Wkrótce rozpocznie się sezon urlopowy. Dla wielu z nas to jedyny czas w roku, kiedy można nadrobić zaległości i bezkarnie poświęcić się lekturze. Jakie książki warto zabrać na mały-duży wypoczynek? Poniżej znajdziecie 7 reportaży, które warto wziąć ze sobą w teren 🙂
Latem rynek księgarski łapie oddech. Tak jak i my wszyscy po ciężkim i pracowitym półroczu. Przyznajcie się, jak długo czekaliście na to powietrze pachnące słońcem i wiatrem, trawę i piasek pod stopami? 😉 Premier jest teraz mniej, wydawnictwa szykują katalogi na jesień. Warto wykorzystać ten przestój i przeczytać reportaże, po które nie zdążyliśmy sięgnąć w sezonie wiosennym. Urlop ku temu sprzyja!
Wybrałam dla was 7 ciekawych książek, z którymi owocnie spędzicie wolny czas. Przebierajcie!
- Katarzyna Boni, Ganbare! Warsztaty umierania
O kochani, ta książka to fenomen. Nie pamiętam, kiedy ostatnio takie wrażenie wywarł na mnie reportaż. Katarzyna Boni udaje się do Japonii sprawdzić, jak wygląda życie mieszkańców po potrójnej katastrofie: trzęsieniu ziemi, tsunami i wybuchach reaktorów w elektrowni jądrowej w Fukushimie. I opowiada nam o rodzicach, szukających w morzu kości swoich dzieci. Ludziach mieszkających w blaszanych domach tymczasowych i rozglądających się za przeszłością, która już nigdy nie powróci. Mieszkańcach napromieniowanych wiosek, których władze uspokajały, że ewakuacja jest niepotrzebna, a ich tereny nieskażone. Mnichu, organizującym kafejki narzekania, aby ludzie wreszcie wyrzucili z siebie cały żal i poszli do przodu. To książka, którą się pochłania. Polecam sięgnąć po nią w wolnym czasie.
Wydawnictwo Agora
Krystyna Kurczab-Redlich sięgnęła najwyżej, gdzie się da w Rosji. Po samego Władimira Putina. W biografii prezydenta Rosji jak zawsze pisze o tym, o czym nie powinna. Jak wyglądała jego kariera w KGB i jakim był szpiegiem? Czy jest uwikłany w międzynarodowy handel narkotykami i bronią? Czy faktycznie jest najbogatszym człowiekiem świata i czy ma powiązania z Państwem Islamskim? Znając dorobek Krystyny Kurczab-Redlich (laureatka nagród Amnesty International, kandydatka do Pokojowej Nagrody Nobla), możemy być pewni, że otrzymamy kawał rzetelnej wiedzy i solidnej porcji literatury.
Wydawnictwo W.A.B.
- Anna Mateja, Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Bardzo ważna książka, dotykająca tematu, wciąż traktowanego w kategoriach tabu. Anna Mateja w oszczędnym i surowym stylu opowiada nam dzieje polskiej transplantologii: pierwsze przeszczepy, niechęć społeczeństwa, strach pacjentów, odwagę lekarzy-wizjonerów, odwieczne problemy z brakiem sprzętu w polskiej służbie zdrowia. I burzy mity, których wokół tego tematu narosło wiele. Dobrze udokumentowany reportaż, który można porównać do pozycji Karoliny Domagalskiej Nie przeproszę, że urodziłam. Historie rodzin z in vitro.
Wydawnictwo Czarne
Ciekawa pozycja, zwłaszcza dla tych, którzy mają korzenie na wsi, czyli większości z nas 😉 Piotr Nesterowicz przybliża nam losy pokolenia naszych dziadków i rodziców, którzy uciekli ze wsi do miast w poszukiwaniu lepszego życia. Część z nich zatrudniła się w fabrykach, doceniając stały pieniądz i pewną pracę. Wielu z nich jednak szybko awansowało społecznie, zdobywając wykształcenie i znajdując zatrudnienie w administracji publicznej. Warto przeczytać, by zobaczyć, z czym musieli się mierzyć nasi bliscy, byśmy dziś mogli być w tym miejscu, w którym jesteśmy.
Wydawnictwo Czarne
- Włodzimierz Nowak, Niemiec. Wszystkie ucieczki Zygfryda
Każda książka Włodzimierza Nowaka to wydarzenie. Niemiec. Wszystkie ucieczki Zygfryda zbiera same pozytywne recenzje. Autor fenomenalnego Obwodu głowy opowiada nam historię człowieka, zanurzonego w dwóch światach, których już dzisiaj nie ma: w NRD i w PRL-u. Choć ze wszystkich sił próbował z nich uciec, nigdy mu się to nie udało. Czy przesłaniem tej książki jest, że w życiu liczy się samo uciekanie czy że ucieczka nigdy nie jest możliwa? Warto to sprawdzić.
Wydawnictwo Agora
Legendarna książka, której do niedawna nigdzie nie można było dostać. Bardzo się cieszę, że wydawnictwo zdecydowało się wznowić tę pozycję. Karawana kryzysu opowiada o kulisach działania machiny pomocy międzynarodowej. Na świecie wrze, miliony ludzi codziennie oczekują żywności, środków czystości i lekarstw. Świat wydaje setki tysięcy dolarów na niezbędne produkty i na wysyłanie ich do najpilniej potrzebujących. Kto jednak je otrzymuje? Czy organizacje humanitarne rzeczywiście są neutralne? A może jest to jeden wielki biznes?
Wydawnictwo Czarne
- Ilona Wiśniewska, Hen. Na północy Norwegii
Ta książka będzie wybornie smakowała na rozgrzanej plaży. Gdy już będziecie mieli dość smażenia się w słońcu, z przyjemnością przeczytacie opowieść o lodowatym wietrze i zmarzniętym gruncie, o wędrujących w śnieżnych zamieciach reniferach i pustce, która ze wszech stron ogarnia tam człowieka. Jak się żyje w miejscu, z którego wszędzie jest daleko? Jak w wyludniających się wioskach radzą sobie ludzie pozostawieni samym sobie? Ciekawy reportaż, podobno lepszy niż poprzednia książka autorki, Białe. Zimna wyspa Spitsbergen.
Wydawnictwo Czarne
Będziecie czytać na urlopie? 🙂