Festival Conrada to siedmiodniowe święto wszystkich miłośników kultury. Międzynarodowy festiwal literacki odbędzie się w dniach 19-26 października i jest wydarzeniem, na którym powinien się zjawić każdy pasjonat książek. A zwłaszcza reportaży, bo program przewiduje co najmniej 7 wspaniałych spotkań!
Festival Conrada: co to za impreza?
Festival Conrada to jeden z największych festiwali literackich w Europie. Jego ideą jest międzynarodowa komunikacja literacka. Co to oznacza w praktyce? Wyrzucenie literatury z marginesu i włączenie jej do „niezbędnego repertuaru naszych potrzeb”, jak to pięknie nazwali organizatorzy.
Do Krakowa przyjedzie 150 zagranicznych gości. Odbędą się panele dyskusyjne, wykłady, wernisaże i pokazy filmowe. Każdy z siedmiu festiwalowych dni będzie pełen atrakcji i emocji!
Festival Conrada to wpuszczenie do naszego krwiobiegu więcej wyobraźni, więcej swobody, więcej nieoczywistości. Oznacza więcej pokarmu dla naszych mózgów
Festival Conrada: zaproszone gwiazdy
Festival Conrada gości co roku znamienitych twórców różnych dziedzin literatury, reprezentujących różne poglądy i pochodzących z różnych krajów. W tym roku wśród zaproszonych gwiazd znajdują się m.in. Asli Erdogan, Robert Coover (jeden z najważniejszych przedstawicieli amerykańskiego postmodernizmu), Hooman Majd, Martin Amis (brytyjski eseista, nominowany do Nagrody Bookera), Leonidas Donskis, Swietłana Aleksijewicz, Kristina Sabaliauskaite. Są też wybitne polskie nazwiska, m.in. Hanna Krall, Michał Olszewski, Wojciech Tochman, Mariusz Szczygieł, Wiesław Myśliwski czy Ziemowit Szczerek. Te non-fiction interesują nas najbardziej 🙂
Festival Conrada: 7 spotkań non-fiction, na których trzeba być
Cały program festiwalu znajdziecie tutaj. Ja chciałabym wam przedstawić siedem spotkań, na które naprawdę warto się wybrać!
- 19 października, godz. 17 – Rosja nie ma w sobie nic z kobiety. Spotkanie ze Swietłaną Aleksijewicz – tego spotkania nie trzeba dokładniej opisywać 😉 Pisarska miała opowiadać o Rosji, ale myślę, że po czwartkowym Noblu przebieg dyskusji może nieco się zmienić. Więcej o Swietłanie Aleksijewicz i jej reportażach przeczytacie tutaj.
- 22 października, godz. 20 – KRALL. Spotkanie z Hanną Krall, Mariuszem Szczygłem i Wojciechem Tochmanem – spotkanie z wybitnym trio na temat książki wydanej nakładem wydawnictwa Dowody na Istnienie. Rozmowa o kulisach powstawania tytułu Krall, o reportażu jako gatunku oraz zapewne wielu innych rzeczach 🙂
- 23 października, godz. 15 – Raport mniejszości: Kobiety i Kurdowie w Turcji Asli Erdoğana – Asli Erdogan to turecka pisarka, która do tej pory napisała siedem książek. Jeszcze żadna z nich nie ukazała się w Polsce. Pisze o trudnych tematach: łamaniu praw człowieka w Turcji, ludobójstwie Ormian, strajkach głodowych. W Turcji rzecz jasna jest niedoceniana, na Zachodzie robi się o niej głośno. To może być ciekawe spotkanie.
- 24 października, godz. 16 – Codzienność w literaturze. Dyskusja: Michał Olszewski, Piotr Siemion – czym tak właściwie jest codzienność? Co się na nią składa? Czy to drobne zdarzenia, emocje, uczucia, a może wspomnienia za utraconym czasem? Nad codziennością w literaturze, ale też nad tym, dlaczego czujemy, że ją tracimy, będą pochylać się Michał Olszewski oraz Piotr Siemion. Tutaj przeczytacie wywiad z autorem Najlepszych butów na świecie.
- 25 października, godz. 13.30 – Liczy się tylko prawda. Dyskusja: Katarzyna Surmiak-Domańska, Mariusz Szczygieł – to spotkanie zapowiada się szalenie interesująco! Zwłaszcza w kontekście całej wakacyjnej afery o Cyklon Andrzeja Muszyńskiego. Katarzyna Surmiak-Domańska i Mariusz Szczygieł będą debatować nad tym, czy w reportażu jest miejsce na fikcję i czy książki non-fiction mają czytelnikom przekazywać wiedzę o świecie. Piekielnie ciekawa kwestia, jestem bardzo ciekawa, co na ten temat ma do powiedzenia śmietanka reporterska!
- 25 października, godz. 15.30 – Biografistki. Dyskusja: Małgorzata Czyńska, Magdalena Grzebałkowska, Angelika Kuźniak – kolejna ciekawa debata (pisałam wam już, że ten festiwal zapowiada się WSPANIALE?), tym razem poświęcona biografiom. Jak pisać o cudzym życiu? Na ile może sobie pozwolić biograf? I czy ma prawo wejść z butami w cudze życie? Myślę, że to będzie fajna debata, zwłaszcza ze względu na zaproszonych gości!
- 25 października, godz. 16.30 – Czy pisarze czytają blogi? (mniej formalne) Spotkanie z Mariuszem Szczygłem – i na końcu cukiereczek. Czyż może być wspanialszy temat do dyskusji? 😀 Baaaardzo jestem ciekawa, jakie blogi polskie i zagraniczne śledzą reporterzy i czy w ogóle to robią!
Wybieracie się na Festival Conrada?