10 filmów z książką w roli głównej

Filmy o książkach, o pisaniu książek, filmy o pisarzach – uwielbiam je wszystkie! 😀 Nic nie wywołuje we mnie takiego podekscytowania jak możliwość podglądania pisarzy przy pracy. Fascynuje mnie to nawet wtedy gdy w wielkie postaci ze świata literatury wcielają się aktorzy. Dziś przygotowałam dla was zestawienie 10 filmów z książkami w roli głównej, które warto obejrzeć.

Filmów o książkach i pisarzach jest naprawdę sporo. Wybrałam dla was jednak 10 obrazów, które z różnych powodów warto zobaczyć. Ciekawa jestem, czy wy również lubicie oglądać filmy o pisarzach?

Papusza filmPapusza

Kto czytał reportaż Angeliki Kuźniak, powinien obejrzeć film. Papusza Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze opowiada historię romskiej poetki, Bronisławy, której wiersze zostają wydane i przetłumaczone na język polski. Warto zobaczyć to dzieło nie tylko ze względu na treść, ale również na formę. Znakomite zdjęcia, dobra muzyka. Klimatyczne kino, warte obejrzenia.

LektorLektor

Znakomity film z Kate Winslet i Ralphem Fiennesem w głównych rolach. Hanna Shmitz jest nauczycielką w powojennym Berlinie. Pewnego dnia udziela pomocy chłopcu, który zasłabł na ulicy. Tak rodzi się znajomość, która wkrótce przeradza się w płomienny i zakazany romans. Na każdym spotkaniu Hanna prosi chłopca, by czytał jej największe dzieła literatury. Nagle miłość się kończy, Hanna znika. Po latach chłopak zobaczy ją ponownie. W sądzie na ławie oskarżonych o nazistowskie zbrodnie. Wielkie kino, trzeba zobaczyć.

miedzy_wierszami

Między wierszami

Dobry film! Młody pisarz za wszelką cenę próbuje napisać bestseller. Jego próby jednak ciągle spełzają na niczym, przez co staje się coraz bardziej sfrustrowany. W pewnym momencie jednak jego los się odmienia, wydaje książkę, która przynosi mu sławę i pieniądze. I wszystko byłoby dobrze, gdyby to on był jej autorem… W rolach głównych Autor widmoBradley Cooper i Jeremy Irons. Na ekranie pojawia się również Olivia Wilde.

Autor widmo

Świetny film Romana Polańskiego, mocno trzymający w napięciu. Głównym bohaterem jest ghostwriter (w tej roli Ewan McGregor), pisarz, który za pieniądze tworzy teksty za innych. Dostaje nietypowe zlecenie –  zostaje wynajęty do napisania pamiętników premiera Wielkiej Brytanii. W trakcie pracy dowiaduje się jednak zbyt dużo, przez co staje się niewygodny. Mocne kino, warto obejrzeć!pojedynek

Pojedynek

Kolejny film z bardzo dobrą obsadą. Andrew Wyke (Michael  Caine) jest znanym pisarzem, specjalizującym się w kryminałach. Uwielbia detektywistyczne zagadki. Pewnego dnia zaprasza do swojej posiadłości Milo Tindle (w tej roli Jude Law), bezrobotnego aktora, który… ma romans z jego żoną. Proponuje mu, żeby ukradł biżuterię wartą miliony dolarów, w zamian za co zgodzi się na rozwód. Tindle się zgadza, nie zdając sobie sprawy, że to zadanie nie będzie tak proste jak myśli. Zostaje wciągnięty w grę, w której stawka jest naprawdę wysoka.

nocny_pociag_lizbony

Nocny pociąg do Lizbony

Magiczny, refleksyjny film. Głównym bohaterem jest Raimund (w tej roli Jeremy Irons), starzejący się wykładowca uniwersytecki. W jego życiu nagle pojawia się Portugalka, która zachęca go do zakupu pewnej książki. Jej autorem jest nieznany mu bliżej Antonio de Oliveir Salazar. Profesor jest zafascynowany lekturą. Postanawia porzucić pracę i udać się do Lizbony – miasta, w którym toczy się akcja książki. Chce zgłębić losy autora, ale w rzeczywistości odbywa podróż w głąb siebie. Polecam!

Capote

Capote

Dobry film z Seymourem Hoffmanem w roli głównej. Za tę kreację zresztą otrzymał Oscara. Trumana Capote’a, wybitnego amerykańskiego pisarza, poznajemy w momencie pracy nad ostatnią powieścią, Z zimną krwią. Książka opisuje zbrodnię, do której doszło w rzeczywistości w 1959 roku w Kansas. Recydywiści Richard Hickok i Perry Smith brutalnie zamordowali czteroosobową rodzinę farmerów. Film opowiada historię relacji Ostatnia stacjapisarza z więźniami.

Ostatnia stacja

Trzy lata temu w Polsce zostały wydane Pamiętniki Zofii Tołstoj. Żona wielkiego pisarza całkowicie się dla niego poświęciła. Była jego muzą i sekretarką, przepisującą odręcznie jego dzieła. Urodziła mu sześcioro dzieci. To ona jest główną bohaterką filmu (w tej roli Helen Mirren). Poznajemy ją w momencie, gdy Lew Tołstoj postanawia przekazać majątek narodowi rosyjskiemu. Zaczyna snuć sieć intryg, która ma przeszkodzić mężowi w realizacji swoich planów.Hemingway i Gellhorn

Hemingway i Gellhorn

Philip Kaufman opowiada historię burzliwego związku Ernesta Hemingwaya i Marty Gellhorn, korespondentki wojennej. Akcja filmu dzieje się w trakcie wojny domowej w Hiszpanii. Dwie postaci obdarzone ognistymi temperamentami próbują przetrwać na wojnie – i ze sobą nawzajem. Okazuje się, że wojna jest łatwiejsza. Nie jest to wybitny film, ale całkiem przyzwoity. Pokazuje Hemingwaya jako uzależnionego od alkoholu choleryka, za wszelką cenę próbującego wytrwać w wizerunku, który stworzył. Do obejrzenia w sobotni wieczór.

GeniuszGeniusz

Film z genialną obsadą. Max Perkins (Colin Firth) to legendarny redaktor, zajmujący się odkrywaniem młodych talentów literackich. Bardzo angażuje się w swoją pracę, spędza miesiące na pracy z autorami, którym każe nanosić poprawki w swoich książkach. Wyrzuca z nich siedemdziesiąt pięć procent treści, skreśla, zmienia styl, upraszcza język. Jest trudny, ale zna się na tym, co robi. I ma zawodową intuicję, dzięki której odnosi sukcesy. To on odkrył Ernesta Hemingwaya oraz Francisa Scotta Fitzgeralda. Pod jego skrzydła trafia Thomas Wolf (Jude Law), który chce wydać swoją powieść. Między mężczyznami rodzi się przyjaźń, która wkrótce stanie się dla nich główną siłą napędową w życiu.

A wy jakie filmy o książkach lubicie? 🙂

Czytaj także: