Dziś mam coś specjalnego dla wszystkich miłośników reportażu. Jakie książki trzeba przeczytać, by dowiedzieć się, jak wygląda praca reportera? W jakich pozycjach będziecie zaznaczać co drugą stronę, bo wszystko będzie istotne do zapamiętania? 😉 Sprawdźcie!
Pamiętam, jak pierwszy raz czytałam Pisanie. Z Ryszardem Kapuścińskim rozmawia Marek Miller. Co kilka minut wyciągałam z torby kolorowe karteczki, co było dość uciążliwe, biorąc pod uwagę, że czytałam tę książkę w metrze 😉 Jednak każdy, kto sięgnął po Pisanie, potwierdzi, że znajduje się tam wiele istotnych informacji dla miłośników reportażu. Jakie cechy powinien mieć reporter, co trzeba zrobić, żeby osiągnąć sukces w tym zawodzie, jak wyglądał proces twórczy Kapuścińskiego, gdzie pisał, co czytał – to tylko niektóre informacje zawarte w książce. Takich Biblii dla miłośników gatunków jest jednak więcej.
Arturo Perez-Reverte, Terytorium Komanczów
Krótka i genialna rzecz. Arturo Perez-Reverte przez dwadzieścia lat był korespondentem wojennym. W swojej książce zawarł uniwersalne prawdy na temat pracy reportera wojennego. Jak sam przyznaje, wojna jest jedna, niezależnie od tego, gdzie się toczy. Chciwość i hienowatość mediów, nagonka na dziennikarzy, by dostarczali coraz więcej coraz bardziej krwawych materiałów, zapijanie alkoholem tego, co na miejscu zobaczyli reporterzy, cierpienie i bezsens ponoszonych ofiar – to są elementy niezmienne. Rozmawialiśmy o tej książce z Wojciechem Jagielskim w czasie obiadu przed spotkaniem w Europejskim Centrum Solidarności. Tyle lat jeździł na wojny, doskonale wie, co tam się dzieje. I krótko podsumował, że to przejmująca i świetna pozycja. To chyba wystarczy za najlepszą rekomendację, prawda?
Greg Marinovich, Joao Silva, Bractwo Bang Bang
Bractwo Bang Bang to wciągająca książka, której autorami są reporterzy z RPA. Kevin Carter, Joao Silva, Greg Marinovich i Ken Oosterbroek pracowali w Afryce. To tam Carter zrobił wstrząsające zdjęcie wygłodzonej dziewczynki i czającego się za jej plecami sępa. Publikacja tej fotografii miała daleko idące konsekwencje. Autor otrzymał za nie Nagrodę Pulitzera, ale nie był przygotowany na falę krytyki, jaka na niego spadnie. Do dziś trwają dyskusje, czy to z tego powodu popełnił samobójstwo. Bractwo Bang Bang to książka opowiadająca o realiach pracy fotoreporterów wojennych. O tym, jak ze sobą rywalizują i ryzykują życiem, by zrobić jak najlepsze zdjęcie. I jaką cenę płacą za wykonywanie tego zawodu – co z tego, że zrobione przez nich fotografie trafiają na okładki największych magazynów na świecie. To, czego są świadkami, w nich zostaje. Ważna książka.
Krzysztof Miller, 13 wojen i jedna. Prawdziwa historia reportera wojennego
Historia reportera wojennego opowiedziana prostymi słowami. Męska, oszczędna w słowach, brutalna, ale nie epatująca cierpieniem i przemocą. Ten minimalizm zwala z nóg czytelnika. A Krzysztof Miller nie chce szokować, po prostu opowiada, na czym polega ta praca. Jaką rolę odgrywa w niej szczęście? Co w niej takiego jest, że fotoreporterzy są w stanie ryzykować dla niej własne życie? Czy do codziennego widoku śmierci można się przyzwyczaić? Wstrząsająca relacja, którą polecam wszystkim. Zainteresowanych postacią Krzysztofa Millera odsyłam również do dokumentu W oku Boga, którym Miller próbował wrócić do życia po półrocznej terapii w Klinice Psychiatrii i Stresu Bojowego Wojskowego Instytutu Medycznego.
Film znajdziecie tutaj.
Ryszard Kapuściński, Autoportret reportera
Vademecum każdego dziennikarza i osób zainteresowanych tą pracą. Jakie cechy powinien mieć reporter? Ile pracy trzeba włożyć, żeby napisać dobry reportaż? Ile dni i godzin trzeba spędzić w czytelniach, żeby rzetelnie przygotować się do pracy, którą zamierza się wykonać? W książce znajduje się również wiele przemyśleń Kapuścińskiego na temat kondycji mediów, przemian geopolitycznych zachodzących na świecie. Autor Cesarza był bystrym obserwatorem rzeczywistości, jego komentarze do dziś są trafne, a prognozy wciąż aktualne. Trzeba przeczytać!
Marek Miller, Pisanie. Z Ryszardem Kapuścińskim rozmawia Marek Miller
Tak jak wspomniałam na początku – to książka, w której zaznacza się co drugą stronę 😉 Bardzo ciekawa rozmowa Marka Millera, szefa Laboratorium Reportażu z wybitnym polskim reporterem. Właściwie znajdziecie w niej wszystko, co powinniście wiedzieć o reportażu i pracy reportera. Świetna rzecz, w dodatku jest do niej dołączona płyta DVD z wywiadem, którego Kapuściński udzielił w 1987 roku. Film uzupełniają zdjęcia wykonane przez Ryszarda Kapuścińskiego podczas podróży w Trzecim Świecie. Jedna z moich ulubionych pozycji na półce.
Anna Wojtacha, Kruchy lód. Dziennikarze na wojnie
Ciekawa książka przede wszystkim dlatego że jej autorką jest kobieta. Co sprawia, że kobiety pchają się na wojnę? Co czują, gdy znajdą się na miejscu? Mają łatwiej czy trudniej od mężczyzn? Anna Wojtacha pracowała we wszystkich ważnych stacjach telewizyjnych w Polsce: była reporterką w TVP Info, Polsat News, TVN24. I opisuje szczegółowo, jak wyglądały wyjazdy polskich ekip telewizyjnych na wojny do Gruzji, Afganistanu, Jugosławii. Bardzo wciągająca pozycja!
Dodacie coś jeszcze?
Wasze propozycje:
- Michael Herr, Depesze
- Wojciech Jagielski, Wieże z kamienia
- Małgorzata Szejnert, Śród żywych duchów
- Hanna Krall, Jacek Antczak, Reporterka
- Agnieszka Wójcińska, Reporterzy bez fikcji, Perspektywa mrówki
- Lynne Olson, Stanley Cloud, Chłopcy Murrowa. Na frontach wojny i dziennikarstwa
Czytaj także:
- 10 reportaży wojennych, których nie wypada nie znać
- 7 książek o Syrii, które warto poznać
- 7 książek o Ameryce. Po jakie reportaże o Stanach Zjednoczonych warto sięgnąć?
- 9 reportaży o Polsce, które musisz przeczytać
- 7 najciekawszych książek o Rosji. A może o 7 różnych Rosjach?
- 9 książek o islamie, które warto wziąć do ręki. Choć nie są łatwe
- 9 książek o Afganistanie, które warto przeczytać
- 10 najlepszych polskich książek o górach
- 5 książek o Czarnobylu, po które warto sięgnąć
- Reporter a reportażysta. Czym się od siebie różnią i którzy polscy reporterzy są reportażystami?
- Co mnie intryguje w reportażu, czyli porozmawiajmy trochę o non-fiction
- Za co cenię „Lapidaria” Ryszarda Kapuścińskiego? 5 powodów
- Jak czytać „Antologię polskiego reportażu”? 5 sposobów na 3 opasłe tomiszcza