Festiwal „Natura – Kultura – Media” im. Ryszarda Kapuścińskiego: program

Festiwal Natura - Kultura - Media im. Ryszarda Kapuścińskiego

Festiwal „Natura – Kultura – Media” im. Ryszarda Kapuścińskiego rozpoczyna się 25 października. Wśród gości festiwalu znajdą się reporterzy Paweł P. Reszka, Katarzyna Tubylewicz, Aleksandra Lipczak, Kamil Bałuk. Odbędzie się debata „Spór o Innego”, pokaz fragmentów filmu w reż. Raula de la Fuente i Damiana Nenowa  inspirowanego książką Ryszarda Kapuścińskiego „Jeszcze dzień życia”. Wokółfaktu.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia, dlatego zapraszamy was na nie ze szczególną przyjemnością!

Bardzo mnie cieszy, że pierwsza edycja nie była jedyną i że w tym roku ponownie odbędzie się festiwal „Natura – Kultura – Media” im. Ryszarda Kapuścińskiego. Festiwal odbędzie się 25-28 października w Izabelinie pod Warszawą. To tam Kapuściński przebywał w czasie wojny, tam również napisał „Podróże z Herodotem”. Tegoroczna edycja podzielona została na cztery części: debatę, reportaż, film dokumentalny i podróże, wystawy i koncerty. Program jest bardzo bogaty, musicie się z nim zapoznać!

Zobacz: Gdzie mieszkał i pracował Ryszard Kapuściński? Z wizytą w pracowni mistrza [DUŻO ZDJĘĆ]

Festiwal „Natura – Kultura – Media” im. Ryszarda Kapuścińskiego: debata inspirowana twórczością Kapuścińskiego

Najważniejszą częścią festiwalu będzie debata inspirowana twórczością Ryszarda Kapuścińskiego. Wezmą w niej udział wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego: prof. Janusz Adamowski, prof. Marek Jabłonowski, dr Paulina Orłowska, red. Stanisław Zawiśliński oraz gość główny, znany włoski dziennikarz Paolo Rumiz.

Pochodzący z Triestu i cały czas związany z tym miastem 70-letni Paolo Rumiz Paolo Rumiz jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich i dziennikarskich. W latach 90. XX w. relacjonował konflikty wojenne w krajach byłej Jugosławii: Chorwacji oraz Bośni i Hercegowinie, a także amerykański atak na Afganistan w 2001 r. Jego liczne reportaże są zapisem podróży, jakie odbył rowerem (m.in. z Triestu do Wiednia, z Triestu do Stambułu), pociągiem (m.in. Orient Expressem z Berlina do Stambułu, Koleją Transsyberyjską), na piechotę (m.in. przez Alpy), samochodem (m.in. po całym włoskim wybrzeżu Adriatyku), a nawet łodzią (spływ Dunajem, rejs jachtem z Wenecji do Lepanto).

Festiwal „Natura – Kultura – Media” im. Ryszarda Kapuścińskiego: jakich reporterów spotkamy w Izabelinie?

W czasie festiwalu odbędą się ciekawe spotkania literackie. W Izabelinie spotkamy Pawła P. Reszkę, Katarzynę Tubylewicz, Aleksandrę Lipczak, Kamila Bałuka. Odbędzie się również blok „Czytanie Kapuścińskiego” w wykonaniu znanych aktorów, m.in. Waldemara Obłozy, Wojciecha Pszoniaka, Olgierda Łukaszewicza, Andrzeja Mastalerza.

Nie czytasz Kapuścińskiego? Błąd. 7 rzeczy, które możesz wynieść z lektury jego reportaży

Festiwal „Natura – Kultura – Media” im. Ryszarda Kapuścińskiego: pokaz filmu „Jeszcze dzień życia”

Wisienką na torcie będzie pokaz fragmentów filmu w reż. Raula de la Fuente i Damiana Nenowa  inspirowanego książką Ryszarda Kapuścińskiego „Jeszcze dzień życia”. Będziemy mogli zobaczyć jeszcze film „Kapuściński w Meksyku” Eli Chrzanowskiej, „Dybuk. Rzecz o wędrówce dusz” Krzysztofa Kopczyńskiego, „Obcy na mojej kanapie” Grzegorza Brzozowskiego, „Więzi” Zofii Kowalewskiej.

Z okazji festiwalu ukaże się specjalne wydanie „Nowego Folderu” – magazynu Fundacji Centrum Badań i
Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Więcej informacji przeczytacie na stronie festiwalu na Facebooku. Program festiwalu znajdziecie tutaj.

Patronami medialnymi wydarzenia są serwis Wokółfaktu.pl, Dowody na Istnienie, Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Krytycznym Okiem, Radio Kampus, Listy do sąsiada.

Wybieracie się?

Czytaj także: