5 najdroższych książek non-fiction

Najdroższe książki reporterskie

Ile może kosztować najdroższa książka non-fiction? Okazuje się, że bardzo dużo! Ceny oscylują nie w dziesiątkach złotych, ale w tysiącach. Zobaczcie 5 najdroższych książek non-fiction.

Często kupujemy książki reporterskie lub klasyki non-fiction w serwisach aukcyjnych. Polujemy na niskie ceny, bo robimy dużo takich zakupów w miesiącu.

Zdarza nam się kupować książki po 2 złote, unikalne albumy fotograficzne po 7 zł albo serie książek za kilkanaście złotych. I choć dla naszego portfela są to fantastyczne ceny, to mnie zawsze to smuci, że czyjś dorobek, miesiące, a może lata pracy, są wyceniane na tyle, co nic.

Ale działa to też w drugą stronę. W czasie naszych zakupów niejednokrotnie łapaliśmy się za głowę nie z powodu niskiej ceny, ale przeciwnie – kosmicznie wysokiej! Zobaczcie, na jakie perełki trafiliśmy 😉 Swoją drogą, jestem ciekawa, ile byście byli w stanie zapłacić za książkę?

5. Krystyna Kurczab-Redlich, Pandrioszka – 299 zł

Opowieść o Rosji z lat 90., kraju, który przechodził rewolucję obyczajową, polityczną i społeczną. Krystyna Kurczab-Redlich patrzy na kolosa kobiecymi oczami, opisuje codzienność zwykłych obywateli, nie wikłając się w historię. Książka przemyca jednak ogromną porcję wiedzy, zwłaszcza o wojnach z Czeczenią. Dobra pozycja.

4. Filip Springer, Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni – 298 zł

Książka Filipa Springera to opowieść o planowaniu przestrzennym, a raczej o tym, że w Polsce ono nie istnieje. Reporter przemierzył kraj, oglądał wykostkowane podwórka, domy z odnowionymi elewacjami we wszystkich kolorach tęczy, dziwne pałace, osiedla prowadzące donikąd, a nawet… egipskie piramidy. Jak do tego doszło? Bardzo dobra książka Filipa Springera, jak wszystkie tego autora.

3. Jacek Antczak, Hanna Krall. Reporterka – 799 zł (egzemplarz z autografem)

Książka składa się z różnych fragmentów rozmów z Hanną Krall. To kolaż opowiadający o jej życiu, stosunku do pracy, o przemyśleniach na temat reportażu, różnicach między literaturą a literaturą faktu. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów Hanny Krall i non-fiction.

2. Swietłana Aleksijewicz, Ostatni świadkowie. Utwory solowe na głos dziecięcy – 1499 zł (egzemplarz z autografem)

Książki laureatki Nagrody Nobla są wstrząsające, choć nie wszyscy są ich wielbicielami. Aleksijewicz nie przykłada znaczenia do formy, całą sobą skupiając się na treści, którą chce przekazać. W książce „Ostatni świadkowie” oddaje głos tym, których na co dzień nikt nie chce słuchać – dzieciom. A one mówią o głodzie, cierpieniu, stracie rodziców, wojnie, lęku. O tym, czego nigdy nie powinny doświadczyć. Bardzo mocna książka.

  1. Melchior Wańkowicz, Tworzywo – 1999 zł (egzemplarz z autografem)

Książka o polskich emigrantach, którzy na przełomie XIX i XX wieku wyruszyli do Kanady, by wieść lepsze życie. Bardzo barwna i plastyczna, w stylu gawędy, wspaniale oddaje klimat tamtej epoki i opisuje problemy, jakie wiedli polscy emigranci.

Pochwalcie się ile najwięcej zapłaciliście za książkę? 🙂

Czytaj także:

Putin odbudowuje Rosję, którą rozwalił Gorbaczow i Jelcyn [WYWIAD]