Paweł Piotr Reszka laureatem Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. FOTORELACJA z uroczystej gali [DUŻO ZDJĘĆ]

Paweł Piotr Reszka, Diabeł i tabliczka czekolady Nagroda Kapuścińskiego

Tegoroczna gala wręczenia Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego była wisienką na torcie dla wszystkich miłośników non-fiction. Do Teatru Dramatycznego w Warszawie zawitali najlepsi reporterzy 2015 roku. Ale upragnioną nagrodę mógł otrzymać tylko jeden z nich. Jury postanowiło uhonorować Pawła Piotra Reszkę za książkę Diabeł i tabliczka czekolady. Zobaczcie fotorelację z uroczystej gali finałowej.

20 maja Teatr Dramatyczny w Warszawie stał się mekką miłośników non-fiction. Na galę wręczenia 7. Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego przybyli ludzie zawodowo związani ze światem reportażu. Motto tej edycji brzmiało: „Stoimy w ciemności, otoczeni światłem”. Cytat pochodzi z Podróży z Herodotem mistrza reportażu.

Fot. Łukasz Stańczyk

W tym roku do konkursu zgłoszono 96 książek. Najwięcej reportaży, bo aż 29, zgłosiło Wydawnictwo Czarne. Trzy z nich znalazły się w finale. Łącznie wydane przez siebie utwory zaprezentowało jury 28 wydawców.

Teatr Dramatyczny w Warszawie

Galę otworzyła prezydent m. st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Krótką przemowę wygłosił również Adam Michnik. – Dziś powinniśmy czytać dzieła Ryśka jeszcze głębiej niż wcześniej – powiedział, nawiązując do sytuacji politycznej imigrantów w Europie.

Gala wręczenia Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Po oficjalnych powitaniach przyszedł czas na prezentację jury. Obradom przewodził (jak się okazało, po raz ostatni) Maciej Zaremba Bielawski. W jury znaleźli się również: Ewa van den Bergen-Makała, Piotr Mitzner, Katarzyna Nowak i Lidia Ostałowska.

Gala wręczenia Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Następnie wręczono nagrodę dr Osmanowi Firatowi Basowi, tłumaczowi Ryszarda Kapuścińskiego. Dr Osman Firat Bas po raz pierwszy przetłumaczył Podróże z Herodotem na język turecki. Otrzymał za to 2 tysiące euro. Dziękując za nagrodę, piękną polszczyzną wspaniale wypowiadał się o naszym mistrzu reportażu!

dr Osman Firat Bas

Później prowadzący galę Dariusz Bugalski zaprezentował nam finałowe książki: Nie przeproszę, że urodziłam. Historie rodzin z in vitro Karoliny Domagalskiej, Drogę 816 Michała Książka, Chłopczyce z Kabulu. Za kulisami buntu obyczajowego w Afganistanie Jenny Nordberg, Wilki żyją poza prawem. Jak Janukowycz przegrał Ukrainę Zbigniewa Parafianowicza i Michała Potockiego oraz Diabeł i tabliczka czekolady Pawła Piotra Reszki.

Gala wręczenia Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

To była wyjątkowa edycja – po raz pierwszy w finale zabrakło dzieł uznanych reporterów. W finałowej piątce nie znaleźli się m.in. Wojciech Jagielski (ze znakomitą książką Wszystkie wojny Lary) oraz Małgorzata Szejnert (Usypać góry. Historia Polesia). Jury postanowiło w tym roku ustąpić miejsca młodym, zdolnym reporterom. Mało tego – debiutantom! Wcześniej żadne z nich nie wydało swoich tekstów w formie książki, nawet Jenny Nordberg. Wyjątek stanowi Michał Książek, ale on nie jest reporterem, a przyrodnikiem.

Gala wręczenia Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

O każdej książce jury powiedziało parę ciepłych słów, uzasadniając swój wybór włączenia ich do grona finalistów. Opowieści członków jury zaprezentowano w formie wideo-felietonów.

Michał Książek, Droga 816

Po prezentacji książek na scenę poproszono autorów. Wszyscy odebrali dyplomy, gratulujące im znalezienia się w finale 7. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Karolina Domagalska, gala wręczenia Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Na zdjęciu Karolina Domagalska, autorka bardzo dobrze przyjętej na rynku książki Nie przeproszę, że urodziłam. Historie rodzin z in vitro. Reportaż otrzymał nagrodę publiczności.

Jenny Nordberg, gala wręczenia Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Oprócz dyplomów finaliści otrzymali zdjęcia Ryszarda Kapuścińskiego. Wręczała je córka mistrza, Rene Maisner. Na zdjęciu Jenny Nordberg, autorka książki Chłopczyce z Kabulu. Za kulisami buntu obyczajowego w Afganistanie.

Maciej Zaremba Bielawski, Hanna Gronkiewicz-Waltz

Wreszcie przyszedł czas na ogłoszenie werdyktu. Mikrofon przejął przewodniczący jury, Maciej Zaremba Bielawski. Po czym ogłosił, że… w tym roku nie będzie nagrody dla tłumacza. Natomiast Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego w wysokości 50 tysięcy złotych otrzymał…

Paweł Piotr Reszka, Diabeł i tabliczka czekolady Nagroda Kapuścińskiego

Paweł Piotr Reszka za książkę Diabeł i tabliczka czekolady.

Paweł Piotr Reszka, Diabeł i tabliczka czekolady Nagroda Kapuścińskiego

Bohaterowie reportaży Pawła Piotra Reszki to m.in.: sześciokrotny morderca i pięciokrotna zabójczyni, jeden ksiądz, co z dzieci szatana wygania, drugi, który nowicjuszkom miłość bożą na leżąco demonstruje. Dalej: nastolatek, który przez sześć lat żył z widmem z internetu, aż je zadźgał nożem. I Tadeusz, który odkrył świat na nowo, od kiedy zaczął się kąpać. Gabinet osobliwości? Panorama ‚Polski B’? Nic z tych rzeczy. Reszki groteska raczej nie interesuje. Polska B chyba też niespecjalnie. Pisze z Lubelszczyzny, więc niektóre tematy nasuwają się same: domy bez łazienek, duchowni bez sumienia, wioski bez pamięci. Lecz te historie mogły się wydarzyć w Narviku, Neapolu, Nowym Jorku, zeszłej jesieni albo sto lat temu. W tym właśnie niezwykłość reportaży Reszki – mówił o nagrodzonej książce Maciej Zaremba Bielawski.

Paweł Piotr Reszka, Diabeł i tabliczka czekolady Nagroda Kapuścińskiego

Laureatowi pogratulowała również Alicja Kapuścińska. – Czytałam książkę, w pełni zasługuje na nagrodę – powiedziała.

Alicja Kapuścińska, gala wręczenia Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Na koniec na scenę zaproszono wszystkich finalistów 7. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. A gości zaproszono na Dzień Reportażu, który odbył się dzisiaj, 21 maja, na Warszawskich Targach Książki. Relacja z tego dnia już wkrótce! 😀

Finaliści Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2016

Fotografie: Łukasz Stańczyk. Nie zezwalamy na kopiowanie i wykorzystywanie zdjęć.