Konkurs: do wygrania bilety na spektakl „Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego!

Cesarz
Fot. Maciej Stobierski

Wokółfaktu.pl zostało patronem medialnym spektaklu Cesarz w Teatrze Zagłębia i z tej okazji mam dla was bilety na tę sztukę! Sprawdźcie, co trzeba zrobić, żeby je otrzymać. Uwaga: możecie wygrać również bilety na premierę!

Cesarz to najbardziej znana książka Ryszarda Kapuścińskiego. Wydana po raz pierwszy w 1978 roku, wkrótce stała się światowym bestsellerem. Przetłumaczona na trzydzieści języków, przez „Sunday Times” uznana za książkę roku. Autor opisuje w nim rządy cesarza Etiopii Hajle Sellasje, ale to tylko pierwszy plan opowieści. Z rozmów z ludźmi z otoczenia cesarza (urzędnikami, służbą pałacu) kreśli obraz systemu totalitarnego i tego, co władza robi z jednostką. Opowiada o intrygach, służalczości, lizusostwie, walce o względy rządzącego, strachu. Reportaż ten możemy czytać jak matrioszkę – pod jedną warstwą kryją się kolejne.

Na szczytach nigdy nie jest ciepło. Wieją lodowate wichry, każdy stoi skulony i musi pilnować się, żeby sąsiad nie strącił go w przepaść.
Ryszard Kapuściński, Cesarz

Pierwsza adaptacja Cesarza Ryszarda Kapuścińskiego miała miejsce 37 lat temu, w 1979 roku w Toronto. Później reportaż trafił na deski teatrów w Amsterdamie, Londynie, Budapeszcie. Był wielokrotnie wystawiany na całym świecie, a teraz wraca do ojczyzny autora. Sztukę Cesarz od 5 listopada będziemy mogli oglądać w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Reżyserem spektaklu jest Aneta Głuch-Klucznik, a adaptację przygotował Tomasz Man.

Cesarz jest moim zdaniem w dużo większym stopniu formą refleksji o istocie władzy niż opisem konkretnej sytuacji w Etiopii. Opisywane wydarzenia w istocie niczym nie różnią się od tego, co można zaobserwować w innych państwach. Dla mnie jest to książka nie o cesarzu, a o ludziach dworu, a dokładniej: o tym, jak wygląda, czym się charakteryzuje i co robi z ludźmi fakt, kiedy sięgają po władzę. Siła książki Kapuścińskiego leży właśnie w umiejętności pokazania mechanizmów i zależności między tymi „wyżej” a tymi „niżej” w hierarchii. Jak nisko potrafimy upaść, sięgając po zaszczyty, czemu się sprzeniewierzyć dla własnych partykularnych interesów? – mówi Aneta Głuch-Klucznik.

Cesarz

Fot. Maciej Stobierski

Mam dla was bilety na tę sztukę

Wokółfaktu.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia. Bardzo mnie to cieszy, bo do tego utworu Kapuścińskiego podchodzę emocjonalnie. To od niego, przeczytanego gdzieś ukradkiem pod ławką na początku liceum, zaczęło się moje zainteresowanie reportażem 🙂

Cesarz Ryszarda Kapuścińskiego

Materiały prasowe Teatru Zagłębia

Wspólnie z Teatrem Zagłębia przygotowaliśmy dla was konkurs. Czekają na was dwa podwójne zaproszenia na spektakl Cesarz w cenie 1 zł/os. Jedno podwójne zaproszenie zarezerwowane jest na premierę, na 5 listopada 2016 roku, a drugie na 6 listopada.

Zadanie konkursowe

Jeśli chcecie zobaczyć Cesarza, napiszcie w komentarzu, która książka Ryszarda Kapuścińskiego jest waszą ulubioną i uzasadnijcie, dlaczego właśnie ta. Bilety otrzymają autorzy najciekawszych komentarzy.

Na zgłoszenia czekamy do 31 października.

Cesarz Ryszarda Kapuścińskiego w Teatrze Zagłębia:

Reżyseria: Aneta Głuch-Klucznik
Adaptacja: Tomasz Man
Scenografia i kostiumy: Marianna Lisiecka
Muzyka: Marek Otwinowski
Choreografia: Maćko Prusak
Reżyseria świateł: Robert Baliński