Big Book Festival to święto wszystkich miłośników książek – i reportaży. W czasie trzech festiwalowych dni będzie można porozmawiać z wielkimi z wielkich, m.in. ze Swietłaną Aleksijewicz, laureatką Nagrody Kapuścińskiego! Kiedy i kogo spotkacie na Big Book Festivalu?
„Człowiek nie pies i czytać musi” – twierdzą autorzy Big Book Festivalu. I choć to hasło do najmądrzejszych nie należy, to nie da się ukryć, że mają rację 😉 Big Book Festival to kolejne, po Warszawskich Targach Książki, święto wszystkich ludzi Jak-Nie-Przeczytam-To-Umrę, czyli pasjonatów/entuzjastów/miłośników książek.
Nie da się ukryć, że to ciekawa alternatywa Warszawskich Targów Książki. Ze względu na rozmach, z jakimi są organizowane, ciężko na nich się dostać do ulubionego pisarza, nie wspominając już o niemożności ucięcia sobie krótkiej pogawędki. Autorzy podpisują tam swoje książki na stoiskach, więc w weekend, gdy WTK przeżywają największe oblężenie, ciężko tam nie tylko cokolwiek kupić, ale i wymienić poglądy.
Dlatego też uważam, że Big Book Festival to świetna alternatywa. Festiwal ma inny charakter i przyciąga zdecydowanie mniej ludzi niż Warszawskie Targi Książki. Skupia się głównie na spotkaniach autorskich i na zapewnieniu uczestnikom możliwości podyskutowania o książkach. W dodatku BBK odbywa się na terenie dawnej fabryki SerWar przy ulicy Hożej 51, a więc w samym centrum stolicy (co nie znaczy, że Stadion Narodowy dla WTK był złym miejscem na organizację tego typu imprezy).
[h2]Big Book Festival: międzynarodowa śmietanka literacka[/h2]
Big Book Festival to trzy dni czytelniczych atrakcji. Wydarzenie rozpocznie się w piątek 12 czerwca o godz. 19.30 i zakończy w niedzielę wieczorem. W czasie festiwalu bedzie można spotkać się z międzynarodową śmietanką literacką: brytyjskimi pisarkami Sopie Hannah i Zadie Smith, norweskimi autorami Herbjørg Wassmo i Larsem Saabye Christensenem, szwedzkim pisarzem Dannym Wattinem, niemieckim – Eugenem Ruge, Rosjaninem Władimirem Sorokinem czy reprezentującym Libię Iljasem Churim.
Polskę reprezentuje również zacne grono nazwisk: Joanna Bator, Magdalena Tulli, Angelika Kuźniak, Katarzyna Bonda, Jakub Żulczyk. No i oczywiście reporterzy 🙂
[h2]Big Book Festival: spotkania z reporterami[/h2]
- Artur Domosławski – rozmowa o granicach reportażu i literatury, odwadze biografa i opisywaniu świata. Rozmawia Razia Iqbal, reporterka BBC. Piątek, 12 czerwca, godz. 19.30, sala nr 1.
- Angelika Kuźniak i Jana Hensel – rozmowa o dorastaniu po dwóch stronach polsko-niemieckiej granicy. Pyta Andrzej Bajguz. Sobota, 13 czerwca, godz. 14, sala nr 3.
- Magdalena Grzebałkowska – rozmowa o rozpoczynaniu życia od początku, po latach strachu, bólu i przemocy (oczywiście w kontekście książki 1945). Pyta Michał Nogaś. Sobota, 13 czerwca, godz. 16, sala nr 4.
- Swietłana Aleksijewicz – rozmowa o kresie cywilizacji radzieckiej, upadku sowieckiego ducha i życiu po imperium. O wielkiej historii rozpisanej na pojedyncze głosy. Pyta Michał Nogaś. Niedziela, 14 czerwca, godz. 18, sala nr 1.
[h2]Big Book Festival: inne ciekawe spotkania[/h2]
- Zapamiętać Liban. Archiwum intymne – o tym, jak przechować wspomnienia, ocalić ciągłość i codzienność w kraju zbyt długo targanym wojną. Z Iljasem Churim rozmawia Max Cegielski. Sobota, 13 czerwca, godz. 18, sala nr 3.
- W Azji Środkowej, czyli nigdzie – jak centrum stało się peryferią, a stolice imperiów – synonimami zacofania. Od Samarkandy i Buchary ery filozofów i astronomów po współczesne zapomnienie. Opowiada i zdjęcia pokazuje Ludwika Włodek. Niedziela, 14 czerwca, godz. 12, sala nr 3.
- Jaka matka, taka córka? Pamięć między nami – ile jest w nas czyichś wspomnień, jak przeszłość wędruje między pokoleniami i czy istnieje wolność od rodzinnej pamięci. Rozmawiają Magdalena Tulli, Joanna Bator, Anna Janko. Dyskusję prowadzi Magda Mołek. Niedziela, 14 czerwca, godz. 14, sala nr 3.
- Przemilczani. Cisza po burzy – wszystko, o czym nie mówiło się w domu po wojnie. Milczenie i sekrety rozsadzane niewygodnymi pytaniami. Niemiecka piskarka Tanja Dückers i pisząca o Niemcach Magdalena Parys. Rozmawia Anna Dziewit-Meller. Niedziela, 14 czerwca, godz. 16.
Można tak wymieniać i wymieniać. Organizatorzy Big Book Festival przygotowali masę ciekawych spotkań, m.in. z Sophie Hannah czy Zodie Smith. Miłośników kryminałów zaciekawią na pewno panele z Katarzyną Bondą i spotkania ze szwedzkimi i norweskimi mistrzami gatunku.
Na Hożej w weekend będzie się dużo działo 🙂 Kto będzie? Ja się wybieram na Swietłanę Aleksijewicz!