Książki pod choinkę: 10 niebanalnych książek i albumów na gwiazdkę

Do Bożego Narodzenia pozostało już niewiele czasu. W gruncie rzeczy to ostatni moment, by w miarę spokojnych warunkach wybrać świąteczne prezenty. Jeśli szukacie inspiracji na to, co kupić bliskim w tym roku, polecam wam 10 całkiem różnych książek, ułożonych w porządku alfabetycznym.

  • Antologia polskiego reportażu XX wieku. 100/XX +50 tom 3Antologia reportażu

To zestawienie nie mogło rozpocząć się inaczej 😉 Trzeci tom antologii reportażu to pozycja obowiązkowa, aczkolwiek nieco kłopotliwa. Chciałabym znaleźć osobę, którą taki prezent nie wpędzi w poczucie winy. No bo kiedy to wszystko przeczytać?! Można jednak podczytywać wieczorami, po kawalątku, smakując kolejne teksty. A jest co smakować – w tym tomie znalazły się reportaże Teresy Torańskiej, Magdaleny Grochowskiej, Wojciecha Góreckiego, Katarzyny Surmiak-Domańskiej. I mnóstwa innych świetnych autorów.
Wydawnictwo Czarne, 79,90 zł

  • Jon Krakauer, Wszystko za Everest

Jon Krakauer, Wszystko za EverestTo nie jest kolejna opowieść o górach. To książka wyjątkowa, nominowana do Nagrody Pulitzera. Jon Krakauer to członek tragicznej wyprawy na Mount Everest z maja 1996 roku. Wziął w niej udział na zlecenie magazynu „Outside”. W książce opowiada nie tylko o samym fatalnym ataku szczytowym, w którym zginęło 8 osób (w tym dwaj wybitni przewodnicy Scott Fischer oraz Rob Hall), ale również o komercjalizacji wspinania. O ludziach, kupujących sobie za setki tysięcy dolarów możliwość wejścia na szczyt, o kolejkach, które się pod nim tworzą i o chaosie, jaki z tego wynika. Nie muszę chyba dodawać, że książka wzbudziła w środowisku kontrowersje. Bardzo ciekawa opowieść, zwłaszcza teraz, gdy w kinach można oglądać dobry film Everest.
Wydawnictwo Czarne, 44,90 zł

  • Karpacki świat Bojków i Łemków. Roman Reinfuss. FotografieKarpacki świat Bojków i Łemków

To zestawienie zdominowały albumy 🙂 Karpacki świat Bojków i Łemków to zbiór ponad dwustu fotografii, dokumentujących codzienne życie i tradycje mieszkańców Podkarpacia. Zdjęcia zostały wykonane przed II wojną światową przez znamienitego etnografa Romana Reinfussa. Możemy na nich zobaczyć budownictwo ludowe (chaty Bojków i Łemków, młyny, cmentarze i kapliczki), ale i tradycje kulturowe. Warto dodać, że tekst do albumu napisał Zbigniew Libera. Karpacki świat Bojków i Łemków może być świetną propozycją dla wszystkich miłośników historii oraz gór.
Angelika Kuźniak, StryjeńskaWydawnictwo Bosz, 89,90 zł

  • Angelika Kuźniak, Stryjeńska. Diabli nadali

Jeśli chcecie komuś sprezentować tę książkę, musicie jeszcze dwa dni poczekać. W księgarniach znajdzie się 16 grudnia. Stryjeńska to reportaż o malarce, obracającej się w środowisku cyganerii warszawskiej i krakowskiej, przyjaźniącej się z  Witkacym, kobiecie tyleż intrygującej, co temperamentnej i wybuchowej. To świetna propozycja dla osób, ceniących wciągające biografie. Więcej o niej przeczytacie w tym wpisie.
Wydawnictwo Czarne, 49,90 zł

  • Andrzej Mularczyk, Co się komu śniAndrzej Mularczyk, Co się komu śni

Dorzucam tę książkę do świątecznych propozycji z dwóch powodów. Po pierwsze, jeszcze o niej nigdzie nie wspominałam, a książka ta zasługuje na to każdą swoją kropką i każdym przecinkiem. A po drugie, właśnie kończę ją czytać i jestem zbita z tropu. Jak można tak pisać?! Jak można wyłuskiwać tak poszarpane i złożone ludzkie historie, a później opowiadać o nich tak, że ciarki chodzą po plecach? Gdybym miała w jednym zdaniu streścić, o czym są te reportaże, powiedziałabym, że o ludzkich uczuciach. W losach więźniów, żołnierzy, AK-owców odbija się cała gama emocji, składających się na ludzkie życie: miłości, nienawiści, radości, niepewności, strachu. Pisać o nich w sposób niebanalny, który w dodatku zapada w pamięć, to wielka sztuka. Bo Mularczyk jest wielki. Piękna książka, polecam z całego serca!
Dowody na Istnienie, 45 zł

  • Andrzej Muszyński, Podkrzywdzie

Andrzej Muszyński, PodkrzywdzieTo nie jest reportaż. To kolejna próba prozatorska Andrzeja Muszyńskiego. Wspominam o niej, ponieważ pierwsza, czyli Miedza, była bardzo obiecująca. Podkrzywdzie to książka utrzymana w podobnej konwencji, będąca dialogiem między teraźniejszością a światem, którego już nie ma. Muszyński ponownie opowiada czytelnikowi o kraju swojego dzieciństwa, polskiej wsi, rzeczywistości na pograniczu realizmu i mitu, żyjącej zgodnie z rytmem przyrody. Dialog międzypokoleniowy w Miedzy i utrata języka bohatera (przedstawiciela młodego pokolenia, szukającego szczęścia w wielkim świecie) był tak sugestywny, że z ciekawością sięgnę i po tę książkę. Może być ona świetnym prezentem dla wielbicieli sensualnej, sugestywnej prozy, balansującej na granicy baśni i legendy.
Wydawnictwo Literackie, 32,90 zł

  • Włodzimierz Nowak, Obwód głowyWłodzimierz Nowak, Obwód głowy

Obwód głowy to reportaże o polsko-niemieckim pograniczu. O jego teraźniejszości, ale i wojennej oraz powojennej historii. A przede wszystkim o ludzkich losach, nierozerwalnie związanych z tym miejscem. Reporter ma dar do wysłuchiwania bohaterów, jego obecność jest niewyczuwalna – jest tylko obserwatorem, pokornie notującym słowa, padające z ust swoich rozmówców. Styl Nowaka jest bardzo oszczędny, a przez to dosadny, paraliżujący czytelnika. A jego opowieści są okrutne, ale i wymowne – doskonale przybliżają historię Ziem Odzyskanych.
Wydawnicwo Dowody na Istnienie, 42 zł

  • Tadeusz Rolke, Rolke

RolkeKolejny fenomenalny album w tym zestawieniu, w dodatku wybitnego artysty fotografika. Rolke zachwyci wszystkich miłośników fotografii reportażowej. W tej pozycji znalazło się dwieście piętnaście zdjęć ułożonych w kilku kategoriach, oddających sedno stylu autora. Rolke dokumentował powojenne i peerelowskie realia – i to jest pierwszy powód, dla którego warto wziąć do rąk ten album. Ale wykonywał również portrety  – i to jest drugi powód. Są to portrety rozmaite, zarówno znanych ludzi, jak i przechodniów. I są również kobiety, bo Rolke uwielbiał je fotografować. Swego czasu świetny wywiad z artystą przeprowadził Łukasz Modelski. Rozmowę można znaleźć w książce Fotobiografia PRL. Może ją również sprezentujecie komuś pod choinkę? 🙂
Wydawnictwo Bosz, 89,90 zł

  • Brandon Stanton, Humans of New York. Ludzie Nowego JorkuHumans of New York

To kapitalny album, który powinien trafić w różne gusta. Autor Humans of New York przez trzy lata przemierzał z aparatem ulice Wielkiego Jabłka, próbując uchwycić rytm miasta. Fotografował mijane twarze, w każdej odnajdując całkiem inną historię. Swoje prace początkowo publikował na Facebooku. Profil, który założył, szybko zyskał popularność  – dziś śledzi go piętnaście milionów użytkowników. W książce znajduje się czterysta portretów nowojorczyków. Każdy inny, każdy tętniący życiem. W końcu to miasto nigdy nie śpi.
Wydawnictwo SQN, 59 zł

  • Agnieszka Wójcińska, Perspektywa mrówki

Agnieszka Wójcińska, Perspektywa mrówkiCóż to by było za zestawienie, gdyby zabrakło w nim klasycznych propozycji 😉 Perspektywa mrówki to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników reportażu. Zbiór jest kontynuacją książki Reporterzy bez fikcji, będącej zbiorem rozmów z reporterami. W pierwszej pozycji Agnieszka Wójcińska rozmawiała z reporterami z Polski, w tej rozmawia z autorami ze świata, m.in. Swietłaną Aleksijewicz, Jeanem Hatzfeldem, Edem Vulliamy, Martinem Pollackiem czy Liao Yiwu. Pierwszą część miałam całą pokreśloną i pozaznaczaną karteczkami. Jestem ciekawa, czy tak będzie również tym razem 🙂 W każdym razie jest to książka, którą po prostu trzeba mieć!
Wydawnictwo Czarne, 39,90 zł