Festiwal Non-Fiction w Krakowie to pierwszy festiwal w całości poświęcony literaturze faktu. To jedyne takie wydarzenie w Polsce. W czasie czterech festiwalowych dni miłośnicy spuścizny Kapuścińskiego będą mogli spotkać się z ulubionymi reporterami, wziąć udział w panelach dyskusyjnych, porozmawiać o granicach gatunku, zobaczyć wystawy zdjęć oraz pokazy wspaniałych dokumentów. I poznać siebie nawzajem! Zlot miłośników non-fiction – czy to nie brzmi wspaniale?
Festiwal Non-Fiction w Krakowie to piękna inicjatywa. Jedyne wydarzenie w Polsce, nie tylko w pełni skupiające się na reportażu, ale i pokazujące jego różnorodność, gamy, barwy i odcienie (reportaż literacki, filmowy, radiowy, fotoreportaż). Od 23 do 27 czerwca stolica Małopolski stanie się mekką miłośników non-fiction. Czekają nas cztery wspaniałe dni!
Tematem pierwszej edycji Festiwalu Non-Fiction są granice, pojmowane bardzo szeroko i nieraz zaskakująco. Zaproszeni goście będą dyskutować nad granicami reportażu w literaturze i fotografii, granicami własnymi, które każdy z nas w sobie nosi i które niektórzy przekraczają; nad granicznością w sensie geograficznym oraz doświadczeniem granicy w Europie (w kontekście Brexitu).
Do Małopolskiego Ogrodu Sztuki przyjadą wielcy gatunku. Spotkacie się między innymi z Agnieszką Wójcińską, Ewą Winnicką, Krzysztofem Millerem, Włodzimierzem Nowakiem, Michałem Olszewskim (laureatem Nagrody Kapuścińskiego), Mariuszem Szczygłem.
Tutaj przeczytacie wywiady z reporterami, którzy będą gościć w Krakowie:
Młodą reporterską krew na festiwalu reprezentować będą m.in. Katarzyna Boni, Marta Mazuś, Ilona Wiśniewska, Maria Hawranek, Szymon Opryszek, Robert Rient.
Co nas czeka?
- spotkania wokół premier non-fiction, m.in. Ganbare! Warsztatów umierania Katarzyny Boni, Niemca. Wszystkich ucieczek Zygfryda Włodzimierza Nowaka czy książki Hen Ilony Wiśniewskiej
- panele dyskusyjne, dotyczące granic gatunku (spotkania z Robertem Rientem i Mariuszem Szczygłem)
- wystawy zdjęć wielkich fotoreporterów, m.in. Krzysztofa Millera (polecam gorąco!), Michała Zielińskiego, Maksymiliana Rigamonti
- pokazy reportaży i dokumentów, np. K2. Dotknąć Nieba w reż. Elizy Kubarskiej, Moje dziecko jest aniołem w reż. Moniki Górskiej, Wykupić życie w reż. Moniki Nawrot, Kilka opowieści o człowieku w reż. Bogdana Dziworskiego
- rozmowy dotyczące reportażu radiowego (Anna Sekundowicz, Bartosz Panek)
Będziecie? 🙂