Plany na 2019 rok i listy książek do przeczytania

Fot. Łukasz Stańczyk

Nowy Rok to nowy początek! Wolny czas zamierzam wykorzystać na sto procent. Choć nie mam go za dużo, to chcę go spożytkować na to, o czym od dawna marzyłam. Co będę robić i jakie książki przeczytam?

2019 rok to nowe rozdanie, świeżość i wiara, że jeszcze wszystko może się zdarzyć. Robicie sobie listy postanowień? Nigdy tego nie robiłam, zwykle w głowie układałam sobie plany i zastanawiałam się, jakich nowych rzeczy mogłabym spróbować w najbliższych miesiącach.

W 2019 roku postanowiłam zrobić coś dla siebie i… uczyć się nowego języka. Tak, tak, wiem. Brzmi to jak postanowienie, które nie ma szans na realizację 😉 Ale jestem pełna zapału i optymizmu! Zapisałam się na kurs na uniwersytet i nie mogę doczekać się efektów nauki. Po pierwszych zajęciach jestem bardzo pozytywnie nastawiona! Powrót na uczelnię niesłychanie mnie cieszy i jest małym krokiem ku podjęciu nowych studiów, o których marzę.

A u Was jak jest z postanowieniami? Stawiacie na kursy, szkolenia? Jestem bardzo ciekawa, dajcie znać 🙂

Postanowienia książkowe na 2019 rok

W najbliższych miesiącach postanowiłam bardziej metodycznie podchodzić do książek. Jest kilka mocnych, dobrych tytułów, których nie miałam jeszcze okazji przeczytać. Bardzo chcę to nadrobić.

Są też książki, które stoją na półkach od dłuższego czasu, a na które nigdy nie mam czasu. Chciałabym to zmienić i sięgnąć po klasykę reportażu. Jest we mnie potrzeba powrotu do pewnych książek, nadrobienia braków, na które na co dzień nie mam czasu.

W tym roku czuję też potrzebę odświeżenia języka i formy. Chciałabym czytać więcej literatury światowej, dobrych, nagradzanych powieści, które zmienią trochę moją perspektywę.

Ostatnim marzeniem jest przeczytanie książki non-fiction w całości w języku angielskim. Wiele razy próbowałam to zrobić, ale zawsze zniechęcała mnie myśl, że nie zrozumiem wszystkich warstw i kontekstów. Postanowiłam jednak się nie poddawać i zrealizować to postanowienie. Zobaczymy, co z tego wyjdzie 😉

Czytaj:

Top książki: zestawienia i listy najlepszych książek non-fiction

Lista książek do przeczytania w 2019 roku

Po jakie tytuły chcę sięgnąć w najbliższym czasie? Nie będę wymieniać tu nowości, ale właśnie te książki, które na razie mi umykały albo których (ze względu na natłok obowiązków) zwyczajnie nie zdążyłam przeczytać.

  • Maciej Zaremba Bielawski, Dom z dwiema wieżamiwidzę na Instagramie, jak ogromne wrażenie robi ta książka na czytelnikach. Czytałam wywiad z autorem, muszę po nią sięgnąć
  • Małgorzata Rejmer, Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albaniipoprzednia książka autorki („Bukareszt. Kurz i krew”) była majstersztykiem. Muszę przeczytać kolejną!
  • Mariusz Szczygieł, Nie ma – nie przeczytałam jeszcze. Wstyd
  • Agnieszka Rybak, Anna Smółka, Wieża Eiffla nad Piną. Kresowe marzenia II RP – opowieść o Kresach Wschodnich, o których tak bardzo lubię czytać. Do nadrobienia!
  • Wojciech Górecki, Buran. Kirgiz wraca na koń Wojciech Górecki ruszył tropem Ryszarda Kapuścińskiego, by sprawdzić, jak dziś wygląda Azja Centralna. A ja jeszcze tego nie przeczytałam. Wstyd!

Klasyka reportażu, po którą sięgnę

Inne książki i powieści

  • Richard Flanagan, Ścieżki północy książka opowiadające o budowie Kolei Śmierci, z Tajlandii do Birmy, okupionej tysiącami istnień. Z recenzji wynika, że to opowieść wybitna, której nie da się zapomnieć
  • Sonali Deraniyagala, Tsunami – wstrząsająca opowieść o tsunami, które w 2004 roku nawiedziło Sri Lankę
  • Hilary Jordan, Błoto – ważna książka o rasizmie i dyskryminacji, której akcja osadzona jest na południu Stanów Zjednoczonych
  • Michael Crummey, Pobojowisko – czytałam znakomite „Dostatek” oraz „Sweetland”, muszę sięgnąć po kolejne powieści o Nowej Fundlandii
  • Alistair MacLeod, Skoro ptaki czynią słońce – książka jednego z najwybitniejszych kanadyjskich prozaików, opisująca życie rybaków i górników w Nowej Szkocji
  • Joanna Kuciel-Frydryszak, Służące do wszystkiego – opowieść o „białych niewolnicach”, kobietach, pracujących jako pomoce domowe w przedwojennej Polsce

To plan na przedwiośnie. Nie wiem, kiedy uda mi się go zrealizować, bo cały czas czytam nowości i książki, wobec których mam zobowiązania czytelnicze. Ale bardzo bym chciała sięgnąć po wszystkie te tytuły.

A Wy co planujecie przeczytać? 🙂