Konkurs: Kto wygrał książki „Lepsi od Pana Boga. Reportaże z Polski Ludowej” Janusza Rolickiego?

Fot. Łukasz Stańczyk

„Lepsi od Pana Boga. Reportaże z Polski Ludowej” Janusza Rolickiego to propozycja dla wszystkich miłośników książek o PRL. Razem z Wydawnictwem Poznański przygotowaliśmy dla Was konkurs, w którym mogliście wygrać przedpremierowe egzemplarze tej książki! Sprawdźcie, kto je otrzyma.

Co to za książka?

„Lepsi od Pana Boga. Reportaże z Polski Ludowej” Janusza Rolickiego to zbiór tekstów traktujących o codzienności z czasów Gierka i Gomułki w PRL. Reporter, nazywany polską wersją Güntera Wallraffa, przemierzał ulice Warszawy, sprawdzając, jak rzeczywiście wygląda „mała stabilizacja”.

Rozmawiał z sezonowymi pracownikami PRG-u i z pijaczkami spod Dworca Centralnego w Warszawie. Patrzył na miasto oczami robotników, odbudowujących z gruzów stolicę. Jego teksty były na bieżąco publikowane w „Polityce” i w „Kulturze”. Dziś możemy je przeczytać w jednym zbiorze i przekonać się, że mimo upływu czasu niektóre problemy wciąż pozostały aktualne.

Czytaj:

Reportaże o PRL-u  dla miłośników non-fiction

10 książek o naturze, które warto poznać. Znasz je wszystkie?

Wokółfaktu.pl patronem medialnym książki

Wokółfaktu.pl objęło patronatem medialnym tę książkę. W związku z tym razem z Wydawnictwem Poznańskim przygotowaliśmy dla Was konkurs, w którym możecie wygrać 2 egzemplarze „Lepszych od Pana Boga”!

Fot. Łukasz Stańczyk

Kto wygrał książki?

Natalia S. za komentarz: „Zdecydowanie „Żeby nie było śladów” Łazarewicza. Tak książka strzeliła mi w pysk Polską, jakiej nie znałam. Owszem, słyszałam o niej, czytałam, ale nigdy nie byłam tak blisko ustroju, którego siłą była przemoc, pozoranctwo i starcie człowieka na proch. To dla mnie bardzo ważna książka, bo dziś nie potrafię odnaleźć się w moim kraju. Czuję, że brniemy w kolejny, mroczny czas dla nas jako społeczeństwa. Kiedy patriotyzm to forma wyzwiska a konstytucja temat chamskich żartów. Reportaż ma to do siebie, ze staje tak blisko człowieka, by autor tekstu mógł zniknąć, zapaść się w swojej historii. Łazarewicz robi to doskonale, przyczaja sie jak owad i skrupulatnie, kartka po kartce opowiada nam, jak to się stało, że Grzegorz miał zostać zapomniany przez historię, przez nas wszystkich. Dzięki Łazarewiczowi on wrócił, odzyskał wszystko to, co mu należne. Ale nie tylko on. Łazarewicz pokazał traumę sanitariuszy, lekarzy, których władze PRL oskarżyły o śmierć chłopaka. Traumę rodziny, przyjaciół, bliskich. Ten reportaż przywołuje duchy i pozwala im wejść między żywych”.

Aśka W. za komentarz: „„Zaraza” Jerzego Ambroziewicza o epidemii ospy we Wrocławiu w 1963. PRL w dekoracjach trochę filmu katastroficznego, trochę łotrzykowskiego, a trochę westernu z ostatnim sprawiedliwym. Zaskakujący, trzymający w napięciu jak najlepszy thriller, autentyczny i porażający aktualnością. A czytając tli się z tyły głowy pytanie: a co by było, gdyby się to teraz wydarzyło? Lektura wciskająca w fotel”.

Gratulujemy!

Zadanie konkursowe

Aby otrzymać „Lepszych od Pana Boga” Janusza Rolickiego, trzeba polubić profil Wokółfaktu.pl na Facebooku i odpowiedzieć na pytanie konkursowe: Jaki reportaż z PRL-u LUB o PRL-u uważasz za najlepszy i dlaczego?

Na Wasze odpowiedzi czekamy do 21 października. Autorzy 2 najciekawszych komentarzy zostaną nagrodzeni egzemplarzami książek Janusza Rolickiego. Odpowiedzi możecie zamieszczać pod wpisem na blogu, na Facebooku oraz na Instagramie.

Zabieramy się do czytania „Lepszych od Pana Boga”, a Wam życzymy powodzenia! 🙂

Partnerem konkursu jest Wydawnictwo Poznańskie

Czytaj:

15 reportaży o polskiej wsi i prowincji. Musisz je poznać!

9 reportaży o Polsce, które musisz przeczytać

Marek Szymaniak: Przez 30 lat rozwijaliśmy się w oparciu o tanią pracę. To już się kończy

PeeReL zza krat: Opowieść o kraju sprzeczności i absurdu