Kto otrzyma książki „Lekarz wojenny”?

Fot. Łukasz Stańczyk

Wspólnie z wydawnictwem Insignis Media przygotowaliśmy dla Was konkurs, w którym mogliście wygrać książki „Lekarz wojenny”. Sprawdźcie, kto je otrzyma!

„Lekarz wojenny” to pasjonująca opowieść Davida Notta o człowieczeństwie i empatii. To historia chirurga, który nie bał się narażać własnego życia, by nieść pomoc innym.

David Nott nazywany jest „Indiana Jonesem chirurgii”. Brytyjski lekarz o azjatyckich korzeniach przez ponad 20 lat wyjeżdżał do stref wojennych, by nieść pomoc tym, którzy jej potrzebowali. Wystarczał jeden telefon z prośbą o pomoc, by prosił szefa w szpitalu o bezpłatny urlop i opuszczał bezpieczny azyl w Londynie.

Pomagał rannym w czasie wojen w Iraku, Afganistanie, Syrii, Kongo i wielu innych miejscach. Opatrywał i leczył ludzi poszkodowanych w czasie katastrof naturalnych na Haiti i w Nepalu. Prowadził szkolenia, dokształcał miejscowy personel. Wspaniała postać człowieka, którego postawa jest godna naśladowania!

Jednocześnie jest to książka napisana bez zadęcia. David Nott szczerze opowiada o swoich słabościach i przyznaje do porażek. Szczerość autora wzmacnia autentyczność tej książki i sprawia, że ciężko oderwać się od lektury.

Kto wygrał książki?

„Lekarz wojenny” powędruje do:

pat_a@… za komentarz: „Reportażem wojennym, który wywarł na mnie największe do tej pory wrażenie, są „Depesze” M. Herra. Autor nakreśla czytelnikom pracę korespondenta wojennego, jaką miał okazję podjąć podczas konfliktu w Wietnamie. Dla mnie nie jest to jednak opowieść stricte o wojnie, ale przede wszystkim o ludziach, którzy zostali zmuszeni, by brać w niej udział. Herr w swoich notatkach, nie oszczędzając uczuć czytelnika, opisuje absurdy walk, ich prawdziwe oblicze. Niezwykle sugestywnie oddaje klimat, jaki panował podczas konfliktu, poczucie bezsensu i beznadziei. Nie boi się nazywać rzeczy takimi, jakimi naprawdę są. Opisuje codzienność żołnierzy językiem, który jest jednocześnie prosty i poetycki, bez patosu i ułudu honoru, ale pełen bólu i strachu, szaleństwo zabijania, które bez przerwy im towarzyszy. Jest to uniwersalny portret wojny i zwyczajnych ludzi, którym przyszło tragicznie w niej uczestniczyć”.

asia_l@…. za komentarz: „Ja bym postawiła na Tochmana i jego „Jakbyś kamień jadła”. Pokazuje nam wojnę od innej strony, o której już się nie pamięta i nie jest tak ważna, bo ewentualnie mówi się o ilości pozostawionych „zwłok”. Pokazuje nam, że wojna nie kończy się wtedy kiedy zostaje podpisany pakt o nieagresji. Wojna dla wielu ludzi trwa nadal, bo ich bliscy nie wrócili. Uważam, że książka pokazuje pracę wspaniałych ludzi – patologów i antropologów – którzy przywracają wielu spokój. Spokój, bo ludzie wiedzą, mają pewność, że to są odnalezione kości ich bliskich i będą mogli ich w spokoju pochować. Płakałam jak głupia, kiedy opisana była historia starszej Pani, która codziennie przynosiła obiady dr Klonowski, gdy ta badała kości. Kobieta czekała i przychodziła codziennie, bo liczyła, ze wśród kości znajdą się te należące do jej syna i porwanej córki. Bardzo lubię sposób, w jaki Wojtek Tochman opisuje wojnę. Skupia się na wątkach często pomijanych przez innych, bo wydają się mniej ważne, nie atakuje nas faktami i liczbami, ale pokazuje ogrom tragedii ludzkiej w sposób, że czujemy, że dotyka nas to osobiście. Że mamy chęć wejść do książki i coś zrobić, zareagować”.

Gratulacje!

Zadanie

Czekają na Was 2 egzemplarze książki „Lekarz wojenny”. Napiszcie w komentarzu, jaki reportaż wojenny zrobił na Was największe wrażenie i dlaczego wskazaliście właśnie tę książkę.

Odpowiedzi wpisujcie w postach na Facebooku,  Instagramie i w komentarzach na blogu do 2 czerwca. Powodzenia!

Czytaj:

10 najlepszych polskich książek o górach, które musisz poznać

Top książki: zestawienia i listy książek non-fiction