Hardcorowi bibliotekarze z Timbuktu: KONKURS!

Hardcorowi bibliotekarze z Timbuktu

Hardcorowi bibliotekarze z Timbuktu to niesamowita historia bibliotekarzy, którym udało się przechytrzyć terrorystów z Al-Kaidy i ocalić 377 tysięcy bezcennych manuskryptów. Jak tego dokonali? O tym przekonacie się, czytając książkę, a ja mam dla was 3 egzemplarze!

Tytuł może nie jest najbardziej trafiony, ale sama historia zupełnie niesamowita. Hardcorowi bibliotekarze z Timbuktu to materiał na film mocno trzymający w napięciu odbiorcę. Bibliotekarze, całkowicie bezbronni wobec uzbrojonych po zęby terrorystów z  Al-Kaidy, nie dość, że się im przeciwstawili, to jeszcze zorganizowali brawurową akcję i ocalili 377 tysięcy bezcennych manuskryptów. Wykazali się sprytem i odwagą, ocalając dla potomnych liczące kilkaset lat rękopisy, będące dorobkiem tamtej cywilizacji.

Jak do tego doszło?

Gdy fundamentaliści z Al-Kaidy zaczęli rosnąć w siłę w Mali, postanowili zniszczyć wszystkie dokumenty, które nie są zapisem słów Proroka. Nie miało dla nich znaczenia, że unicestwią cały dorobek intelektualny tamtego świata. Bezcenne księgi, rękopisy z XV, XVI wieku miały przepaść, by już nikomu nigdy nie przyszło do głowy, aby studiować znaczenie innych słów niż słowa Mahometa. Całkowicie absurdalne działanie, pokazujące sposób myślenia islamskich radykałów.

Na szczęście znaleźli się ci, którzy postanowili nie dopuścić do realizacji tego szalonego planu. A konkretnie jedna taka osoba, bibliotekarz Abdel Haidar, który pozyskał sponsorów, zorganizował zbiórkę pieniędzy w internecie i dzięki zgromadzonym funduszom ocalił bezcenne manuskrypty. Jak wyglądała ewakuacja rękopisów i jakim cudem bojownicy z Al-Kaidy nie zorientowali się, co się dzieje pod ich nosem? Tego już dowiecie się z książki. A ja mam dla was 3 egzemplarze!

Wygraj Hardcorowych bibliotekarzy z Timbuktu

Wokółfaktu.pl jest patronem medialnym tej pozycji. Z tej okazji wspólnie z Wydawnictwem Agora przygotowaliśmy dla was konkurs. Możecie wygrać 3 egzemplarze książki Hardcorowi bibliotekarze z Timbuktu Joshua Hammera. Co trzeba zrobić, aby je otrzymać?

Zadanie konkursowe

Napiszcie w komentarzu w serwisie, na Facebooku lub Instagramie, jakie są wasze ulubione książki podróżnicze i dlaczego właśnie te 🙂 Możecie opisać jedną książkę, która wywarła na was największe wrażenie, ale możecie również wymienić kilka najlepszych. Mam nadzieję, że wspólnie stworzymy całkiem pokaźną listę najlepszych książek podróżniczych ever! 🙂 Autorzy trzech najciekawszych wypowiedzi zostaną nagrodzeni egzemplarzami Hardcorowych bibliotekarzy z Timbuktu.

Na wasze odpowiedzi czekamy do 26 lutego. 27 lutego napiszemy na Facebooku, do kogo powędrują egzemplarze książek.

Powodzenia!

Rozwiązanie konkursu:

Nagrodzone komentarze – laureaci zostali poinformowani o wygranej drogą mailową.

Gratulacje 🙂