Konkurs: kto wygrał Międzymorze Ziemowita Szczerka oraz Dybuk od Wydawnictwa Agora?

Fot. Katarzyna Stańczyk

Wspólnie z Wydawnictwem Agora przygotowaliśmy dla was konkurs, w którym mogliście wygrać Międzymorze Ziemowita Szczerka oraz Dybuk Krzysztofa Kopczyńskiego i Anny Sajewicz. Sprawdźcie, co kto wygrał książki! 

Międzymorze Ziemowita Szczerka to barwny zapis podróży autora po krainie znajdującej się między rosyjskim a niemieckim mocarstwem. Autor przemierza kolejne kraje Europy Środkowej, szukając między nimi punktów wspólnych. Wnioski, do których dochodzi, są niewesołe, aczkolwiek nie sądzę, żeby kogoś zaskoczyły. Europa odchodzi od idei zjednoczenia, a idea państwowości staje się coraz silniejsza. Szczerek szuka także różnic między kolejnymi narodami i wskazuje je w bardzo konkretny sposób: np. po wkroczeniu na ziemie dawnych Słowian, pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy, jest… chaos. W zabudowie, w planowaniu przestrzeni publicznej. Autor wskazuje również, że bliżej nam do mentalności wschodniej niż zachodniej, mimo że bardzo nie chcemy się do tego przyznać. Zapis podróży Szczerka jest fascynujący, a jego spostrzeżenia można porównać z własnymi, które każdy z nas ma. Polecam lekturę!

Dybuk Krzysztofa Kopczyńskiego i Anny Sajewicz to reportaż, pokazujący jak złudne i nonsensowne jest myślenie nacjonalistyczne. Pokazuje Humań na Ukrainie w momencie świętowania przez Żydów Nowego Roku – Rosz Haszana. Uroczystość zostaje zakłócona przez nacjonalistyczne ugrupowanie, które postanowiło w miejscu rytualnych kąpieli postanowiło postawić nielegalny krzyż. Konflikt zaostrza się, gdy nacjonaliści usiłują wystawić pomniki watażkom, którzy mordowali Żydów. W 2015 roku powstał film dokumentalny, który dołączony jest do książki.

Razem z Wydawnictwem Agora przygotowaliśmy dla was 3 egzemplarze książek: jeden egzemplarz Międzymorza Ziemowita Szczerka oraz dwa egzemplarze książki Dybuk Krzysztofa Kopczyńskiego i Anny Sajewicz. Sprawdźcie, kto je otrzyma!

Fot. Katarzyna Stańczyk

Wyniki konkursu

Nagrodzone komentarze – laureaci zostali poinformowani o wygranej drogą mailową:

Gratulujemy!

Zadanie konkursowe

Jeśli chcesz otrzymać Międzymorze oraz Dybuk, pokaż, jak czytasz książkę! Zrób zdjęcie książki (albo siebie i książki) w domu, fotelu, na dywanie, w plenerze, w autobusie. Uchwyć miejsce, w którym czytasz i pokaż nam, jak najchętniej czytasz książkę – przy kawie, śniadaniu, ciachu – tak jak lubisz! 🙂 

Oznacz zdjęcie na Instagramie #konkurswokolfaktu lub prześlij je na Facebooku bądź na adres wokolfaktu@gmail.com. Laureaci trzech najciekawszych, najfajniejszych zdjęć zostaną nagrodzeni książkami. Pierwsze miejsce zostanie nagrodzone egzemplarzem Międzymorza, dwa kolejne – książką Dybuk.

Na odpowiedzi czekamy do 4 czerwca. 

Powodzenia!

Czytaj także: