Odnawianie mebli, czyli jak zrobić stolik na książki w stylu vintage

Odnowiony stolik na książki
Fot. Katarzyna Stańczyk

Lato kosztowało nas wiele emocji. Wreszcie udało nam się spełnić jedno z większych marzeń i kupić własne M. To oznacza, że wkrótce czeka nas przeprowadzka, a wraz z nią urządzanie biblioteczki 😀 Układamy sobie w głowie tysiące pomysłów i powoli zbieramy meble. Większość z nich chcemy zrobić sami, wykorzystując stare meble z PRL-u, które kochamy 🙂 Dziś na blogu przedstawiam Wam coś nowego – instrukcję, jak odnowić meble krok po kroku i samodzielnie wykonać sobie stolik na książki w stylu vintage.

Bardzo długo czekałam na ten moment i dlatego wciąż trudno mi uwierzyć, że to wszystko dzieje się naprawdę 🙂 Wygląda jednak na to, że na dłużej zaprzyjaźnimy się z farbami i szlifierkami. Przed nami urządzanie własnego mieszkania. Jestem bardzo podekscytowana całym tym procesem! Przeglądam blogi wnętrzarskie, zapisuję kadry, zbieram inspiracje i pomysły. Niesłychanie mocno mnie to cieszy 🙂

Nie jest to żaden apartamentowiec. Nie ma w nim wielkich okien, które tak kocham. Nie ma też ogrodu, o którym tak długo marzyłam. A jednak jest coś w tych ścianach takiego, że od pierwszej chwili poczuliśmy, że będą nam sprzyjać. Mam nadzieję, że wkrótce zapiszemy je swoim śmiechem i tajemnicami szeptanymi po kątach. I że nas w nich dużo małych i wielkich chwil, rodzinnych spotkań i wieczorów z przyjaciółmi!

Dajemy drugie życie starym rzeczom

Urządzanie mieszkania pochłonie nas w najbliższych miesiącach. Zwłaszcza że część mebli chcemy zrobić sami 🙂 Na blogu pokażę Wam niektóre z nich, związane oczywiście z książkami.

Uwielbiam rzeczy z duszą. Tym bardziej, jeśli jest w nich zapisana historia mojej rodziny. W moim (!) domu nie może więc zabraknąć mebli z PRL, w które tchniemy nowe życie. Nie mogę już się doczekać, jak będę mogła Wam to wszystko pokazać! Jak mocno mnie to cieszy! 🙂

Oprócz względów sentymentalnym, znaczenie mają oczywiście również względy finansowe. Taniej jest przerobić stary, solidny mebel niż kupić nowy. Zwłaszcza w stylu vintage. Kosztuje to trochę pracy, ale efekt zdecydowanie jest tego wart. I ile przyjemności sprawia wykonanie czegoś samodzielnie!

Stolik na książki PRL

Fot. Katarzyna Stańczyk

Odnawianie mebli krok po kroku

W pierwszej kolejności zdecydowaliśmy się przerobić stary stolik pod telewizor moich dziadków. Marzyłam, żeby zrobić z niego toaletkę w stylu vintage. W trakcie metamorfozy doszłam jednak do wniosku, że doskonale sprawdzi się również jako stolik na książki.

Stolik będzie stał w sypialni, więc będę mogła gromadzić w nim bieżące lektury, które nie zmieszczą się na szafce nocnej. Lubię czytać kilka książek jednocześnie, przyda mi się więc dodatkowe miejsce do przechowywania.

Czego potrzebowaliśmy?

  • szlifierki
  • papieru ściernego – gradacja 60, 120 i 240
  • farby akrylowej białej
  • farby akrylowej w kolorze pudrowy róż
  • lakierobejcy w kolorze dębu
  • bezbarwnego lakieru do drzewa
  • nowych gałek do szufladek
  • benzyny ekstrakcyjnej
  • małych wałków do malowania

Jak zrobić stolik na książki krok po kroku

Poniższy stolik kurzył się w domku moich dziadków. Składowaliśmy na nim różne rzeczy, nie wykorzystując jego potencjału. Wciśnięty w kąt za drzwiami zasługiwał na to, by wydobyć go wreszcie z cienia. Postanowiłam więc go odnowić i zrobić z niego toaletkę/stolik na książki w stylu vintage, który tak kocham 🙂

Fot. Katarzyna Stańczyk

Jak się do tego zabraliśmy?

Krok 1. W pierwszej kolejności zdarliśmy szlifierką stary lakier. Najpierw papierem o gradacji 60, następnie 120. Trwało to kilka godzin. W trakcie pracy spod lakieru zaczęło wyłaniać się piękne drewno, w którym się zakochałam. Oczyszczony stolik tak mocno mi się spodobał, że zastanawiałam się, czy nie zostawić go w takiej wersji 😉 Ostatecznie jednak pierwotny plan zwyciężył. W ruch ponownie poszła szlifierka i papier o gradacji 240.

Stolik na książki PRL

Fot. Katarzyna Stańczyk

Krok 2. Dokładnie umyłam cały stolik i wytarłam go suchą szmatką. Następnie odtłuściłam powierzchnię benzyną ekstrakcyjną.

Krok 3. Małym wałkiem naniosłam cienką warstwę białej farby. Szufladki pomalowałam farbą w kolorze pudrowego różu.

Stolik na książki PRL

Fot. Katarzyna Stańczyk

Krok 4. Blat postanowiłam pozostawić w kolorze drewna. Pomalowałam go więc cienką warstwą lakierobejcy w kolorze dębu. Miała mieć kolor złocisty, który pięknie podkreśli słoje. Wyszło trochę ciemniej niż myśleliśmy. Ale efekt nam się podoba, blat zrobił się jakiś taki stylowy 😉

Blat stolika PRL

Fot. Katarzyna Stańczyk

Krok 5. Gdy farba wyschła, naniosłam na każdy element drugą i trzecią warstwę. Robiłam to co trzy godziny, pozostawiając farbę do wyschnięcia. Upał był nieziemski, więc schła szybko 🙂 Tylko blat pomalowałam dwukrotnie.

Blat stolika na książki

Fot. Katarzyna Stańczyk

Krok 6. Malowany trzykrotnie stolik pozostawiliśmy na noc do wyschnięcia. Kolejnego dnia na wszystkie elementy z wyjątkiem blatu naniosłam bezbarwny lakier. Pozostawiłam go do wyschnięcia i nałożyłam kolejną warstwę. W ten sposób zabezpieczyliśmy stolik przed odpryskami.

Odnowiony stolik na książki

Fot. Katarzyna Stańczyk

Krok 7. Przykręciliśmy nowe gałki i gotowe! Jestem absolutnie zakochana w mojej nowej toaletce/stoliku na książki w stylu vintage. Jak Wam się podoba?

Dajcie znać, czy Wy też lubicie meble z PRL 🙂