Światowy Dzień Książki to wielkie święto. W tym roku czcimy go wyjątkowo ze względu na to, że Wrocław zyskał status Światowej Stolicy Książki UNESCO. Z jakich książkowych atrakcji będzie można tam skorzystać i jakie inne ciekawe inicjatywy przygotowały media?
Bez książek nie byłoby życia – nie będzie przesadą, jeśli tak napiszę. Książki pobudzają wyobraźnię, pozwalają nam codziennie żyć innym życiem, przenosić się w czasie i przestrzeni. Dzięki książkom zwiedzamy świat, poszerzamy swoją wiedzę, zyskujemy nowe inspiracje. Nie wspomnę nawet o tym, ile możemy przeżyć wrażeń i emocji 😀
Dlatego tak mnie cieszą wszelkie imprezy, propagujące spędzanie czasu z książką. Nie ma co się załamywać nad wynikami badań czytelnictwa – Ci, co czytali i tak będą czytać, a tych, co nie czytają, trzeba do tego zachęcać. Zamiast więc lamentować, warto wziąć się do pracy i wybrać się z przyjaciółmi czy dziećmi na którąś z książkowych imprez (a tych na wiosnę będzie wiele!).
Wrocław czyta i rozdaje mieszkańcom róże oraz zakładki do książek
23 kwietnia świętować będzie cała Polska. Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich oraz 400. rocznicy śmierci Williama Szekspira we Wrocławiu odbędzie się masa imprez. W mieście gościć będzie m.in. Jo Nesbo, znany na całym świecie autor kryminałów. Znani aktorzy (Tomasz Karolak, Ewa Skibińska i wielu innych) będą czytać w różnych częściach miasta fragmenty książek. I coś, co szczególnie przypadło mi do gustu – w wybranych tramwajach bibliotekarze będą rozdawać róże oraz zakładki do książek 🙂 Wrocław inspirował się w tym wypadku Katalonią, w której co roku z okazji Światowego Dnia Książki panie obdarowywane są różami, a panowie – książkami. Bardzo przyjemny pomysł, nie sądzicie?
„Gazetę Wyborczą” wydają pisarze
Ta idea mnie urzekła. Dziś „Gazeta Wyborcza” na jeden dzień zamieni się w „Gazetę Pisarzy”. Całe wydanie (część newsowa, treści poszczególnych działów, „Wysokie Obcasy”, „Magazyn Świąteczny”), przygotują z redaktorami dziennika pisarze. WSPANIAŁY pomysł!
Na okładce znajdzie się wspomniany wyżej Jo Nesbo, a w „Magazynie Świątecznym” przeczytamy z nim wywiad. Znajdziemy tam również „Testament dla wnuka” Umberta Eco oraz… reportaż Johna Flanagana z obozu dla syryjskich uchodźców.
W „Gazecie Pisarzy”, poza mnóstwem znanych nazwisk (Bieńczyk, Szczerek, Kuczok, Wroński, Varga), przeczytamy oczywiście reporterów. Kogo? Tochmana, Rejmer, Wilk, Łazarewicza.
Świetna inicjatywa, oby takich więcej. A wy jak uczcicie Światowy Dzień Książki? 🙂