Festiwal Non-fiction Kraków. Czy warto się wybrać?

Festiwal Non-fiction Kraków to trzydniowe święto wszystkich miłośników reportażu. Do Krakowa przyjadą najbardziej znani autorzy (Justyna Kopińska, Paweł Smoleński, Artur Domosławski, Paweł Piotr Reszka), z którymi będzie można podyskutować na temat ich książek. Pojawi się również mistrz nad mistrzami – Andrzej Mularczyk.

Festiwal Non-fiction Kraków to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie w całości poświęcone reportażowi – wszystkim jego rodzajom (radiowemu, prasowemu, literackiemu, fotograficznemu, filmowemu). 25-27 sierpnia w Krakowie pojawią się największe nazwiska z branży. Pojawią się m.in. Andrzej Mularczyk, Justyna Kopińska, Paweł Smoleński, Remigiusz Ryziński, Marek Łuszczyna, Jolanta Krysowata, Artur Domosławski, Tomasz Grzywaczewski, Katarzyna Michalak. Jak się domyślacie, odpowiedź na pytanie postawione w tytule jest bardzo prosta 😉 Miłośnicy reportażu powinni odwiedzić Kraków!

Dlaczego?

Przede wszystkim dla spotkania z Andrzejem Mularczykiem. Odbędzie się ono w ramach cyklu „Mistrzowie non-fiction”. Reporter, scenarzysta filmowy, radiowiec opowie o swoim bogatym dorobku artystycznym. Warto wybrać się do Krakowa choćby po to, by wysłuchać tego na żywo (bardzo, bardzo żałuję, że mnie to ominie).

Oprócz tego odbędzie się dużo ciekawych spotkań autorskich, m.in. z Justyną Kopińską (o dziennikarstwie śledczym) czy Markiem Łuszczyną, autorem wstrząsającej książki Mała zbrodnia. Polskie obozy koncentracyjne. Uwaga! Na spotkania obowiązują zapisy. Oprócz tego odbędą się projekcje filmowe, pokazy fotografii, spotkania z fotoreporterami (Marcinem Suderem). Cały program festiwalu znajdziecie tutaj.

Hasłem tegorocznej edycji festiwalu jest „zmiana” bardzo szeroko pojęta – od zmian globalnych (politycznych, kulturowych, migracyjnych), po zmiany lokalne. „Każdy z autorów w jakiś sposób pisze o zmianach lub wręcz je kreuje. Tak różnorodne grono pozwoli nam wspólnie zastanowić się nad wieloma aspektami „zmiany”: społecznym, politycznym, ekonomicznym, technologicznym, globalnym czy lokalnym” – mówi Szymon Pasaj ze stowarzyszenia Re-prezentacje, organizatora festiwalu.

Dwie ciekawe dyskusje

W ramach Festiwalu Non-fiction Kraków odbędą się również dwie ciekawe debaty otwierające i zamykające to wydarzenie. „Europa – 2017 i dalej” to dyskusja na temat zmian zachodzących obecnie w europejskich społeczeństwach. Wezmą w niej udział Aleksandra Lipczak (autorka genialnych Ludzi z placu Słońca), Dionisos Sturis (autor Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji), Margot Sputo (projekt Kto Gdzie). Festiwal zamknie debata poświęcona zmianom w polskim i światowym reportażu.

Wybieracie się na Non-fiction Kraków?

Czytaj także: