10 serii reporterskich dla miłośników non-fiction [dużo linków]

Fot. Łukasz Stańczyk

Serie reporterskie to balsam na moje serce. Ułatwiają znacznie kontrolowanie tego, co dzieje się w światku non-fiction. W seriach reporterskich wiodących wydawnictw wychodzą nowe książki cenionych i popularnych autorów, świetne debiuty, wznowienia zapomnianych dziś (a genialnych) reportaży. Jakie serie reporterskie trzeba znać?

W poniższym zestawieniu znajdziecie serie, które można kupować w ciemno. Bo są wiarygodne, trzymają poziom, jeszcze nigdy nie zawiodły mojego zaufania.  Znajdziecie również linki do serii, które warto obserwować, bo wśród wchodzących w ich skład tytułów można znaleźć perełki. Mam nadzieje, że podpowiecie mi, co jeszcze warto mieć na oku!

Seria Reportaż Wydawnictwo Czarne

Właściwie trudno by było rozpocząć to zestawienie od czegoś innego 😉 Od lat jest to najbardziej rozpoznawalna reporterska seria na rynku. Nie boję się stwierdzić, że to Czarne wypromowało reportaż w Polsce. Książki tego wydawnictwa można kupować w ciemno i nie bać się o stratę pieniędzy. Czarne to zawsze dobry wybór, a ich reportaże to najlepsze tytuły z najlepszych. Surmiak-Domańska, Ostałowska, Tochman, Szczygieł, Smoleński,  Nowak… Można tak wymieniać i wymieniać. Najlepsi autorzy z najlepszych publikowali i publikują w tym wydawnictwie (choć dziś powoli się to zmienia). Pełną listę książek z serii Reportaż znajdziecie tutaj.

Seria Faktyczny Dom Kultury Wydawnictwa Dowody na Istnienie

W tej serii ukazują się bardzo dobre, a często zapomniane już dziś reportaże. Nie oświadczam się Wiesława Łuki, Co się komu śni Andrzeja Mularczyka to tylko dwa przykłady genialnych książek odświeżonych przez Dowody na Istnienie. W tym przypadku również każdy nowy tytuł można kupować w ciemno. Pięknie wydane, w minimalistycznych okładkach i znakomicie zredagowane. Seria Faktyczny Dom Kultury to klasa sama w sobie. Sprawdźcie, klikając tutaj.

Seria Reporterska Wydawnictwa Dowody na Istnienie

Ta seria również zasługuje na uwagę, bo wydaje przede wszystkim ciekawe debiuty. Kamil Bałuk czy Ola Lipczak (i jej Ludzie z placu Słońca) to tylko dwa nazwiska, które powinniście zapamiętać. Bardzo dobre książki na różne tematy, pokazujące różne podejście do literatury. Wszystkie tytuły tej serii znajdziecie tutaj.

Seria reporterska Wydawnictwa Poznańskiego

Bardzo ciekawa nowa seria, którą warto śledzić! W cyklu ukazały się trzy książki: bardzo dobre Punkty zapalne (recenzję znajdziecie tutaj) Michała Larka i Jerzego Borowczyka, Morderstwo w Himalajach Jonathana Greena oraz Polowanie na Escobara Marka Bowdena. Jesienią ukaże się kilka nowych tytułów, m.in. reportaż Ice Diaries: An Antarctic Memoir, którego jestem bardzo ciekawa i który zresztą tłumaczy jedna z czołowych blogerek 😉 Jeśli jesteście zainteresowani tytułami wydawnictwa, zerknijcie tutaj.

Seria Mundus. Fenomeny Uniwersytetu Jagiellońskiego

Ta seria podbiła moje serce tej wiosny. Sarajewo. Rany nadal są zbyt głębokie Herve Ghesquiere (recenzja) czy Życie po duńsku Helen Russel (recenzja) to świetne, dopracowane i przemyślane książki, których lektura jest przyjemnością. W serii ukazało się wiele tytułów, np. książki o Ukrainie, Bliskim Wschodzie, Afryce. Wynotowałam sobie kilka tytułów do nadrobienia, a wam polecam zajrzeć na stronę wydawnictwa (tutaj).

Reportaże o polskiej wsi

Reporterzy Dużego Formatu Wydawnictwa Agora

Bardzo dobra seria, tak dobra, jak sam „Duży Format”. Ukazały się w niej książki Pawła Piotra Reszki, Witolda Szabłowskiego, Wojciecha Tochmana i Katarzyny Boni, Mirosława Wlekłego. Nazwiska mówią same za siebie: klasa A polskiego reportażu. Koniecznie zerknijcie tutaj.

Strefa reportażu Wydawnictwa  Wielka Litera

Bardzo zgrabna seria, w której ukazały się m.in. książki Marcina Kołodziejczyka (Dysforia czy B. Opowieści z planety prowincja) oraz Artura Domosławskiego (kojarzycie tę nową serię Domosławskiego z przepięknymi okładkami? To właśnie od Wielkiej Litery). Wydawnictwo opublikowało również ciekawe zbiory reportaży o Polsce, do których powinni zajrzeć miłośnicy rodzimych tematów (m.in. Obrażenia. Pobici z Polską). Wszystkie książki reporterskie znajdziecie tutaj i tutaj.

Seria Bieguny Wydawnictwa Naukowego PWN/Carta Blanca

Bardzo bogata seria, w której ukazało się kilkadziesiąt tytułów. Można w niej znaleźć różne książki o różnorodnej tematyce. Mam w domu kilka, niektóre czytałam z przyjemnością (np. Kruchy lód czy Kałasznikow kebab), inne nie wywołały we mnie takiego zainteresowania. Warto jednak przejrzeć ofertę wydawnictwa, w tej mnogości na pewno znajdziecie coś dla siebie. Dużym plusem jest to, że można znaleźć tam książki na niszowe tematy. Wszystkie książki znajdziecie tutaj.

Terra Incognita W.A.B

Kolejna dobra seria, w której ukazały się książki Wojciecha Jagielskiego, Krystyny Kurczab-Redlich, Asne Seierstad czy Tiziano Terzaniego. W.A.B dba o jakość, siegając po ich książkę, możemy mieć pewność, że otrzymujemy dopracowany produkt. Publikowana przez nich literatura faktu to porządne kompendia wiedzy na różne tematy. Mniej emocjonalne niż książki Dowodów na  Istnienie, za to o wiele bardziej rozbudowane. Zerknijcie tutaj.

Literatura faktu od Wydawnictwa Karakter

Właściwie to nie jest seria, ale nie mogę nie wspomnieć o Wydawnictwie Karakter, bo jeśli wydaje literaturę faktu, to taką, że klapki spadają ze stóp. Depesze Michaela Herra (recenzja) czy Miasto Archipelag Filipa Springera (recenzja) to dwa tytuły, które mówią same za siebie. Książki od Karakteru wyróżniają piękne wydania na bardzo dobrym papierze. Ich lektura jest czystą przyjemnością. W tym wypadku aż żal mieć ebooka 😉 Wszystkie tytuły znajdziecie tutaj.

Reportaż od Wydawnictwa Znak

Znak wydaje dobre książki, a w dodatku potrafi je odpowiednio promować – to trzeba przyznać. Bardzo lubię ich kampanie w formie filmów wideo. Uważam, że to genialna sprawa, gdy autor sam opowiada o swojej książce. Filmy do Sprawiedliwych zdrajców Witolda Szabłowskiego (recenzja) były absolutnie wspaniałe. W dziale reportażu ukazało się kilka ciekawych tytułów, m.in. książki Wojciecha Jagielskiego czy Małgorzaty Szejnert. Całą ofertę znajdziecie tutaj.

Jakie serie wydawnicze lubicie najbardziej?

Czytaj także: