5 książek, po które warto sięgnąć w sierpniu

Premiery sierpnia

Lato w pełni, na rynku wydawniczym przestój. Wydawnictwa przygotowują jesienne premiery, ale nie oznacza to, że w sierpniu nie pojawią się w księgarniach żadne ciekawe książki. Przeciwnie, znalazłam przynajmniej 5 pozycji, którym warto przyjrzeć się bliżej.

Nie mam co czytać – powiedziałam ostatnio do męża i napotkałam zdziwione spojrzenie. – Przeczytałam już wszystkie domowe zapasy – uzupełniłam.A to? A to? – dopytywał, rzucając kolejne tytuły. – Też – mówiłam zrezygnowana. Mąż bez słowa wziął do ręki tablet. – Musimy kupić książki – wyjaśnił krótko, odpowiadając tym razem na moje pytające spojrzenie 😉

Latem wychodzi mniej nowości, łatwiej więc nadrobić lektury z poprzednich miesięcy. Warto jednak kontrolować to, co dzieje się na rynku, bo w przeciwnym razie może umknąć nam jakaś ciekawa pozycja. Zastanawiając się, co zamówić w księgarni, przejrzałam strony wydawnictw i znalazłam 5 tytułów wartych zainteresowania w sierpniu.

  • Kate Brown, Plutopia. Atomowe miasta i nieznane katastrofy nuklearneKate Brown, Plutopia

Ta książka już wywołuje we mnie ciarki. Nie mogę się jej doczekać. Wszyscy znamy nazwę Czarnobyl, ale zapewne na palcach jednej ręki (albo i nie) można policzyć osoby, które kojarzą miasta Richland i Oziorsk. Co łączy amerykańskie i rosyjskie miasteczka znajdujące się po dwóch stronach żelaznej kurtyny? Produkcja plutonu. Izolacja od świata, inwigilacja, ścisła kontrola (Oziorska nawet nie było na mapach). Mieszkańcy obu miejsc boją się rozmawiać z dziennikarzami. Ci, którzy mieli odwagę opowiadać światu o produkcji plutonu i o tym, jak wpływała ona na zdrowie ludzi, byli zastraszani i nękani. W Stanach Zjednoczonych także. Do Oziorska nawet dziś nie da się wjechać, Rosyjskie Ministerstwo Energii Atomowej nie wydaje zgody. Książka otrzymała wiele nagród, jestem jej bardzo ciekawa!

Premiera: 3 sierpnia 2016
Wydawnictwo Czarne

  • Wade Graham, Miasta wyśnione. Siedem wizji urbanistycznych, które kształtują nasz świat

Wade Graham, Miasta wyśnioneCiekawa pozycja, podsumowująca w pigułce różne koncepcje urbanistyczne, które miały wpływ na budowę miast, w których żyjemy lub chcielibyśmy żyć. Dubaj, Szanghaj, Londyn, Los Angeles – miasta techno-ekologiczne, konsumenckie, samoorganizujące się. Czyje wizje wpłynęły na kształt budynków, które oglądamy i ulic, po których chodzimy? Jakie idee przyświecały marzycielom, pragnącym budować supernowoczesne drapacze chmur czy projektować klimatyzowane przystanki? I wreszcie, w którą stronę zmierza urbanistyka i w jakich dzielnicach będziemy mieszkać za kilkanaście/kilkadziesiąt lat? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w książce amerykańskiego historyka.

Premiera: 10 sierpnia 2016
Wydawnictwo Karakter

  • George Szlachetko, Danuta „Wira” Szlachetko, Wira z Powstania. WspomnieniaGeorge Szlachetko, Wira Szlachetko, Wira z Powstania

Jedna z ostatnich żyjących uczestniczek Powstania Warszawskiego. Po siedemdziesięciu latach nadal czuje zapach zgliszczy, widzi płonące budynki, słyszy świst spadających bomb. W powstaniu straciła całą rodzinę. Po upadku Warszawy trafiła do obozu w Oberlangen, w Niemczech, później wyemigrowała do Wielkiej Brytanii. Nie pasowała już do swojej ojczyzny. Przez całe życie opowiadała synowi o tym, czego doświadczyła w równanej z ziemią stolicy. George Szlachetko postanowił spisać jej wspomnienia – zajęło mu to trzy lata. Powstała książka bardzo osobista, pełna emocji.

Wydawnictwo W.A.B

  • Krzysztof Środa, Las nie uprzedza

Krzysztof Środa, Las nie uprzedzaCzytając opis tej książki na stronie wydawnictwa, nie do końca mogę sobie wyobrazić, jaka ona będzie 😉 Na wstępie warto zaznaczyć, że to proza, a nie reportaż. Opowieść o dwóch odległych krainach – zrujnowanej Czeczenii i turystycznym Maroku, brutalności i delikatności. Ziemowit Szczerek napisał, że to jest książka o tym, co jest pomiędzy, w cieniu, o czym najczęściej się nie mówi, bo trudno to sobie uzmysłowić. Na razie nie klei mi się to w jakąś całość, ale jeśli ktoś lubi prozę na pograniczu, powinien po nią sięgnąć.

Premiera: 10 sierpnia
Wydawnictwo Czarne

  • Drauzio Varella, Klawisze

Drauzio Varella, KlawiszeO tym, jak wygląda codzienność strażników więziennych, rzadko się mówi. Obciążeni psychicznie, niedarzeni szacunkiem przez więźniów, borykający się na co dzień z trudnymi wyborami, z buntami, nielojalnością współpracowników. Zarabiający niewiele, a nieustannie kuszeni łatwym zarobkiem – przemytem narkotyków. Nieuzyskujący wsparcia od swoich przełożonych, nieprzebywający pod opieką psychologów. Drauzio Varella opisuje warunki, w jakich pracują brazylijscy strażnicy karni, ale patrząc na opis, możemy się domyślić, że są to warunki uniwersalne, z którymi muszą mierzyć się również pracownicy zakładów w innych krajach. Z pewnością będzie to brutalna książka.

Premiera: 24 sierpnia 2016
Wydawnictwo Czarne