, Kalinin to najbliżsi ludzie z otoczenia Stalina. Ich nazwiskami nazywano miasta, fabryki i kołchozy. Portrety noszono na pochodach obok portretu Stalina. A dziś mało kto o nich pamięta. Mimo że byli tak blisko dyktatora (a może właśnie dlatego), nigdy nie przestali się bać o własne życie. Warto przeczytać, by odświeżyć sobie pamięć.
Wydawnictwo Czarne

15 kwietnia: Kamil Bałuk, Wszystkie dzieci LouisaKamil Bałuk, Wszystkie dzieci Louisa

Kwietniowy must-have. Cierpiąca na niepłodność para decyduje się skorzystać z dawcy nasienia. Dzieci mają być podobne do swoich przyszłych rodziców. I na początku tak jest, ale z czasem ich skóra nagle zaczyna ciemnieć. Okazuje się, że w klinice, w której przeprowadzili zabiegi, lekarz, próbując poprawić skuteczność, mieszał ze sobą nasienia różnych mężczyzn. W ten sposób zmieszał je również z nasieniem Louisa – Holendra surinamskiego pochodzenia. Louis jako dawca nasienia spłodził 200 dzieci. Swoje dzieło uważał za największy ewolucyjny wyczyn w kraju. Zapowiada się ciekawie, prawda?
Dowody na Istnienie

Polacos19 kwietnia: Anna Pamuła, Polacos. Chajka płynie do Kostaryki

Anna Pamuła opowiada historię polskich Żydów, którzy wyemigrowali za ocean i osiedlili się w Kostaryce. Próbuje dociec, dlaczego osiemdziesiąt lat temu ponad pięćset osób opuściło kraj i sprawdza, jak odnaleźli się w nowej, zupełnie różnej, rzeczywistości. A odnaleźli całkiem nieźle, zajmując się handlem.

Płatonow, Dół

Wydawnictwo Czarne

19 kwietnia: Andriej Płatonow, Dół

To jedna z najciekawszych premier tego miesiąca i co ciekawe, nie non-fiction. Płatonow jest klasykiem stawianym obok Tołstoja czy Czechowa. Dół, obnażający bezwzględność i okrucieństwo totalitaryzmu, mimo że został ukończony w 1930 roku, ukazał się dopiero trzydzieści lat później i to w emigracyjnym czasopiśmie. Stalin zakazał publikować utwory Płatonowa. Trzeba poznać!
Wydawnictwo Czarne

Wszyscy ludzie Kremla26 kwietnia: Michaił Zygar, Wszyscy ludzie Kremla. Tajne życie dworu Władimira Putina

Z dużym zainteresowaniem sięgam po większość nowości, które dotyczą Rosji. Już wiem, że tak samo będzie w tym przypadku 😉 Jeszcze niedawno autor był redaktorem naczelnym jedynego niezależnego kanału telewizyjnego w Rosji „TV Dożdź”. Został jednak odwołany. W książce opisuje elity rządzące Rosją: ich nieustanne starania, by Władimir Putin zaszczycił ich choć jednym spojrzeniem, bo cała ich potęga tkwi w zażyłości z prezydentem; intrygi, kłamstwa, spiski. Książka reklamowana jest jako rosyjska wersja House of cards. Różni je jedno: wszystko zdarzyło się naprawdę.
Wydawnictwo Agora15 stuleci

28 kwietnia: Jakub Banasiak, 15 stuleci. Rozmowa z Wilhelmem Sasnalem

Wywiad z najlepiej sprzedającym się polskim malarzem. Banasiakowi opowiada o swojej karierze oraz o tym, co jest dla niego najważniejsze w procesie tworzenia. Z czego czerpie inspiracje, do czego dąży, co go mierzi we współczesnej kulturze. W książce Jak oni pracują Agaty Napiórskiej udowodnił, że jest ciekawym rozmówcą.
Wydawnictwo Czarne

Wybraliście coś dla siebie? 🙂

Czytaj także: