10 najlepszych albumów i książek fotograficznych

Fot. Łukasz Stańczyk

Dziś przygotowałam zestawienie 10 najlepszych albumów i książek fotograficznych, które pochłaniają odbiorcę bez reszty. Wybitne prace tworzą kronikę najważniejszych wydarzeń z XX wieku. Są też zapisem najróżniejszych ludzkich historii.

Lubimy albumy fotograficzne. W naszym domu zbiera je głównie mój mąż, który interesuje się fotografią. Co i rusz podsuwa mi jakąś nową pozycję, którą kupił do naszej biblioteczki i pokazuje zdjęcia, które wciągają na długie godziny.

Przygotowałam dla Was zestawienie 10 najlepszych (naszym zdaniem) albumów fotograficznych, które warto kupić na prezent miłośnikom fotografii. Powinni po nie sięgnąć również wszyscy miłośnicy reportażu.

Czytaj też: Wojciech Jagielski: „Do wojny można się przyzwyczaić” [ROZMOWA]

Robert Capa, This Is War: Robert Capa At Work

Robert Capa to jeden z największych fotoreporterów wojennych XX wieku. Fotografował m.in. hiszpańską wojnę domową czy wydarzenia II wojny światowej. Uważał, że fotoreporter zrobi dobre zdjęcie tylko wtedy gdy znajdzie się w centrum wydarzeń. „Jeśli twoje zdjęcia nie są dostatecznie dobre, to nie jesteś dostatecznie blisko” – to motto przyświeca fotoreporterom do dziś. Genialny album można kupić na Amazonie, czasem również na Allegro.

Vivan Maier, A Photographer Found

Niezwykła historia! Autorka albumu urodziła się w 1926 roku w Nowym Jorku i przez większość życia pracowała jako… niania. W wolnych chwilach przechadzała się ulicami Nowego Jorku i Chicago, fotografując życie uliczne. Jej niewywołane negatywy znalazł po latach agent nieruchomości w jednym z małych domków w Chicago. W 2009 roku zorganizował wystawę, na której niestety autorka nie zdążyła się pojawić. Jej prace porównywane są dziś do prac największych fotografów. Album kupimy przez internet, ale nie jest to rzecz tania – w sklepach internetowych kosztuje ponad 200 zł.

Pete Hamill, Vietnam: The Real War

Album wydany przez Associated Press, która w czasie wojny w Wietnamie zatrudniła najlepszych fotoreporterów. Prace pięciu z nich ukazują przerażający obraz konfliktu, w którym jak zawsze najbardziej poszkodowana była ludność cywilna. W albumie znajdziemy całą historię konfliktu, przyjazd Amerykanów do Wietnamu, dramatyczny obraz walk aż po upadek Sajgonu w 1975 roku. Album dostępny na Amazonie i w Empiku (w tym ostatnim w cenie 149 zł).

Chris Niedenthal, 1989. Rok nadziei

Prace genialnego fotografa obrazują czas społeczno-politycznego przełomu w 1989 roku. Chris Niedenthal dokumentował zmiany, które dokonywały się nie tylko w Polsce, ale również w Czechosłowacji, Niemczech, Związku Radzieckim, Rumunii. Efektem jego pracy jest album, który pokazuje ówczesną rzeczywistość bez żadnego przekłamania politycznego. Świetna rzecz, idealna na prezent! W dodatku niedroga – w księgarniach internetowych „1989” kupimy w cenie 35-60 zł. Sprawdź cenę

Joanna Łuba, Agata Bujanowska, Irena Jarosińska. Pismo obrazkowe

Album pokazujący prace najciekawszej polskiej fotografki. Irena Jarosińska była fotoreporterką w pismach „Świat” i „Polska”. Portetowała zarówno Warszawę lat 50., jak i życie artystycznej bohemy. Była zawodowo i prywatnie związana z branżą artystów – dokumentowała malarzy awangardowych, aktorów, poetów, muzyków. Album zawiera również teksty Chrisa Niedenthala, Tadeusza Rolke, Kuby Dąbrowskiego. Wspaniała rzecz! Dostępny w internecie – sprawdź cenę

Maciej Moskwa, Saraha

Ten album mój mąż zażyczył sobie w ubiegłym roku pod choinkę. Jest on efektem 11-letniej pracy Macieja Moskwy dotyczącej życia Syryjczyków. Album obrazuje przyczyny wojny, przebieg konfliktu, jak i jego następstwa (kryzys migracyjny). Przejmujące zdjęcia wzbogacone są o tekst Rafała Grzeni i wywiad z autorem, który przeprowadziła Magdalena Rigamonti. Dostępny w internecie za 90 zł. Uzupełnieniem albumu jest książka „Sura” Rafała Grzeni i Macieja Moskwy, którą bardzo polecam. Recenzja tutaj.

Krzysztof Miller, Fotografie, które nie zmieniły świata

Nie mogło zabraknąć w moim zestawieniu tego albumu. Prace Krzysztofa Millera wywołują dreszcze. Zdjęcia były robione w najbardziej zapalnych punktach świata: Bośni, Afganistanie, Czeczenii, Kongo, Iraku. Fotografie są ułożone chaotycznie, bo jak twierdził autor, mają opowiadać o chaosie świata. Wzbogacone są o przeżycia Millera, które wywierają na czytelniku ogromne wrażenie. Krzysztof Miller nie mógł poradzić sobie z tym, co widział na wojnie, przez wiele lat zmagał się z zespołem stresu pourazowego. W 2016 roku popełnił samobójstwo. Album dostępny w internecie w cenie od 30 zł – sprawdź cenęEcho

Maksymilian Rigamonti, Echo

Bardzo chciałabym mieć ten album, ale w tym momencie jest on niedostępny. Za album dokumentujący historię Wołynia autor otrzymał nagrodę Pictures of the Year International. Znajdziemy w nim przejmującą opowieść o Wołyniu, który przed 1943 rokiem tętnił życiem. Dziś nie ma wsi, osad, urzędów gminy, kościołów i targów. Jest pustka. I autor tę pustkę chciał sfotografować. Tekst do książki napisała żona fotografa, Magdalena Rigamonti. Zainteresowanym polecam śledzenie strony Pix.house – może będzie dodruk.

Igor Kostin, Czarnobyl. Spowiedź reportera

Album wznowiono na kanwie popularności serialu „Czarnobyl”. I chwała za to, bo można go teraz kupić w wielu miejscach w internecie. Igor Kostin kilka godzin po wybuchu reaktora przeleciał helikopterem nad płonącymczwartym blokiem elektrowni. Promieniowanie zniszczyło film, ocalała tylko jedna klisza, która szybko obiegła cały świat. Po tym, co zobaczył, postanowił zostać na miejscu tragedii i dokumentować rozmiar katastrofy. Efektem jego pracy jest ten wstrząsający album. Sprawdź cenę

Tadeusz Rolke, Moja namiętność

Wciągająca i wielowątkowa opowieść o pracy fotografa w PRL-u. Rolke opowiada swoją historię w sposób barwny, począwszy od dzieciństwa, pracy u bauera, aż po pierwsze doświadczenia zawodowe. Z jego historii wyłania się pasjonujący obraz epoki, w której fotoreporter mógł wieść bardzo barwne życie. Nie można się oderwać! Sprawdź cenę

Zainteresowanym tematem albumów fotograficznych polecam także prace Josefa Koudelki Exiles. Wybitny czeski fotograf, który urodził się w 1938 roku w Boskovicach. Od dzieciństwa interesował się fotografią, nikogo z bliskich nie zdziwił jego wybór ścieżki życiowej. Uwieczniał m.in. życie Romów w Rumunii czy inwazję wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji. Album znajdziemy w internecie w cenie ok. 200 zł. 

Na uwagę zasługuje również album Biało-Czerwona Marka Lapisa, który pracował jako oficjalny fotograf ONZ. W albumie znajdują się zdjęcia z ponad 200 wyjazdów na terenie kraju, dokumentujące patriotyczne wydarzenia, oficjalne imprezy i różne aspekty życia społecznego.

Jakie tytuły dodalibyście do tej listy?


Czytaj:

„13 wojen i jedna” Krzysztofa Millera. Ile cudzego cierpienia może udźwignąć jeden człowiek?

„Bułgarzy są przesądni. W kraju wciąż działa dużo jasnowidzek” [WYWIAD]

7 książek o Japonii. Znasz je wszystkie?

„Ameryka.pl” Doroty Malesy. Jak okiełznać życie na emigracji?