Ameryka.pl Doroty Malesy: jak okiełznać życie na emigracji?

Fot. Łukasz Stańczyk

„Ameryka.pl. Opowieści o Polakach” w USA Doroty Malesy to genialna książka, od której nie można się oderwać. Czytając ją, cały czas zastanawiałam się, dlaczego w okresie studiów nie przyszło mi do głowy, by wyruszyć za ocean. I choć historie bohaterów są słodko-gorzkie, a american dream rzadko kiedy udaje się zrealizować, to ostateczny wydźwięk książki jest pozytywny. Stany Zjednoczone są szalonym krajem, który umożliwia realizowanie najbardziej absurdalnych pomysłów.

„Ameryka.pl” to 10 bardzo różnych opowieści, które pokazują, że zjawiska emigracji nie da się w żaden sposób zamknąć w konkretnych ramach. Wśród bohaterów znajdziemy zarówno tych, którzy wyjechali za ocean za chlebem i lepszym życiem, jak i tych, którzy pojechali za miłością.

Bohaterami są prawnicy, inżynierowie NASA, artyści, zwykli ludzie i… bezdomni. Różnorodność w doborze bohaterów wspaniale podkreśla, jak barwne i pełne kontrastów jest społeczeństwo amerykańskie. I jak trudne może być życie na emigracji.

Spoiwem, które łączy te życiorysy, jest fakt, że każda z opisywanych osób musiała przejść wiele trudności, by ułożyć sobie życie w Ameryce. Mieli problemy z pracą, pieniędzmi, akceptacją. Cierpieli z powodu słabej lub zerowej znajomości języka.

Ale byli uparci. I ten niezwykły upór to element, który ich łączy. Emigranci, jakich opisuje Dorota Malesa, to ludzie sprytni, z olejem w głowie, którzy dzięki swoim zdolnościom, talentom, a czasem zwykłej drobinie szczęścia, odnieśli sukces w swoich dziedzinach.

Nie każda historia ma jednak happy end.

Czytaj:

7 reportaży o Ameryce, które warto przeczytać

Ameryka.pl

Fot. Łukasz Stańczyk

„Nikt, kto tu przyjeżdża, nie zdaje sobie sprawy, jak potężny stres wiąże się z życiem tutaj” – mówi jedna z bohaterek książki.

W książce przeczytamy m.in. zdumiewającą i niesłychalnie emocjonalną historię prawniczki Oli, która studiowała na najlepszych uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych, dostała się do najbardziej prestiżowej korporacji prawniczej w USA. Wystarczyło jedno wydarzenie, by jej życie wywróciło się do góry nogami.

Poznamy historię Danuty, której syn służył w amerykańskiej armii, w prestiżowym United States Marine Corpes. Zginął na wojnie w Iraku. Kobieta wcześniej straciła też męża. Została w Stanach sama z dorosłym synem, próbując posklejać na nowo rozerwane życie rodzinne. O dziwo, nie miała żalu do amerykańskiej armii o to, co się stało.

Dowiemy się, jak potoczyły się losy Marka, który był w Polsce królem disco polo. Dziś jest bezdomnym kaleką żyjącym w Stanach Zjednoczonych.

Poznamy historię Sebka, zwykłego chłopaka, który w Chicago szuka miłości. Nie może jej znaleźć, bo miejscowa społeczność jest bardzo hermetyczna, a świeżo upieczony emigrant właściwie nie ma szans na to, by znaleźć tam kobietę, która będzie chciała związać się z nim na stałe. Nie ma stałych dokumentów, nie jest atrakcyjną partią.

Czytaj:

10 serii reporterskich, dla miłośników non-fiction [DUŻO LINKÓW]

Czy warto sięgnąć po tę książkę?

Dorota Malesa swoją książką odczarowuje zarówno zjawisko emigracji, jak i sam mit życia w amerykańskim raju. Bardzo potrzebne są takie książki, bo pokazują, że emigracja to rozwiązanie dla odważnych, którzy są gotowi na lata ciężkiej pracy. Powinni po nią sięgnąć wszyscy, którzy rozważają wyjazd z Polski do jakiegokolwiek kraju (niekoniecznie do Stanów Zjednoczonych). Lektura fascynujących historii bohaterów „Ameryki.pl” pokaże im wszystkie bolączki i trudy związane z życiem na emigracji. Ale i zainspiruje do spełniania swoich marzeń.

Wspaniała lektura, bardzo polecam!

Dorota Malesa, Ameryka.pl. Opowieści o Polakach w USA

Wydawnictwo Znak 2019

Czytaj:

TOP książki: zestawienia najlepszych książek non-fiction