Festiwal Non-Fiction w Krakowie. Wreszcie mamy pierwszy festiwal reportażu w Polsce!

Festiwal Non-Fiction
Materiały prasowe

Festiwal Non-Fiction w Krakowie to pierwszy festiwal w całości poświęcony literaturze faktu.  To jedyne takie wydarzenie w Polsce. W czasie czterech festiwalowych dni miłośnicy spuścizny Kapuścińskiego będą mogli spotkać się z ulubionymi reporterami, wziąć udział w panelach dyskusyjnych, porozmawiać o granicach gatunku, zobaczyć wystawy zdjęć oraz pokazy wspaniałych dokumentów. I poznać siebie nawzajem! Zlot miłośników non-fiction – czy to nie brzmi wspaniale?

Festiwal Non-Fiction w Krakowie to piękna inicjatywa. Jedyne wydarzenie w Polsce, nie tylko w pełni skupiające się na reportażu, ale i pokazujące jego różnorodność, gamy, barwy i odcienie (reportaż literacki, filmowy, radiowy, fotoreportaż). Od 23 do 27 czerwca stolica Małopolski stanie się mekką miłośników non-fiction. Czekają nas cztery wspaniałe dni!

Tematem pierwszej edycji Festiwalu Non-Fiction są granice, pojmowane bardzo szeroko i nieraz zaskakująco. Zaproszeni goście będą dyskutować nad granicami reportażu w literaturze i fotografii, granicami własnymi, które każdy z nas w sobie nosi i które niektórzy przekraczają; nad granicznością w sensie geograficznym oraz doświadczeniem granicy w Europie (w kontekście Brexitu).

Do Małopolskiego Ogrodu Sztuki przyjadą wielcy gatunku. Spotkacie się między innymi z Agnieszką Wójcińską, Ewą Winnicką, Krzysztofem Millerem, Włodzimierzem Nowakiem, Michałem Olszewskim (laureatem Nagrody  Kapuścińskiego), Mariuszem Szczygłem.

Tutaj przeczytacie wywiady z reporterami, którzy będą gościć w Krakowie:

Młodą reporterską krew na festiwalu reprezentować będą m.in. Katarzyna Boni, Marta Mazuś, Ilona Wiśniewska, Maria Hawranek, Szymon Opryszek, Robert Rient.

Co nas czeka?

  • spotkania wokół premier non-fiction, m.in. Ganbare! Warsztatów umierania Katarzyny Boni, Niemca. Wszystkich ucieczek Zygfryda Włodzimierza Nowaka czy książki Hen Ilony Wiśniewskiej
  • panele dyskusyjne, dotyczące granic gatunku (spotkania z Robertem Rientem i Mariuszem Szczygłem)
  • wystawy zdjęć wielkich fotoreporterów, m.in. Krzysztofa Millera (polecam gorąco!), Michała Zielińskiego, Maksymiliana Rigamonti
  • pokazy reportaży i dokumentów, np. K2. Dotknąć Nieba w reż. Elizy Kubarskiej, Moje dziecko jest aniołem w reż. Moniki Górskiej, Wykupić życie w reż. Moniki Nawrot, Kilka opowieści o człowieku w reż. Bogdana Dziworskiego
  • rozmowy dotyczące reportażu radiowego (Anna Sekundowicz, Bartosz Panek)

Będziecie? 🙂